Je baobab strom nebo ne?

Baobab patří do čeledi slézovité a jen těžko se dá věřit, že je příbuzný našeho slézu lesního. Ale je to tak, příroda je někdy mocná čarodějka nebo jsou botanici někdy mocní čarodějové, ale faktem je, že v této čeledi najdete subtilní byliny, keře (ibišek čínský), ale i zástupce stromů.

Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Největší jsou cejba a baobab. Diskuse o tom, zda je nebo není baobab strom, bude asi pokračovat, ale je to úplně jedno. Baobab je fascinující nádherná rostlina a to mu nikdo nevezme.

"Upozornil jsem Malého prince, že baobaby nejsou keře, ale stromy veliké jako kostely, a že i kdyby vzal s sebou celé stádo slonů, nedokázali by sežrat jediný baobab…«"

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci.Tarangire Treetops.

Po západu slunce se vlády nad kempem ujímají masajští noční strážci. Tarangire Treetops

FOTO: archiv autora

Na území Masajů

Postavit ubytování v korunách baobabů přímo v národním parku není možné. Ochrana parku je striktní a baobaby jsou pokládány za vzácné koření parku. Majitelé Tarangire Treetops se dohodli s masajskou komunitou žijící těsně za hranicí parku a využili k výstavbě masajské území.

Mezi parkem a územím Masajů není žádný plot a zvířata mohou svobodně migrovat. Masajové jsou do projektu zapojeni velmi aktivně a na projekt je navázáno mnoho aktivit, které umožňují Masajům uplatnit vzdělání, získat hotovost a zvolna a přirozeně měnit život komunity.

Národní park Tarangire je rájem baobabů.

Národní park Tarangire je rájem baobabů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokud chcete navštívit Tarangire, musíte počítat s 30-40 minutami na přejezd a jste tak trochu odkázáni jen na severní část parku. Pokud chcete Tarangire poznat lépe, je určitě dobré kombinovat pobyt v Tarangire Treetops s jednou nebo dvěma nocemi v jižní části parku.

Přečtěte si víc o národním parku Tarangire

Trocha nostalgie nikoho nezabije

Jakmile se dostanete do kempu, vstoupíte tak trochu do „starých dobrých časů“. Usměvavý servis, úslužný personál, přírodní materiály, sklenička dobrého pití, respekt a hlavně úplně jiné tempo.

Není kam chvátat. Přijeli jste si odpočinout, poznat divokou přírodu a zapomenout na svůj vlastní svět. S nostalgií se tu hraje hodně, ale s citem, takže to vůbec nevadí, naopak. Přistupte na tu hru a budete nadšení. Není to žádná falešná komedie. Trocha nostalgie nikoho nezabije.

Západ slunce v koruně baobabu.Tarangire Treetops.

Západ slunce v koruně baobabu. Tarangire Treetops

FOTO: archiv CK Marco Polo

Za trest slouží lidem, zvířatům a ptákům

Legend o baobabech uslyšíte v Africe hodně. K Tarangire Treetops se asi nejvíc hodí ta, která vypráví o tom, že baobab patřil v ráji k nespokojencům. Brblal stále dokola o tom, že ho bůh stvořil nedokonale, že není dost hezký, nemá dost krásné květy, navíc moc nevoní, neroste dost vysoko a není tak krásně štíhlý, jako některé jiné stromy. Bůh už to nemohl poslouchat, vyrval baobab ze země a hodil ho přes zeď.

„Do ráje nepatříš! A pokud přežiješ, budeš sloužit všem okolo tebe,“ křiknul ještě za ním. Baobab letěl přes zeď ráje a nestačil se v překvapení ani otočit. Zapíchnul se do země svou korunou a kořeny zůstaly trčet k nebi. Dalo se čekat, že nepřežije, udusí se nebo uschne. Jenže to by nebyl baobab. Nějak to doklepal až do období dešťů. První kapky zvlažily jeho kůru, prosákly zemí k větvím zasypané koruny, navlhčily oschlé kořínky vytrčené k obloze.

Výhled a pohodlí. Tarangire Treetops.

Výhled a pohodlí. Tarangire Treetops

FOTO: archiv CK Marco Polo

A stal se zázrak. Koruna se v podzemí proměnila v kořeny a začala sát živiny a blahodárnou vodu, kořeny se zazelenaly prvními lístky. Baobab ožil, otřepal se a začal sloužit svými květy a plody ptákům a zvěři.

Svou mohutnou korunou a dutinami plnými vody začal sloužit i lidem. A v Tarangire Treetops nabídl svou oporu pro pokoje postavené v rozsochách mohutných stromů. Inu, bůh má vždycky pravdu.

Hlavně nepoškodit přírodu

Zpackaných projektů, které měly nebo mají sloužit turistům, najdete po světě hodně. Některé dokonce nevratně poškodily lokalitu. Naštěstí takových projektů ubývá a Afrika může být příkladem celému světu.

Sounáležitost s přírodou je tu na prvním místě. Je jedno, zda je to z ohleduplnosti k přírodě, nebo proto, že se v současné době právě takové projekty dobře prodávají, že turisté slyší na ochranu přírody.

Detaily samozřejmě hrají velkou roli. Tarangire Treetops.

Detaily samozřejmě hrají velkou roli. Tarangire Treetops

FOTO: Tarangire Treetops

Důležité je, že ten, kdo by přírodě škodil, by neměl nárok na přežití. Tarangire Treetops je velmi dobrý projekt a hosté to vidí na každém kroku. Ctí lokalitu i baobaby. Máte vždy pocit, že jste v koruně statného stromu na návštěvě, že vás koruna laskavě objímá, a to je fajn pocit.

Respekt je základním prvkem

Tak jak se Tarangire Treetops (resp. majitelé a provozovatelé) chová k přírodě, chová se podobně i k masajské komunitě. Díky hotelu mají ve vesnici pitnou vodu, zkvalitnily se podmínky ve škole a rozšířila se výuka o praktické věci, které mohou absolventi využít v zaměstnáních spojených s provozem hotelu.

Mladí lidé, kteří dosáhnou vzdělání, neutíkají z vesnice do města, zůstávají ve svých rodinách. To umožňuje udržení tradičního sociálního systému. Základem všeho je tu vzájemný respekt, a to je i vzkaz pro návštěvníky. Respekt si musíte přibalit do svých zavazadel, bez něj se v Tarangire Treetops nebudete cítit dobře.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni v Tarangire milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Pobyt je možný kdykoli - s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme.

6460,- v období do 2.10.

6880,- v období od 3.10.

Více informací zde


GOLF A LÁZNĚ V MAĎARSKU

NEUVĚŘITELNÁ NABÍDKA

6460,- Kč

4 noci + plná penze + pití

Lázně v ceně

Pondělí až středa golf v ceně

Pojeďte s námi do Maďarska - ať už s golfem nebo jen relaxovat v lázních či obojí společně. Pobyt je možný kdykoli - s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme. Využijte speciální nabídky pobytu na 4 noci za cenu 3 nocí. NAVÍC pro hotelové hosty je v pondělí, v úterý a ve středu green fee zdarma!

 

 

 

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500,- Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,- Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Kerala, Indie

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 11.12. 2014

Cena: 59 900,- Kč

Více informací o zájezdu:

 

Jižní Indie - poznávací zájezd po Kerale

Český průvodce

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii - Keralu, začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy "Muziris Art Biennale", pokračujeme do přírodní rezervace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech - backwaters a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.