Mámení a šalba

Jihoafrické pobřeží je dlouhé přes 3700 km a je lemováno stovkami krásných pláží. Na pohled je mnoho z nich naprosto úžasných. Modrá hladina moře bere dech a láká ke koupání. Jenže je to většinou mámení a šalba. Velkou část pobřeží omývají studené vody Atlantického oceánu a i tam, kde vládne Indický oceán, je voda ochlazována studenými proudy z Antarktidy. Těch 10 nebo maximálně 16 °C s vámi pořádně zamává, když přece jen dostanete odvahu a rozhodnete se vykoupat.

Jen malá část pobřeží je pod vlivem teplých proudů od rovníku. Jednou takovou pláží je právě pláž v zálivu Rocktail Bay v oblasti iSimangaliso, v severovýchodní části země. Díky teplému proudu se teplota vody pohybuje stále okolo 25 °C, což je na Jihoafrickou republiku skvělá teplota.

.
iSimangaliso propojuje tři jezerní systémy a pobřeží Indického oceánu v jeden celek.

Oblast iSimangaliso propojuje tři jezerní systémy a pobřeží Indického oceánu v jeden celek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Návod, jak vyřešit problémy na Šumavě

Když sleduji diskuse o využití chráněných oblastí Šumavy k rozvoji turistiky a vidím tu totální neschopnost najít řešení, vzpomenu si na mnohá místa po celém světě, kde už dávno řešení našli. Stačilo by, kdyby se lidé, kteří mají takové věci na starosti, rozhlédli kolem sebe. Proč musíme pořád vymýšlet něco, co už jinde funguje. Plýtváme časem a energií.

Rocktail Bay je jedním z míst, kde problém s turistikou vyřešili naprosto elegantně a pohodově. Když mají lidé rozum a nejsou nenasytní, dají se dělat skvělé věci, například nabídnout ostatním radost z divoké krajiny a přitom tu krajinu dokonale ochránit. Do oblasti Rocktail Bay smí denně jen pět aut. Počet návštěvníků je tedy velmi omezený. Na druhou stranu oblast není úplně uzavřena veřejnosti, jak se to v některých podobně panenských oblastech dělá. Záměrně sem nevede žádná kvalitní silnice. Své auto necháte na parkovišti u vjezdu do parku a dál už to lze jenom terénním vozem.

Potápěči teprve objevují kouzelný podmořský svět Rocktail Bay.

Potápěči teprve objevují kouzelný podmořský svět Rocktail Bay.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Akvárium na dosah ruky

Záliv Rocktail Bay chrání soustava 15 menších korálových útesů. Proplétají se vzájemně jako klubko hadů a vytvářejí bizarní podmořskou krajinu. Tisíce tropických ryb mají úžasný prostor k životu. Vody zálivu jsou proto skvělým místem pro potápěče a milovníky šnorchlování.

Oblast Rocktail Bay je díky odlehlosti této lokality stále ještě hodně panenská. Při svých ponorech budete potkávat hejna chrochtalů a chňapalů, zvědavé chobotnice i maličké krevety. Pravidelně zde spatříte řadu druhů žraloků (písečný, kladivoun, tygří, útesový černocípý...), a když budete mít štěstí, tak i největšího z nich – žraloka velrybího. Potkáte rejnoky i kanice, z děr na vás budou vystrkovat hlavy murény. Z menších obyvatel útesů jsou zde k vidění hvězdice, pestrobarevní nahožábří plži a obří zavinutci. Je málo tak krásných potápěčských lokalit, kde můžete mít pocit, že moře patří jenom vám.

Kdo koho pozoruje v modravých vodách Rocktail Bay ?

Kdo koho pozoruje v modravých vodách Rocktail Bay?

FOTO: archiv CK Marco Polo

V období jihoafrické zimy (od června do září) k místním břehům připlouvají velryby jižní a keporkaci, takže běžně spatříte přehlídku ploutví i vodotrysků na hladině a při ponorech uslyšíte jejich zpěv.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Zajímavé čtení o velrybách

Velryby se vracejí na místa svých milostných hrátek

V zálivu Rocktail Bay můžete bydlet jen v Rocktail Beach Camp

Když probíhalo jednání o tom, zda v oblasti Rocktail Bay povolit přenocování, bylo na stole několik řešení. Jihoafrická republika je rájem pobytů v přírodě a na hodně místech stačí otevřít jen kempoviště (tábořiště). Uvažovalo se o tom i tady. Jenže tlak na ochranu území nakonec rozhodl ve prospěch kempu (lodge) s velice striktními podmínkami. Při stavbě kempu byly využity zkušenosti a znalosti společnosti Wilderness Safaris, která provozuje kempy v divoké přírodě Afriky více než 30 let. Rocktail Beach Camp je dnes nedílnou součástí lokality. 17 stanových bungalovů dokonale zapadá do okolní přírody. Vše, co souvisí s provozem, je promyšleno s ohledem na divokou přírodu. Proč by něco podobného nemohlo být postaveno i u nás?!

Rocktail Beach Camp nabízí skvělé zázemí a ctí divokou přírodu.

Rocktail Beach Camp nabízí skvělé zázemí a ctí divokou přírodu.

FOTO: wilderness

15 minut chůze od svého stanu máte jednu z nejkrásnějších divokých pláží Jihoafrické republiky, s tmavomodrým Indickým oceánem, lemovaným původním pobřežním lesem. Nedaleko od vás jsou mokřady s mnoha druhy vodních ptáků, s hrochy a krokodýly. Můžete se vydat i do Tembe National Elephant Park, kde žije jeden z největších slonů v Africe Isilo (jeho kly jsou až 2,5 metru dlouhé).

Divokou přírodu můžete pozorovat rovnou z postele.

Divokou přírodu můžete pozorovat rovnou z postele.

FOTO: wilderness

Přibývá rodičů, kteří dávají přednost poznávací rodinné dovolené před pobytem na běžné pláži. Pokud chcete sebe a své děti nenápadně něco naučit o divoké přírodě, Rocktail Camp je to pravé místo. Lidé z kempu jsou ti správní lidé, kteří jsou připraveni vám v tom všemožně pomoci. Přitom se tu i skvěle odpočívá.

To, že krásná místa nejsou snadno k mání, je už známá věc. Dostat se do zálivu Rocktail Bay není snadné a zabere to několik hodin. Proto nemá smysl kodrcat se sem jen na dva dny. Doporučuji alespoň čtyři noci. Věnujte jeden den moři, jeden den lesu, jeden den jezerům a mokřadům, jeden odpočinku a jednu noc želvám.

 

Od října do ledna můžete pozorovat želvy při kladení vajec.

Od října do ledna můžete pozorovat želvy při kladení vajec.

FOTO: Wilderness

 Želví líheň

Pýchou zálivu Rocktail Bay jsou určitě želvy. Od října do ledna jich sem připlouvá klást vajíčka do písku pláže víc a víc. Nejčastěji karety, ale i největší želva Indického oceánu kožatka velká.

Želvy připlouvají k pobřeží v noci. Nechtějí, aby kdekdo viděl, kam svá vajíčka kladou. Když chcete kladení želvích vajec zažít, musíte na noční hlídku. Je to zvláštní pocit. Víte, že přijdou, ale nevíte kdy. Když máte štěstí a je jasno, nad vaší hlavou se rozprostírá  neuvěřitelně hluboké africké nebe, které mi pokaždé bere dech. Hvězdy se vrství v nekonečných patrech vesmíru. Marně se pokoušíte poskládat jednotlivá souhvězdí, protože se vám do vašich geometrických plánů neustále motá stovka dalších hvězd. Moře burácí při každém nárazu vlny na pevninu. Lehký vánek leze pod kůži.

A najednou jsou tady. Čekáte to, ale přesto vás překvapí, když se objeví. Vystupují z oceánu jako mimozemšťané. Pomalu, ale nekompromisně se posouvají dopředu. Jen hluboká brázda v písku napovídá, jaká to pro ně musí být námaha. Když najdou své ideální místo, začnou se podhrabovat. Připravují hnízdo pro vajíčka.

nosorožec - pásovec - želva

Kůže na krku želvy – tahle želva asi už něco pamatuje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Pobyt je možný kdykoli – s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme.

6 460,- v období do 2. 10.

6 880,- v období od 3. 10.

Více informací zde


GOLF A LÁZNĚ V MAĎARSKU

NEUVĚŘITELNÁ NABÍDKA

6 460.- Kč

4 noci + plná penze + pití !

Lázně v ceně !

Pondělí až středa golf v ceně !

Pojeďte s námi do Maďarska – ať už s golfem, nebo jen relaxovat v lázních, či obojí společně. Pobyt je možný kdykoli – s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme. Využijte speciální nabídky pobytu na 4 noci za cenu 3 nocí. NAVÍC pro hotelové hosty je v pondělí, v úterý a ve středu green fee zdarma!!!!!

 

 

 

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Kerala, Indie

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 11.12. 2014

Cena: 59 900 Kč

Více informací o zájezdu:

 

Jižní Indie – poznávací zájezd po Kerale

Český průvodce

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii – Keralu, začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy Muziris Art Biennale, pokračujeme do přírodní rezevace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech – backwaters a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 7. 11. 2014

Cena: 89 690 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

Pod křídly kondora – to nejlepší z Peru

S českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké, jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa.