1.       Dobře utajený program

Radit někomu, aby chtěl vědět, co za své peníze dostane, se zdá být rada úplně zbytečná. Jenže ve skutečnosti hodně klientů kupuje zájezd a vůbec netuší, co vlastně uvidí. Spokojí se s obecným popisem programu typu: „První až třetí den navštívíme Kapské město…“ Přitom to je signál, že není něco v pořádku. Cestovní kancelář by měla vědět, co je přesně v programu na jednotlivé dny zahrnuto. A vy byste měli chtít takovou informaci znát. Jinak platíte peníze a nevíte za co. Nespoléhejte na improvizaci na místě, to byste mohli být nemile překvapeni.

V programu je například uvedeno: „Uvidíme kráter Ngorongoro.“ Můžete pak být velmi překvapeni, když na místě zjistíte, že tím cestovní kancelář myslela, že se na něj podíváte z vyhlídky na horní hraně kráteru, kam je přístup zdarma a ne poctivou prohlídku kráteru na celý den. Vstup totiž stojí (včetně poplatku za auto) 220 USD a ten nemáte v ceně. Jiné cestovní kanceláře, ale mají vstup v ceně zájezdu. Vypadají opticky dražší, ale ve skutečnosti jsou levnější. Chtějte přesné informace, jinak se budete pohybovat v mlze a iluzích.

Kvalitní program je základem poznávacího zájezdu. Pokud nemáte úplně jasno o tom, co je a co není v ceně, nemáte šanci poctivě porovnat nabídky jednotlivých cestovních kanceláří. A místo splněného snu Vás může čekat hořké zklamání.

 

Při poznávacích dovolených s dětmi požadujte všechny informace o tom, kam děti mohou a kam ne.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

2.       Cena letenky je jen marketingový nástroj

Mnoho cestovních kanceláří láká ve svých nabídkách na velmi nízkou cenu, kterou ale téměř nikdy není schopna dodržet. Kouzlo tohoto triku je v tzv. „běžném tarifu“, který ovšem zrovna v okamžiku, kdy vy chcete zájezd rezervovat, není k dispozici. Buď je už vyprodaný, nebo ho letecká společnost změnila. Cestovní kancelář Vám pak nabídne „aktuální tarif“, který je samozřejmě o mnoho tisíc korun dražší. Je to velmi častý trik. Nedejte na první „nástřel“ ceny. Porovnávejte až upřesněné závazné nabídky. Ne všechny cestovní kanceláře se chovají stejně neeticky. I podle toho, jak se v tomhle ohledu cestovní kancelář chová, poznáte, jak to s vámi myslí.

3.       Ještě nevíme, s kým poletíme

Když vám cestovní kancelář při nabídce zájezdu neřekne, s kým konkrétně poletíte, je to divná věc. Jak mohla spočítat cenu zájezdu? Každá letecká společnost má jinou cenu letenky, a když nevím s kým poletím, neznám tedy ani cenu letenky. Když nevím s kým poletím, jak mohu znát přesný program? Každá letecká společnost má jiný letový řád, přilétá do cílové destinace v jiný čas. Některá ráno, jiná večer. Jak bude tedy vypadat můj program první a poslední den? Může se stát, že bude ve skutečnosti o dva dny kratší, než je v nabídce. A chcete přece vědět, komu svěříte do rukou své životy. Když vám cestovní kancelář neřekne jasnou a přesnou informaci o leteckém spojení, jděte rovnou o dům dál, nehraje s vámi čistou hru.

4.       Přímý let není let bez mezipřistání

Cesta do Afriky není u většiny poznávacích zájezdů jednoduchá. Spoje z Česka bez mezipřistání nebo přesedání neexistují. Můžete sice vidět v nabídkách některých cestovních kanceláří lákadlo přímého letu do Keni nebo na Zanzibar. Ovšem přímý let není let bez mezipřistání, je to let, kdy vystoupíte v cíli ze stejného letadla, do kterého jste nastoupili na startu. Může mít mezipřistání, kolik chce. Ptejte se, kolik mezipřistání váš let má, jak dlouhé je čekání a jaká je celková délka letu. Často totiž přímý let trvá déle, než let s přesedáním.

 

Stolová hora je symbolem Kapského města a jedním ze sedmi nových divů světa. Máte v ceně jízdenku na lanovku, nebo ne?

FOTO: Jan Papež

5.       Nevím, kde budu bydlet.

Ty doby, kdy nám stačilo ujištění, že během poznávacího zájezdu budeme bydlet v „hotelech turistické kategorie“ jsou naštěstí už dávno pryč. Pryč jsou i doby, kdy jsme se smířili s ujištěním, že budeme ubytováni ve „3* hotelech“. Pokud se s takovými informacemi spokojíte i dnes, jste sami proti sobě a případné zklamání jde hodně na váš vlastní vrub. Cestovní kanceláře mají ze zákona povinnost uvádět konkrétní a velmi přesné informace o tom, kde budete ubytováni. Zákon nerozděluje pobytové a poznávací zájezdy. Trvejte na tom, že budete vědět, kde přesně budete v jednotlivých dnech bydlet. Nenamlouvejte sami sobě, že „přece v hotelu jenom přespíme, jinak budeme venku“. To už sami omlouváte svou špatnou volbu.

Když vím, kde budu bydlet, mohu si prověřit kvalitu ubytování, umístění hotelu a mohu poctivě porovnat nabídky. Je přece velký rozdíl, zda budu dobře bydlet v centru města, nebo špatně na periférii. Přitom se obě nabídky mohou tvářit stejně. Jedete do Afriky a dobré zázemí je nutné. Třeba jen kvůli vodě a potravinám. Ptejte se, kde budete bydlet, prověřte si na internetu informace o nabízeném hotelu, chtějte, aby vše bylo v cestovní smlouvě a trvejte na tom, že smlouva bude dodržena. Kdo není ochoten vám ještě před podepsáním smlouvy sdělit, kde budete bydlet, připravuje pro vás nemilé překvapení.

Přečtěte si další článek o tom jak vybírat zájezd.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari
Kalaharští sloni prokazují každý den svou neuvěřitelnou odolnost. Získat v Kalahari potravu a vodu je stojí nesmírnou námahu.

Kalaharští sloni prokazují každý den svou neuvěřitelnou odolnost. Získat v Kalahari potravu a vodu je stojí nesmírnou námahu.

FOTO: archiv autora

 6.       Nevím, co je a není v ceně.

Naprostá většina z vás letí do cíle poznávacího zájezdu jen jednou za život. Svět velký a chcete ho procestovat celý. O to překvapivější je, jak neopatrně a naivně si svůj zájezd vybíráte. Porovnáváte hrušky s jablky, dáváte na své sny a představy a škodíte tím sami sobě.

Vezměte list čistého papíru. Napište si, co chcete v cíli své cesty vidět, proč na zájezd jedete a bez čeho pro vás nemá smysl. Pak si porovnejte, zda to vše je v nabídce a pokud ne, co vás to bude na místě stát. Některé cestovní kanceláře dokáží ukrýt budoucí tržby do povinných poplatků místním partnerům a místním průvodcům a do dalších dopředu nenahlášených, ale nezbytných služeb.

I tady se ukazuje, že potřebujete vědět, s kým poletíte. Když budete čekat na přestup 6 nebo více hodin, utratíte další peníze za restauraci. A potřebujete vědět, kde budete bydlet. Když budete bydlet mimo místa vašeho zájmu, zaplatíte další peníze za dopravu k nim. Laciná nabídka jedné cestovní kanceláře může při připočítání těchto výdajů najednou vypadat úplně jinak a může být mnohem méně výhodná než nabídka jiné cestovní kanceláře, původně vypadající jako dražší. Práce s porovnáním nabídek se vám vyplatí. A ujasníte si ještě lépe, proč se na cestu vydáváte.

 

Chrámy v Luxoru a  Karnaku jsou výkladní skříní turistiky v Egyptě. Víte, kolik času dostanete od své cestovky na jejich prohlídku?

FOTO: Jan Papež

7.       Kolik nás bude ve skupině?

Většina poznávacích zájezdů do Afriky má svá specifika. Když cestujete hlavně na safari, je ideální skupina maximálně 6 osob. Do terénního vozu se víc lidí pohodlně nevejde a ve větší skupině by pak musel průvodce střídat jednotlivá auta a výklad by byl na nic. Na ostatní poznávací zájezdy do Afriky je může být pohodlná skupina i 12 osob, ale o moc víc už ne. Chtějte vědět, jak velkou skupinu cestovní kancelář plánuje, jak bude řešit na safari problém s průvodcem, když bude mít víc než 6 osob. Nenechte se odbýt a trvejte na tom, že vám cestovní kancelář řekne, kolik je maximální počet lidí ve skupině.

Lelibela, Etiopie

Lelibela, Etiopie. Bude mít váš průvodce možnost dávat výklad i uvnitř chrámu?

FOTO: archiv CK Marco Polo

 8.       Vyprodáno, vyprodáno, vyprodáno.

Některé cestovní kanceláře se snaží vypadat jako velcí odborníci a velmi úspěšní pořadatelé poznávacích zájezdů do Afriky. Jedním z triků, který používají, je informování o tom, kolik zájezdů mají vyprodaných. Často nás dokonce informují i o tom, kolik jich měly vyprodaných v loňském a předloňském roce. O aktuální nabídce vám to sice neříká nic, takže je to absurdní a nesmyslná informace, ale účelem je jen vyvolat dojem pravidelného úspěchu. Většinou jsou to právě ty cestovní kanceláře, které vám toho moc neřeknou o vašem budoucím zájezdu. Nedejte se nachytat a držte se výše uvedených rad.

Nic nechvátá tolik, abyste se nemohli pořádně informovat a kvalifikovaně se rozhodnout.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

Pobyt je možný kdykoli - s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme.

6 460,- v období do 2.10.

6 880,- v období od 3.10.

Více informací zde


GOLF A LÁZNĚ V MAĎARSKU

NEUVĚŘITELNÁ NABÍDKA

6 460.- Kč

4 noci + plná penze + pití !

Lázně v ceně !

Pondělí až středa golf v ceně !

Pojeďte s námi do Maďarska - ať už s golfem nebo jen relaxovat v lázních či obojí společně. Pobyt je možný kdykoli - s termínem se vám dle možností hotelu maximálně přizpůsobíme. Využijte speciální nabídky pobytu na 4 noci za cenu 3 nocí. NAVÍC pro hotelové hosty je v pondělí, v úterý a ve středu green fee zdarma!!!!!

 

 

 

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Kerala, Indie

FOTO: archiv CK Marco Polo


Termín: 11.12. 2014

Cena: 59 900 Kč

Více informací o zájezdu:

 

Jižní Indie - poznávací zájezd po Kerale

Český průvodce

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii - Keralu, začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy "Muziris Art Biennale", pokračujeme do přírodní rezevace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech - backwaters a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 7. 11. 2014

Cena: 89 690 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

Pod křídly kondora - to nejlepší z Peru

S českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké, jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se se mnou do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa.