Dílo ománských tesařů

O tom, kde a kdo postavil první loď typu dhow, se vedou spory odnepaměti a povedou se určitě ještě hodně dlouho. Jemenci tvrdí, že to byli oni, Indové z oblasti Goa tvrdí, že jsou autory, a stejně tak to o sobě tvrdí Ománci. Dovolme si tu drzost vybrat si Ománce. Byli to totiž právě oni, kdo byl nejaktivnější ve zkoumání nekonečných mořských dálav dotýkajících se jejich pobřeží. Od 6. do 8. století postupně pronikali směrem k Indii i směrem k Africe a budovali obchodní síť, která začala konkurovat klasické Hedvábné stezce a která zásobovala především Egypt. Odtud se pak zboží dostávalo do Evropy. Ománci rozšiřovali oblast svých zájmů po moři a na lodích typu dhow. Dá se tedy uvěřit představě, že právě jejich lodě ovlivnily jak Jemen, tak Indii.

Středně velké dhow se stále používají pro dopravu zboží mezi pobřežím Tanzanie a Zanzibarem.

Středně velké dhow se stále používají pro dopravu zboží mezi pobřežím Tanzanie a Zanzibarem. Stejně jako před mnoha staletími.

FOTO: CK Marco Polo International

Nečekaně bohatý rajský ostrov – Zandž Barr

V 8. století dopluli Ománci poprvé i k Zanzibaru. V té době žily na ostrově pouze bantuské černošské kmeny (Zanzibar = Zandž Barr = ostrov černých lidí). Ománci byli překvapeni, jak vyspělé zemědělství na ostrově objevili a jak skvělé podmínky tu byly pro pěstování tolik žádaného koření. Především hřebíček, muškátový oříšek a později i vanilka. Navíc na ostrově rostly stromy týku a palisandru, jejichž dřevo se skvěle hodilo na opravy ománských lodí. Netrvalo dlouho a ze Zanzibaru se stala nejen zásobárna koření, ale i logistické centrum pro plavby Ománců k pobřeží východní Afriky. Ománští tesaři začali školit zanzibarské řemeslníky. Dokonalé řemeslo zapustilo na ostrově své kořeny. Pravidelná produkce dhow na Zanzibaru začala.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

FOTO: CK Marco Polo International

Univerzální loď

Při pohledu na běžnou rybářskou dhow si jen těžko dokážeme představit, jak univerzální tento typ lodí je. Ve své největší podobě byla loď schopná pojmout posádku až třiceti námořníků, měla až tři trojúhelníkové plachty a velmi dobré manévrovací schopnosti. Tyto velké verze sloužily především obchodníkům. Malé verze dhow používají především rybáři a nevyměnili by je za žádnou moderní loď. V mělkých pobřežních vodách umožňuje rybářům skvěle manévrovat a bez obav s ní mohou i na hluboké vody oceánu.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo na stěžni.

Rybáři na pláži Nungwi se chystají na noční rybolov. Až se setmí, bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo stěžni.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si další zajímavé články o ostrově Zanzibar

Originál je bez jediného hřebíku

Stavitelé dhow byli (a dodnes jsou) velmi hrdí na to, že jejich lodě nejsou nějakou krabicí stlučenou pomocí hřebíků. Lodě se dodnes stavějí ručně, stejnou technologií jako před staletími. Dřevo se spojuje pomocí vrbových kolíčků nebo šlach zvířat. Takový způsob výroby popsali už portugalští mořeplavci v 15. století. Ti dali dhow přezdívku „šité lodě“ právě pro spoje ze šlach zvířat. I cestovatel Marco Polo, který se v Orientu setkal se stavbou dhow, byl velmi překvapený stabilitou a pevností těchto lodí. Někteří historici dokonce tvrdí, že portugalští stavitelé využívali při stavbě svých lodí některé prvky, se kterými se při plavbách kolem pobřeží Afriky a Arábie setkali.

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Doha, Quatar.

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Doha, Quatar.

FOTO: archiv autora

Stavba lodí funguje na Zanzibaru i dnes

Je nesmírně zajímavé pozorovat tesaře, který staví loď. Na první pohled se to zdá velmi jednoduché. Vždyť o co jde? Pár prken se přitluče ke konstrukci (žebrům) lodi, připevní se stožár, napne plachta, a hurá na moře. Postavit malou rybářskou loď trvá zkušenému tesaři přibližně 4 týdny. Malá loděnice v městečku Mtoni i dnes přijímá objednávky z celého světa na stavbu tradiční dhow. Ten, kdo by se zajímal o stavbu do větší hloubky a podrobností, si může zajet na pláž Nungwi, kde je přímo na pláži manufaktura. Můžete si dokonce zaplatit dvouhodinovou výuku (test) stavby. Je to zajímavá zkušenost.

Dobře postavená dhow vydrží i déle než 50 let. Zub času pracuje především na vnějším vzhledu lodí.

Dobře postavená dhow vydrží i déle než 50 let. Zub času pracuje především na vnějším vzhledu lodí.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si zajímavé články o Tanzanii

 Řemeslo má na Zanzibaru stále ještě zlaté dno

Práce se dřevem je na Zanzibaru natolik zakořeněná, že se řemeslo drží stále při životě, i když jsou mnohem jednodušší způsoby obživy ve službách turistům. Ale v hloubi duše je každý muž na Zanzibaru rybářem a tesařem. Vzít do ruky tesařskou sekyru nebo vyrazit před rozbřeskem na moře patří k životu, a ten, kdo nezvládá alespoň jedno, nemůže očekávat respekt od lokální komunity.

Zanzibaské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

Zanzibarské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

FOTO: Archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

Bílá pláž a modré moře. Pro domorodce každodenní skutečnost. Pro nás fascinující zážitek.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Termín: 28. 10. 2014

Cena: 31 990 za 10 nocí

Více informací zde

Prodlužte si léto na Zanzibaru!

 Speciální nabídka

31 990 za 10 nocí

Využijte naší speciální nabídky a prodlužte si na léto na zanzibarské pláži Nungwi. Zájezd je vhodný pro ty, kteří nehledají přebytečný luxus a chtějí si užít několik podzimních dní pod africkým sluncem. 

 

 
 

Hora La Morne je symbolem jihu ostrova Mauricius.

FOTO: CK Marco Polo International

Termín odletu : 1. 12. 2014

Více informací o nabídce

Nechce se vám na Zanzibar? Vydejte se na Mauritius!

 Speciální nabídka 

BEACHCOMBER DINAROBIN 5*

Jeden z nejluxusnějších hotelů řetězce Beachcomber a na ostrově vůbec splňuje beze zbytku požadavek na tu opravdu top adresu Vaší dovolené. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu. 

 

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

S českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.