V hledáčku Lonely Planet

Malawi se jako jediná africká země ocitla podle Lonely Planet mezi deseti nejatraktivnějšími destinacemi pro rok 2014. V Africe je více destinací, které by si zasloužily na seznam proniknout, ale pro popelku z jihovýchodu Afriky je takové ohodnocení určitě spravedlivým zadostiučiněním.

Mokřady na březích řeky Shire v parku Liwonde milují nejen hroši, ale i sloni.

Do Malawi se vydává za safari stále více návštěvníků. Jen hrstka z nich je z Česka.

FOTO: archiv autora

 365 x 52 – Kalendářové jezero

Pokud bychom jezero Malawi přenesli do Čech, museli bychom se vzdát více než třetiny svého území, a navíc bychom museli tvar jezera hodně upravit. Jeho plocha je téměř 30 000 km2.  Díky tomu, že je dlouhé 365 mil (570 km) a v nejširším bodě široké 52 mil (80 km), by se klidně dalo nazývat  „Kalendářové jezero“. Od místních lidí se takového názvu nikdy nedočkáte. Pro ně je to Nyasa (Ňasa), popř. Malawi.  Když před 150 lety objevil jezero pro Evropany dr. David Livingstone a pídil se po názvu jezera, dostával neustále stejnou odpověď: „Nyasa, Nyasa, Nyasa.“  Ve svahilštině slovo nyasa znamená jezero, a tak s největší pravděpodobností zůstalo pravé jméno jezera nesděleno. Dr. Livingstone jej nazval Ňasa a to jezeru zůstalo téměř 100 let. Území okolo jezera pak bylo nazýváno Ňasko. Teprve se vznikem samostatného nezávislého státu v roce 1964 získalo jezero i stát název Malawi. Malawi znamená paprsek světla.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Návštěvníci z Malawi jsou v mnoha českých akváriích

Mnohem dříve než turisté objevili jezero Malawi akvaristé. Tlamovci (cichlidy) z jezera Malawi sice nejsou tak populární jako tlamovci z jezera Tanganika, ale přesto je najdete v nabídce mnoha chovatelů. Jenže akvárium je akvárium a reálné jezero je něco úplně jiného. Stačí nasadit šnorchl a masku a můžete pozorovat stovky ryb v jejich přirozeném prostředí. Jiné druhy u písečných pláží a barevnější druhy u skalisek. Jezero Malawi je se svou hloubkou 704 metrů jedním z nejhlubších jezer na světě (4. nejhlubší!). Proto je velkým lákadlem i pro potápěče. Velmi čistá průzračná voda a dostatek slunných dnů umožňují dobré pozorování ryb i ve větších hloubkách. Malawi není moře, ale přesto má bohatý a jedinečný podvodní život.

Nejjednodušízpůsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

Nejjednodušší způsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

FOTO: Robin Pope

 Nebojte se kajaku

Vsednout do kajaku a vydat se podél pobřeží. Vlastními silami se pohybovat po hladině, vnímat zvuky nerušené motorem člunů, cítit se pánem svého času.  Pokud se vydáte v kajaku na jezero v prosluněném dnu, nadchne vás průzračnost vody, členité pobřeží s nezabydlenými písečnými plážemi, horskými vrcholy lemujícími okolí jezera a pocit sounáležitosti s přírodou. Pokud si chcete užít kajak na opravdu krásném místě, vydejte se na ostrov Mumbo. V okolí panenského ostrova, který je součástí národního parku, najdete neuvěřitelně čistou a průzračnou vodu plnou ryb. Plavba kajakem v pobřežních vodách ostrova je naprostá pohoda a požitek z „konce světa“. I absolutně nezkušení vodáci si mohou dovolit vyrazit na kajaku nebo v kánoi, najít si svou plážičku nebo místo ke šnorchlování a oddat se přírodní nádheře jezera.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

Písečné pláže na pobřeží jezera Malawi evokují přímořská letoviska.

FOTO: archiv autora

Překvapivě krásné pláže

Jezero Malawi je někdy nazýváno Sladkovodní moře. Je to nejen pro jeho rozlohu (3. největší jezero v Africe po Viktoriinu jezeru a jezeru Tanganika), ale i pro krásné písčité pláže, které lemují pobřeží jezera. Navíc velmi příjemná teplota vody, která se po celý rok pohybuje mezi 25 až 28 °C, láká ke koupání a odpočinku. Pokud se ubytujete na některé z pláží na jihu, máte to velmi blízko do hor a na safari. Můžete vyrážet na treky spojené s pozorováním ptáků, můžete vyrazit na horských kolech a vydat se i na safari vyjížďky s profesionálním stopařem.

Kdo si troufne na větší sportovní aktivitu, může využít kola.

Kdo si troufne na větší sportovní aktivitu, může využít kola.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 Africký večer na Ranči u Bašty

Jen kousek za Prahou v Úžici můžete zažít atmosféru Afriky. Povídání o Africe, spojené s africkým jídlem je dalším cestovatelským setkáním, které už má na Ranči u Bašty svou tradici. Autor rubriky Afriky na Novinkách.cz Jan Papež bude vyprávět nejen o svých zážitcích z cestování po Africe a africký kuchař pod dohledem šéfkuchaře Jana Folka pro vás připraví pětichodové degustační menu.

19. září v 18.00 na Ranči u Bašty

Více informací zde

 

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžiích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.

  

Jan Papež, CK Marco Polo