Safari se vrací k původní podobě

Historie se ale obloukem vrací zpět a jsme svědky renezance pěšího putování divokou africkou přírodou, jsme svědky velkého návratu pěšího safari. Ne ve všech parcích, ne ve všech zemích, ale trend je patrný a velmi výrazný. Především pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci africké divočiny využívají nabídky pěšího safari stále častěji. Jde totiž o naprosto unikátní zážitek.

Při pěším safari čas běží úplně jinak něž při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

Při pěším safari čas běží úplně jinak než při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Slovo safari pochází z arabského slova safariya
Safariya znamenalo dlouhou cestu nebo putování. S příchodem Arabů do východní Afriky proniklo slovo safariya do svahilštiny a význam slova se lehce posunul. Safari začalo znamenat cestu za lovem, lovecké putování. V 19. století se slova safari zmocnili britští cestovatelé, lovci a misionáři a safari bylo stále více spojováno s putováním v divoké africké přírodě. Se vznikem národních parků a postupným zákazem pěšího pohybu po parcích se safari stalo synonymem pro pozorování zvěře z terénních vozů. 

 Jako staří cestovatelé

Cílem pěšího safari je vrátit vám pocit cestovatelů, přimět vás k mnohem intenzivnějšímu vnímání detailů, zvuků, vůní a proporcí. Samozřejmě že se pěší safari pořádá na místech, kde je z velké míry eliminováno nebezpečí náhlých překvapení, ale nesmí se zapomínat, že mnoho reakcí divokých zvířat i nás lidí může být nevyzpytatelných. Při pěším safari potkáváte pravidelně i příslušníky tzv. velké pětky – lva, leoparda, nosorožce, buvola a slona. Podél vodních toků se přiblížíte velmi blízko i krokodýlům a hrochům.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Svět malých zvířat

Kouzlo pěšího safari ale není skryto pouze v tom, že zvířata, která jste mohli pozorovat z auta, pozorujete na vlastních nohou. Pěší safari vám umožňuje pozorovat svět malých zvířat, který obyčejně z auta není příliš vnímán. Najednou zjistíte, že jste míjeli mnoho zajímavého – například svět vačnatců, hadů, drobných predátorů apod.

Přečtěte si zajímavý článek o drobných tvorech, které můžete potkat při pěším safari.
Nosorožík v plné zbroji.

Nosorožík v plné zbroji.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pěší safari se organizuje ve 4 základních formách:

1.       Denní vycházka ze safari lodge nebo kempu. Obyčejně vycházka trvá 2–3 hodiny a je to spíše bližší seznámení s buší a základními principy života v ní. Určitě je to skvělý doplňkový zážitek k běžnému safari. Zvlášť pokud se nacházíte blízko napajedla, můžete zažít skvělé pěší safari i na tak malém časovém prostoru.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

2.       Pěší safari mezi jednotlivými stálými kempy. Takové safari může trvat 4–6 hodin a vyžaduje už trochu fyzičku. Většinou se jedná o 2- až 4denní putování, kdy vaše zavazadla obstarává personál a vy si nesete pouze to, co bezprostředně potřebujete na daný den. Z hlediska setkání se zvířaty je to trochu o náhodě, ale zkušení vůdci znají denní rytmus jednotlivých zvířat a ví velmi dobře, kudy vás směrovat, abyste zvířata potkali.

Je podstatné nikam nespěchat, nejste tu pro zdolávání rekordu v ušlých kilometrech, ale jste tu proto, abyste zažili divokou buš. Skvělá věc u tohoto typu pěšího safari je, že je relativně pohodlné a zároveň neustále poznáváte novou krajinu. Nádherné jsou i večery a noci v otevřených bezbariérových kempech. Mnoho z nich je velmi luxusních.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemým. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemím. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

FOTO: andBeyond

3.       Mobilní kemp. Zdánlivě podobný typ pěšího safari jako v předchozím případě. Podobně putujete divokou přírodou, podobně se o vaše zavazadla stará personál a podobně putujete z bodu A do bodu B. Rozdíl je ale v tom, že váš kemp je mobilní.

Po vašem odchodu personál celý kemp sbalí a převeze na jiné místo, kam vy dorazíte odpoledne nebo večer. Na novém místě personál kemp postaví, abyste měli dokonalé zázemí. Výhodou takového putování je, že se kempy staví na opravdu zajímavých místech a pohybujete se krajinou bohatou na zvěř a rozmanitost terénu. Doporučuji vybírat takové safari, kde se jde alespoň 4 dny.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

FOTO: Pafuri Camp, archiv CK Marco Polo

4.       Primitivní pěší safari. Slovo „primitivní“ vypadá divně, ale není třeba se ničeho obávat. Vyjadřuje pouze rozdíl v zázemí, které máte při tomto pěším safari k dispozici. V tomto případě si všechno nesete s sebou. Střechu nad hlavou, jídlo, pitnou vodu atd. atd. Na druhou stranu je to jedno z nejsvobodnějších safari, které znám. Nemá v podstatě žádný lokální cíl. Cílem je samo safari. Tady jste skutečně nejblíž přírodě.

V každém případě je pěší safari úžasnou příležitostí pro fotografy. Nikam se nechvátá, můžete si najít to nejlepší světlo, zvolit si úhel pohledu apod. To u safari z auta často dělá problém. Navíc, kdo rád fotografuje rostliny a ptáky, může si se svým focením opravdu pohrát.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.