Malawi je země malá rozlohou, ale velká svojí duší.

Malawijci totiž patří mezi nejpřátelštější a nejusměvavější africké národy a slovo kriminalita téměř neznají. Už vstup do země je zážitkem, zvlášť při překročení pozemní hranice ze Zambie či Mosambiku. Náhle se vše rozsvítí, krajina se zazelená, slunce je zářivější. Jednoduše zapůsobí atmosféra a nálada Malawi, a to doslova pár metrů za hraničním přechodem.

Nádherná věc v Malawi je absence masové turistiky.Proto tu zažijete neopakovatelné chvíle. Třeba při pěším safari.

Nádherná věc v Malawi je absence masové turistiky. Proto tu zažijete neopakovatelné chvíle. Třeba při pěším safari.

FOTO: archiv autora

Malawi je jednou z nejmenších zemí na jihu Afriky. Se svými 118 000 km² je velká jako Kuba nebo, chcete-li, 1,5x větší než Česká republika. Od severu k jihu má více než 900 km a dvě třetiny této délky tvoří pobřeží jezera Malawi. Teritoriálně se dá celá země rozdělit na tři oblasti – severní, střední a jižní. Každá oblast se liší nejen krajinou, ale i původem obyvatel a kulturou. Díky této rozmanitosti můžete v každém ze tří regionů zažít velmi odlišné věci.

Písečné pláže jezera Malawi připomínají mnohá přímořská pobřeží.

Písečné pláže jezera Malawi připomínají mnohá přímořská pobřeží.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Malawi dýchá starodávnou atmosférou

Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinatých pláních i horských svazích, často zahalených do mlhy a oparu. Najdete zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Rozmanitost přírody zve k trekům, pěšímu safari či vyjížďkám na horských kolech.

Zpestřete si pobyt u jezera Malawi trekem v okolních horách.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jižní Malawi - čajové plantáže, horské masivy, safari

Jih Malawi je nerozvinutější částí země. Je zde nejen historické koloniální město Zomba, ale i největší komerční centrum Blantyre. Rozkládá se tu pět národních parků a velmi zajímavé oblasti zalesněných hor. Jižním Malawi se proplétá řeka Shire River, vytékající z jezera Malawi a postupující údolím Rift Valley až k hranicím s Mosambikem, aby se později vlila do legendární řeky Zambezi.

Kdo si troufne na větší sportovní aktivitu, může využít kola.

Kdo si troufne na větší sportovní aktivitu, může využít kola.

FOTO: archiv autora

Vyrazte na trek

V jižní části Malawi se tyčí i nejvyšší hora Malawi Sapitwa, která má pro návštěvníky až překvapivých 3002 m n. m. a je vrcholem pohoří Mulanje Mountain. Pohoří, které je nesmírně zajímavé pro vyznavače pěší turistiky, má kouzelné skalnaté masivy, zelená údolí a úchvatné výhledy.

Čaj z Malawi chutná znamenitě. Britové založili v Mulanje tradici pěstování čaje a čajové plantáže zdobí mnoho horských svahů. Tři až pět dnů v pohoří Mulanje nadchne každého milovníka hor. V západní části pohoří Mulanje najdete náhorní plošinu Zomba obklopenou stolovými horami.

Liwonde National Park. Safari na lodi.

Liwonde National Park. Safari na lodi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Pět národních parků téměř bez turistů

Pětice národních parků rozkládajících se v jižní části Malawi není tak bohatá na zvěř jako parky v Tanzanii, Zambii nebo Keni, ale parky jsou velmi příjemné svou otevřeností, rozmanitou krajinou a autentičností. Nejzajímavějším parkem je Liwonde National Park, který nabízí nejen klasické safari v terénních vozech, ale i velmi kvalitní pěší safari a zajímavé safari na lodi.

Centrální Malawi - pláže jezera Malawi

Díky hlavnímu městu Lilongwe je centrální část Malawi vstupní branou do země. Celá centrální část se nachází na náhorní planině ve výšce kolem 1200 m n. m. a díky tomu má velmi příjemné klima. Dobré zásoby kvalitní vody v mnoha jezerech a řekách umožňují zemědělskou produkci na vysoké úrovni. Pracovitost místních komunit zaslouží respekt.

Tohle opravdu není moře. Sladkovodní jezero Malawi.

Tohle opravdu není moře. Sladkovodní jezero Malawi.

FOTO: archiv autora

Centrální část je především bránou k jezeru Malawi

Záliv Senga, nejbližší bod jezera Malawi, je vzdálený od hlavního města Lilongwe jen hodinu a půl autem. V zálivu je spousta hotýlků a lodží s výhledem na pláže a zalesněné kopce. Pláže pokračují i severně od zálivu Senga přes historické městečko Nkhotakota známé z dob obchodů s otroky až po Dwangwa, pobřežní centrum pěstování cukrové třtiny. Celý tento úsek pobřeží jezera Malawi evokuje svojí velmi zajímavou krajinou a svým vzhledem spíše některá asijská přímořská pobřeží.

Nejjednodušízpůsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

Nejjednodušší způsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

FOTO: Robin Pope

Severní Malawi - nádherné ostrovy, horské říčky a vodopády

Kdo hledá panenskou přírodu a autentické prostředí, neměl by vynechat severní Malawi. Nejméně zalidněná část země je doposud velmi nedoceněnou destinací, nevybroušeným diamantem jižní Afriky. Dramatické pobřeží jezera Malawi s velikými balvany připomínající Seychely. Pohoří Viphya s čajovými plantážemi, drobnými říčkami a vodopády.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Náhorní planina Nyika ve výšce 2000 m n. m. se skvělým terénem pro horská kola a vyjížďky na koních. A samozřejmě vodní plocha Malawi s ostrovem Likoma, nádhernou perlou celého jezera.

Náhorní planina Nyika je rájem pro pěší turistiku a pěší safari. Je tu ale možnost vyjet i na horském kole nebo na koni.

Náhorní planina Nyika je rájem pro pěší turistiku a pěší safari. Je tu ale možnost vyjet i na horském kole nebo na koni.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Skvělá destinace pro dovolenou s půjčeným autem

Do Malawi není úplně jednoduché cestování, protože z Evropy není do Lilongwe žádný přímý spoj. Proto je vhodné kombinovat návštěvu Malawi s návštěvou Keni, Etiopie nebo Jihoafrické republiky. V každém případě je ale Malawi destinací vhodnou i pro dobrodružnou rodinnou dovolenou a destinací, která bude hrát v budoucnu stále větší roli. Kdo chce zažít Malawi v dnešní velmi autentické podobě, neměl by s návštěvou příliš otálet.

Malawijci jsou velcí pohodáři.

Malawijci jsou velcí pohodáři.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení: Připravíme pro vás cestu do Malawi na míru

Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo : autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Mumbo Island Camp

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

Mumbo Island Camp

Jezero Malawi

Křišťálově čisté a teplé vody jezera Malawi se pyšní asi 2000 druhy ryb a  fauny. Není divu, že je tato oblast často považována za jedno z nejlepších míst na planetě pro sladkovodní potápění a šnorchlování.

Kemp se skládá z pěti stanů posazených na skále vysoko nad vodou.

Chelinda Lodge

Náhorní plošina Nyika

Úžasná krajina s průměrnou výškou kolem 2400 m n. m.

Chelinda lodge má k dispozici 8  srubů. Každý srub se skládá ze dvou pater. V prvním patře se nachází ložnice, obývací prostor s krbem a koupelna (se sprchovým koutem a vanou).

 

Chelinda Lodge, Nyika, Malawi

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

Chintheche Inn, jezero Malawi

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

 Chintheche Inn

Západní břeh Malawi

Hotýlek s deseti pohodlnými a prostornými pokoji. Každý pokoj má vlastní koupelnu a balkón s výhledem na panoramatický břeh jezera Malawi. Ideální místo pro rodiny s dětmi,  které ocení bezpečnou základnu, z níž mohou prozkoumávat tuto oblast.

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.