Jihoafrická republika je Mekkou zážitkové dovolené. V Čechách a na Moravě to ale ví jen málokdo. Každý si Jihoafrickou republiku spojuje se safari, s potápěním se žraloky, s vínem, s Kapským Městem. Nebo s panem Krejčířem. Jihoafričané jsou ale mistři v aktivní dovolené. Pojďme se na Jihoafrickou republiku podívat jako na místo pro aktivní zážitkovou dovolenou.

Dvě místa v Jihoafrické republice pokládám za perfektní „hnízda“ adrenalinových aktivit – Knysnu a Hazyview. Naprosto odlišná přírodní prostředí. Obě velmi dramatická a pro Středoevropana exotická. Milovníci přírody si vychutnají nádheru obou míst.  A pokud si návštěvu zpestříte i některou aktivitou, budete mít opravdu na co vzpomínat. Poznávací zájezdy do Jihoafrické republiky většiny cestovních kanceláří s podobnými zážitky nenabízí a je to veliká škoda.

V řece Sabie žije mnoho hrochů.

Hazyview leží na řece Sabie a v ní žije mnoho hrochů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hazyview

Malé městečko, které budete na mnoha mapách hledat jen velmi těžko. Hazyview. Přesto si nenechte jeho návštěvu ujít. Díky nedalekému Krugerovu národnímu parku a vyhlášené Panorama Route je Hazyview vynikajícím místem pro aktivní dovolenou. V pěti šesti dnech můžete spojit skvělé safari, zajímavé putování a adrenalinové zážitky.

Rafting na řece Sabie si můžete užít i jako sólista.

Rafting na řece Sabie si můžete užít i jako sólista.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Rafting mezi hrochy a krokodýly

Řeka Sabie pramení vysoko v Dračích horách a prodírá se provincií Mpumalanga, aby po průchodu Krugerovým národním parkem zamířila do Mosambiku. V okolí městečka Hazyview vytváří peřeje a divoké zákruty, sevřena vysokými skalisky. Sem tam se otevírá jedním ze břehů do krajiny, plné plantáží s banánovníky, papájou, ananasem a pomerančovníky. Právě pozvolné břehy řeky milují krokodýli a občasná slepá ramena a laguny hroši. Rafting na řece Sabie má několik různě obtížných úseků a můžete si snadno zvolit, který vám bude nejvíc vyhovovat. Stejně tak si můžete zvolit, zda poplujete na klasickém raftu, kajaku či zvolíte jinou možnost. Skvělá věc, která vás nadchne.

Trasa pro čtyřkolky vede nejen po pobřeží řeky, ale i mezi plantážemi a v okolních kopcích.

Trasa pro čtyřkolky vede nejen po pobřeží řeky, ale i mezi plantážemi a v okolních kopcích.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Čtyřkolky

V Hazyview jsou čtyřkolky spíš povyražení. Není to žádný extrémní sport a zkušení jezdci budou brát celou záležitost jako vyjížďku. Ale pro většinu z nás, kteří sedíme na čtyřkolce jen občas, nebo dokonce poprvé v životě, je i trasa v kopcích a plantážích kolem řeky Sabie hodně zajímavá. Jste v tropické přírodě a v neznámém terénu. Je tu víc tras a můžete si zvolit i obtížnější, pokud jste zkušenější jezdci. Pokud ovšem chcete zažít opravdové dobrodružství na čtyřkolkách, musíte do oblasti Kalahari.

Opravdové dobrodružství na čtyřkolkách hledejte v Kalahari.

Opravdové dobrodružství na čtyřkolkách hledejte v Kalahari.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si zajímavé články o Kalahari

 

Paintball je perfektní zábava pro skupinku kamarádů nebo firemní teambuilding.

FOTO: archiv autora

Paintball je výborný prvek teambuildingu

Když chcete stmelit partu nebo firemní kolektiv, dejte lidem do ruky zbraně, nabijte je a postavte lidi proti sobě. V tropickém lese, plném lián, vlhkého bahna a temných zákoutí, se probouzí bojová nálada hodně rychle. Boj o metu nebo lov nepřátel může začít. Vše se dá nastavit podle přání, můžete bojovat i několik hodin, nebo si jen vyzkoušet, jaké to je.

Nedaleko Hazyview je jeden z největších kaňonů na světě Blyde River Canyon.

Nedaleko Hazyview je jeden z největších kaňonů na světě Blyde River Canyon.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Celý den v jednom kole

Určitě doporučuji věnovat aktivitám celý den a sestavit si itinerář, který jich propojí více v jeden celek. Můžete začít lanovkami v korunách stromů, posléze přejet čtyřkolkami na místo souboje v paintballu a  pak zchladit horké hlavy při raftingu na řece Sabie. Je to zábava na  5–6 hodin. Komu by to nestačilo, může si přidat horská kola a vydat se do kopců.

Indický oceán začíná mít v oblasti Knysny převahu nad Atlantickým oceánem. Voda je tu mnohem teplejší než v Kapském městě.

Indický oceán začíná mít v oblasti Knysny převahu nad Atlantickým oceánem. Voda je tu mnohem teplejší než v Kapském Městě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Knysna

Knysna je centrálním městečkem Zahradní cesty na úplném jihu země, v nejjižnějším cípu Afriky. V posledních letech se mnohokrát stala hlavním městem extrémních sportů a lidé, kteří se v Knysně věnují adrenalinové zábavě, jsou velcí profesionálové. Na kvalitě služeb je to hodně znát. Sem by měli odjet na školení lidé od našich řek a z našich hor. Pokora, otevřenost ke klientům, respekt k přírodě a zároveň velká schopnost využít vše, co příroda nabízí. I když jste naprostí začátečníci, můžete počítat s respektem a pohodou. A pokud jste borci, klidně si sáhněte v okolních horách a na mořských vlnách na dno svých sil.

Bez dobré obuvy se raději na trek na pobřeží nepouštějte.

Bez dobré obuvi se raději na trek na pobřeží nepouštějte.

FOTO: visitknysna

Pěšky nebo na kole

Jsem chodec a dávám přednost vlastním nohám před pedály horských kol. Mohu se tedy bez uzardění rozplývat nad trasami v pobřežních kopcích a skaliskách. Denní túra na trase 9 km, 12 km nebo 16 km vám představí úchvatnou krajinu s mnoha výhledy na moře. Kdo si chce dát trochu víc do těla, může si vyjít na George Peak (1337 m n. m.). Zdá se to na první pohled málo? Nenechte se zmást, startujete totiž téměř na úrovni mořské hladiny a vystoupat na vrchol vám zabere nějakých 5 hodin. A pak se ještě musíte vrátit zpátky.

Trasy pro horská kola vedou i podél pobřeží. Kdo uloví krásnější vyhlídku?

Trasy pro horská kola vedou i podél pobřeží. Kdo uloví krásnější vyhlídku?

FOTO: wegortw

Vybrat si správnou trasu na kole je složitější. Záleží hodně na vaší zkušenosti a trénovanosti. Ale v okolí jsou trasy pro všechny. Doporučuji začít s průvodcovanou vyjížďkou, protože hory mohou být nebezpečné. Při delších trasách musíte počítat se 6–8 hodinami na cestě a k tomu už je nějaký pedagogický dohled vhodný.

Při mnoha aktivitách je průvodce velmi užitečný.

Při mnoha aktivitách je průvodce velmi užitečný.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vyzkoušejte kitesurfing.

Vyzkoušejte kitesurfing.

FOTO: visitknysna

Voda, samá voda

Kitesurfing, prkno na stojáka a kajaky. Laguna v Knysně a její okolí nabízí poklidnou plavbu, ale i velké dramatické pobřežní vlny. Je jen na vás, do jakého terénu se chcete pustit.

I v Knysně je skvělá věc udělat si kombinaci různých aktivit do jednoho dne.

Na takhle krásných pobřežních vodách můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

Na takhle krásných pobřežních vodách můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.