Simons’s Town

Kolonie tučňáků je na konci malebného městečka Simon’s Town. Městečko žilo a žije z námořníků. Dnes především z vojenských námořníků. V roce 1814 zde založilo svou námořní základnu britské námořnictvo a po získání samostatnosti se zde automaticky usadilo námořnictvo jihoafrické. Městečko má viktoriánský charakter architektury a až vesnický rytmus. Kavárny, malé obchůdky a rodinné restaurace během dne a bary a hlučné pivnice po setmění. To jsou dvě podoby života Simon’s Townu.

Městečku Simon´s Town zůstal viktoriánský duch.

Městečku Simon’s Town zůstal viktoriánský duch.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Život ve stínu vojenských křižníků

Nádhera pláže Boulders, kde kolonie tučňáků sídlí, je trochu v kontrastu ke křižníkům vojenského námořnictva Jihoafrické republiky, která má svůj hlavní přístav hned vedle. Místní vám ale potvrdí, že i to je jeden z důvodů, proč se této kolonii daří přežít a dokonce krok po kroku nabírat na počtu. Armáda má samozřejmě pod přísnou kontrolou pohyb lodí v zálivu a díky tomu se mnoho rybářských lodí této lokalitě raději vyhne. Tučňáci tak mají větší šanci získat potravu. Navíc jejich hnízdiště bylo vyhlášeno národním parkem a správci parku se snaží ochránit lokalitu před sběrači vajec, divokými psy a kočkami. Nezasahují ovšem do souboje s racky, kteří útočí na vejce a mláďata. Zasahovali by teprve tehdy, kdyby útoky racků znamenaly vážné nebezpečí pro celou kolonii.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Vynikající plavec ohrožený hlavně člověkem

Ačkoliv jejich přirozeným nepřítelem je hlavně lachtan, následovaný žralokem, největší zásluhu na tom, že se za posledních 20 let populace tučňáka brýlového snížila o 90 %, má člověk. Strmý nárůst rybolovu v pobřežních vodách znamenal úbytek potravy a několik velkých ropných havárií také vykonalo své. V některých tradičních lokalitách došlo i k nešetrnému zabydlování pobřeží a některé kolonie tučňáků zůstaly bez šance na hnízdění.

Tady si můžete s tučňáky i zaplavat.

Tady si můžete s tučňáky i zaplavat.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tučňák brýlový je vynikající plavec a dokáže za potravou plavat mnoho kilometrů. Jeho drobné tělo (max. 60 cm) je nesmírně výkonné a odolné proti chladu a nástrahám moře. Ještě dnes se občas objeví případ, že jsou zadrženi rybáři, kteří používali tučňáky jako návnadu při lovu žraloků, ale postoj veřejnosti je k těmto způsobům tak negativní, že naštěstí takových případů ubývá.

Tučňák brýlový žije v trvalých párech i deset let a více.

Tučňák brýlový žije v trvalých párech i deset let a více.

FOTO: archiv autora

Buďme si věrni

Tučňák brýlový je monogamní. Páry spolu zůstávají často i 10 let. Ale získat nevěstu není pro tučňáka vůbec snadná věc. Ze všeho nejdříve musí zajistit bydlení. To znamená, že musí vyhrabat na správně chráněném  místě podzemní noru, kterou musí vystlat pro pohodlí páru. Jakmile tučňák dokončí svou noru, musí se pokusit nalákat samičku k prohlídce. Jeho problémem však je, že v tu samou chvíli je kolem něj bezpočet jiných ženichů, kteří právě dokončili svá díla a také lákají samičky svým hlasitým tokáním. Samičky (samozřejmě) dělají drahoty. Prochází jednu „nemovitost“ za druhou, zavrtí se ve vystýlce a jdou dál. Málokdy se stane, že by se samička usadila hned na prvním místě.

Velké balvany dodávají tučňáků pocit bezpečí.

Velké balvany dodávají tučňákům pocit bezpečí.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Jakmile samička odsouhlasí bydlení, zatroubí podobným tokáním, jako je volání samce. Sameček se snaží co nejrychleji spářit. Teprve tak je partnerství potvrzeno. Od té doby jsou si partneři věrní.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Dvě pláže

Když budete chtít kolonii tučňáků navštívit, máte možnost potkat je na dvou plážích. První je součástí národního parku a musíte na cestě k ní projít vstupní branou do parku a musíte uhradit vstupné. Vstupné není nijak drahé a určitě se na pláž vydejte. Je na ní hlavní hnízdiště, a pokud sem dorazíte kolem 10. hodiny dopoledne, budete tu téměř sami. Nevynechte ale ani návštěvu druhé pláže. Dostane se k ní velice snadno a není nijak daleko. Od vchodu do národního parku se vydáte stále rovně (asi 300 metrů) a na konci chodníku narazíte na malou branku, kterou projdete, a po pár metrech jste na nádherné pláži plné balvanů. Tady můžete až k tučňákům, můžete se tu dokonce i vykoupat nebo se jen tak slunit na kamenech. Je to skvělé místo na polední piknik.

Pobřeží v okolí Simon´s Townu je opravdu nádherné.

Pobřeží v okolí Simon’s Townu je opravdu nádherné.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.