Neinformovanost přináší zklamání

Většina nespokojených cestovatelů si za svoji nespokojenost může tak trochu sama. Jde o nenaplněná očekávání, která vznikla buď z nedostatku informací, nebo z přebytku představ a snů. V době, kdy jsou informace tak snadno dostupné a kdy i cestovní kanceláře začínají chápat, že jedním důvodem, proč by k nim měli klienti přicházet, je spolehlivost informací a schopnost poradit s výběrem dovolené, mohou být cestovatelé o skutečnosti více informováni. Destinací, ve kterých může snadno dojít k nedorozumění, je mnoho – a Zanzibar je určitě jednou z nich.

La Gemma Dell´Est

La Gemma Dell’Est

FOTO: Jan Papež

Krásné pláže, krásné moře, ale…

Bílé písečné pláže omývané nádherně modrou až zelenomodrou vodou Indického oceánu jsou symbolem Zanzibaru. A takové pláže na ostrově skutečně jsou. Barva moře, zvláště v ranních hodinách, bere dech. Tak nějak si představují přímořský ráj Brit, Němec, Francouz a Ital – a už nic víc neřeší. Oči jim září nadšením, zhluboka vdechují svěží ranní mořský vzduch, popíjejí silnou kávu nebo vychlazenou sklenku šampaňského a jsou šťastní. Jenže my jsme Češi. Nejezdíme k moři jen pro ten pohled na nádhernou pláž lemovanou mořem. My musíme do moře vnořit nejen palec u nohy, ale i celé tělo. Chceme se v moři nejen cákat, ale chceme v něm plavat. A ne všechny pláže na Zanzibaru odpovídají takovým požadavkům. Příliv a odliv jsou na většině pláží tak znát, že se charakter pláže během dne několikrát fatálně změní.

Bílá pláž a modré moře. Pro domorodce každodenní skutečnost. Pro nás fascinující zážitek.

Bílá pláž a modré moře. Pro domorodce každodenní skutečnost. Pro nás fascinující zážitek.

FOTO: archiv Ck Marco Polo

Východní pobřeží vybírejte s opatrností

Téměř jednolitý korálový útes, lemující východní pobřeží, vytváří obrovské, ale velmi mělké laguny s širokými bílými písečnými plážemi a pobřežními palmovými háji. Nádherná scenérie. Ale váš zážitek nemusí být v souladu s představou, kterou si vytvoříte díky fotografiím. Dvakrát denně ustoupí moře na kilometry daleko a laguny se změní v bazénky. Je to skvělé místo pro ty, kteří rádi objevují pěšky zvláštní mořský svět drobných ryb, korálů, mořských rostlin a ježků. Jsou lidé, kteří v miniaturních lagunkách vydrží hodiny a hodiny se šnorchlem a maskou pozorovat život, který je pro ně jinak téměř nedostupný. Ale je to území naprosto nevhodné pro plavání.

Po odlivu zůstávájí v lagunách jen mělké bazénky, plné hvězdic, ježků a drobných rybek.

Po odlivu zůstávájí v lagunách jen mělké bazénky plné hvězdic, ježků a drobných rybek.

FOTO: archiv autora

Dalším překvapením může být pro návštěvníky tohoto pobřeží množství řas, které zůstává na pláži při odlivu. Špičkové hotely tyto řasy vždy uklidí, ale na veřejných plážích se o to samozřejmě nikdo nestará, protože je to nekonečný úkol. Každý další příliv přinese další „nadílku“, která zde při odlivu zůstane. Je třeba s tím počítat a pak nejste zklamáni, že vaše představa nekonečné pláže s neporušeným bílým pískem má nějakou vadu na kráse.

Pobřežní laguny jsou také místem obživy pro místní vesnice. Nejen pro rybáře, ale i pro pěstitele řas, takže se často setkáte s plantážemi uměle vysazených řas, ženami ošetřujícími tyto plantáže a s jejich potomky řádícími v lagunách. Je to autentický život vesničanů, který určitě stojí za zkoumání. Život těchto lidí není určován ani běžnými hodinami, ani východem a západem slunce, ale přílivem a odlivem. Je to úplně jiný rytmus než náš a je nesmírně zajímavé jej pozorovat a zkusit si jej alespoň na jeden den prožít.

Dobře postavená dhow vydrží i déle než 50 let. Zub času pracuje především na vnějším vzhledu lodí.

Dobře postavená dhow vydrží i déle než 50 let. Zub času pracuje především na vnějším vzhledu lodí.

FOTO: CK Marco Polo International

A v tom je právě kouzlo správných informací. Ten, kdo ví, co ho na východním pobřeží čeká, a záměrně sem zavítá právě proto, bude naprosto nadšený, protože zde může prožít velmi aktivní a zajímavé setkání se Zanzibarem. V květnu a v červnu je tu i větrno, zvláště ráno a večer, ale jinak je to pastva pro oči. Tolik odstínu modré barvy můžete vidět snad jen na Maledivách a ve Francouzské Polynésii. Jen si tu nezaplavete, s tím nepočítejte. Výjimku tvoří oblast Paje, kde je přece jen trochu více vody i při odlivu. Tady se úspěšně učí kiteboarding spousta mladých lidí z celého světa. Navíc je na této pláži co zažít i po setmění – plážové bary a restaurace žijí dlouho do noci.

V africké části Indického oceánu najdete i další nesmírně zajímavá místa, která vás nadchnou kvalitou svých pláží a služeb.

 

Barva moře je na Zanzibaru úchvatná, tolik odstínů modré lze vidět jen málokde.

Barva moře je na Zanzibaru úchvatná. Tolik odstínů modré lze vidět jen málokde.

FOTO: archiv CK Marco Polo

The best of Zanzibar – Ras Nungwi a Nungwi

Sever ostrova byl požehnán a problémy s odlivem a přílivem tu nejsou tak patrné. Tady se najdou pláže, kde si zaplavete. Tady se můžete koupat celý den bez toho, abyste se museli nejprve probrouzdat širokou mělčinou. Tady nemusíte prohánět oceán, tady proháníte sami sebe v oceánu. Ovšem na druhé straně tu nikdy nezažijete po setmění takovou jízdu jako na jihovýchodě. Vše má prostě něco do sebe. Je třeba vybírat místo své dovolené podle své chuti a touhy a vědět, kde to hledat.

Do roku 1990 byla pláž Ras Nungwi ospalou malátnou pláží, kde jste jen těžko mohli potkat víc než pár bílých nohou nořících se do tyrkysového moře. To už ale dnes není pravda. Více než 20 hotelů a hotýlků postavených v palmových hájích podél této pláže a další a další projekty přicházející každý rok totálně změnily místní atmosféru. Dnes je to luxusní přímořské letovisko se všemi výhodami a nevýhodami. Nádherná pláž a okouzlující moře zůstaly – a kdo si chce opravdu odpočinout, měl by zamířit právě sem.

Malé bělošské dítě je pro místní ženy stále ještě zajímavá atrakce.

Malé bělošské dítě je pro místní ženy stále ještě zajímavou atrakcí.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

V západní části pláže najdete i méně okázalé ubytování a řadu dobrých plážových barů, které nabízejí i lehátka a slunečníky na pronájem během dne. Tady se soustředí batůžkáři, kteří nebydlí přímo na pláži, a tady se odehrávají večerní párty, které tolik znervózňují mravokárce. Ale pláž je tak dlouhá a hlučné bary jsou tak vzdálené od resortů pro milovníky klidu, že tu nedochází k žádnému hloupému napětí. „Užívej si a nech užívat druhé“, dalo by se parafrázovat staré pořekadlo.

Kendwa – nenápadná sestřička

Z Ras Nungwi dojdete na pláž Kendwa pěšky. Je to příjemná procházka po bílém písku. Kendwa je nenápadná sestřička slavné pláže. I tady vládnou batůžkáři, ale tak nějak v poklidu a pohodě. Tady nemusíte být tak moc „cool“ jako na pláži Nungwi ani nemusíte propadat vodním sportům a nočním pařbám jako na pláži Paje. Plážový volejbal nebo fotbálek s partou stejně pohodových lidí, knížka v poloze ležmo v typickém zanzibarském plážovém lehátku, pivečko, gin s tonikem a klídek. Tady se nemusíte stydět za romantickou procházku ve dvou nebo nějaké to kilo navíc. Co víc si přát od dovolené.

Trocha historie nikoho nezabije

Zvláště když je zajímavá. Na ostrově se křížily zájmy mnoha velmocí. Až do 8. století si žil ostrov poklidným životem rybářů a zemědělců, když na něj narazili arabští námořníci. Ihned pochopili jeho strategickou důležitost a navíc na něm objevili produkci hřebíčku, vanilky a dalšího koření tolik ceněného v obchodě s Evropou. Protože na ostrově v té době žily pouze černošské kmeny, nazvali Arabové ostrov Zandž barr = ostrov černochů. Více než 200 let s ostrovem pouze obchodovali, i když na ostrov přinesli islám. Teprve v 10. století ostrov kolonizovali a zůstali zde 900 let, až do roku 1890, s přestávkou v letech 1503–1698, kdy na ostrově vládli Portugalci.

Na konci 19. století se stal Zanzibar součástí velmocenské hry mezi Německem a Velkou Británií. Tehdy se ukázal obrovský diplomatický talent vládce Zanzibaru, ománského sultána Seyyida Saída. Místo toho, aby s oběma velmocemi bojoval o zachování nezávislosti, nechal je, aby si jeho území rozdělily při jednání německo-britské komise, a pak oběma velmocem dohodnutá území pronajal. Německou část nakonec Německu odprodal a na britském území vznikl, s jeho souhlasem, protektorát. Sultán a jeho rodina tak zůstali formálně u moci, i když fakticky vládl britský vezír a později britský místodržící. Sultán si zachoval nejen svou tvář, ale i mír na svém území.

Zanzibaské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

Zanzibarské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

FOTO: portál sopka.cz

Když 10. prosince 1963 získal Zanzibar oficiálně nezávislost na britské koruně, sultán se mohl ujmout nejen formální, ale i faktické moci. Jenže už 12. ledna 1964 sultána svrhla revoluce a Zanzibar se stal lidovou republikou. Báječný ostrov hřebíčku ovládla socialistická revoluční armáda. Vyvraždila nebo vyhnala 99 procent neafrického obyvatelstva, jejich měšťanské domy a paláce se změnily v byty pro chudé – a podle toho také dopadala jejich údržba. Slavné hlavní město Stown Town začalo chátrat. Zda se jeho někdejší krása dá obnovit a vrátí se jeho zašlá sláva, si netroufám odhadovat, spíše bych však byl skeptický.

 

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Otroci zaplatili slávu Zanzibaru

Zanzibar se stal po příchodu Portugalců jednou z hlavních zásobáren černých afrických otroků pro portugalské kolonie. Zemědělské kmeny z pevniny odpovídaly svou pracovitostí a silou požadavkům zakladatelů plantáží a díky tomu se stávaly častou obětí lovců otroků, kteří s Portugalci obchodovali. Když rodina sultána z Ománu dobyla zpět Zanzibar a část pevniny, navázala na úspěšný portugalský projekt a proud otroků ještě zesílil.

Nádherný ostrov hřebíčku a bílých pláží pro otroky rozhodně nebyl rajským ostrovem, ale bránou do pekla. S příchodem Britů nastaly vlažné pokusy tento krutý obchod zastavit, ale trvalo několik desetiletí, než byl obchod s otroky úplně ukončen. Velkou měrou se o to zasloužili příslušníci anglikánské církve, a tak nepřekvapí, že jeden z nejzajímavějších památníků na otrokářské období je právě na pozemku anglikánské katedrály v hlavním městě Stone Town.

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu, ale přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů může znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to se do ní vydat připraveni a s tím, kdo této destinaci rozumí.

Při západu slunce vytváří silueta dhow na mořské hladině velmi romantický obraz.

Při západu slunce vytváří silueta dhow na mořské hladině velmi romantický obraz.

FOTO: CK Marco Polo International

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, avšak dokonalost není maličkost.“

 
Doporučené hotely na Zanzibaru, které jsme osobně prověřili a jejich kvalita odpovídá standardům cestovní kanceláře Marco Polo a náročnosti našich klientů.

La Gemma Dell´Est

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více o hotrlu zde

Pláž Nungwi

Diamonds La Gemma Dell’Est - 5*

All inclusive resort s nádhernou polohou na vyhlášené pláži Nungwi. Architektura hotelu výborně využívá svažitý terén a všechny pokoje směřují k moři.  Udržovaná tropická zahrada umocňuje pocit tropického ráje.

Hotel patří italské hotelové společnosti a díky tomu je v hotelu i velmi dobře vedená kuchyně italským šéfkuchařem.

Skvělá volba pro rodiny s dětmi, především pro skvělou pláž a možnost celodenního plavání v moři.

Mbuyuni Beach Village - 3* plus

Malý jednoduchý hotel tvořený bungalovy, postavený v příjemné tropické zahradě.

Dobrá volby pro ty, kteří chtějí vyrážet na výlety a za zábavou na pláž Paje a okolí.

Nečekejte víc, než může takový jednoduchý hotel nabídnout.

Mbuyuni Beach Village

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu zde

 Pláž Paje

Neptune Pwani Beach

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu zde 

Pláž Kiwengwa na severovýchodě

Neptune Pwani Beach – 4*

Výborná volba z hlediska poměru kvalita-cena. Palmový háj přímo u krásné písčité pláže. Příjemné prostorné bungalovy, výborně vybavené. Skvělá kuchyně a velmi ochotný personál.

Výborná volba pro rodiny s malými dětmi.

Pláž Kiwengwa podléhá stejně jako jiné pláže na východě ostrova vlivu odlivu a přílivu. Během dne je velmi nízká hladina moře, pro děti však skvělá záležitost.

  
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky?

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou Bílé město, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzku.

  

Srí Lanka je rájem opic.

FOTO: R. Drahaňovský

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014. Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dech beroucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob), a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.

Jan Papež, CK Marco Polo