Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

Nádherná pouštní krajina provokuje vaši fantazii.

FOTO: archiv autora

 Dno občasného jezera

V Afrikánštině znamená „vlei“ něco jako mokřina nebo prohlubeň naplněná vodou. V souvislosti s vyprahlou pouští zní tedy slovo „vlei“ tak trochu jako výsměch. Jenže v období krátkých vydatných dešťů se prohlubně „vlei“ velmi rychle naplní a po nějaký čas se stávají zásobárnou vody pro vše živé ze širokého okolí. „Vlei“ rozeznáte od okolní pouště velice snadno. Dno prohlubně (pánve) tvoří velice pevná krusta, která je větrem vyhlazená a je mnohem světlejší barvy než okolní písek. Některé pánve dokážou zadržet vodu i na několik týdnů.

namibie

Do pouště se vydejte důkladně vybaveni.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

  Srdce pouště

Sossusvlei je pulzující srdce Namibijské pouště (Namib-Naukluft  Park o rozloze 50 tisíc km2). 300 slunečných dní v roce zaručuje téměř na 100 procent, že budete mít při návštěvě dobré počasí. Přesto doporučuji období jara a podzimu (březen–květen a srpen–říjen), kdy noční chlad vyčistí nebe a podmínky pro fotografování jsou mnohem lepší než po zbytek roku. Pokud se rozhodnete pro konec srpna nebo září (místní jaro) některé části pouště mohou kvést, nebo můžete navštívit unikátní oblast Namaqualand v nedalekém Západním Kapsku. Neopakujte chybu mnoha návštěvníků, kteří se rozhodli věnovat této oblasti jen jedno dopoledne. Všichni svého rozhodnutí litovali. Dejte Sossusvlei čas, vrátí vám ho silným zážitkem.

Vyšplhat se dunu Big Mama dá zabrat, ale stojí to za to. Snažte se být zde hned ráno mezi prvními.

Vyšplhat se na dunu Big Mama dá zabrat, ale stojí to zato. Snažte se být zde hned ráno mezi prvními.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejvyšší duna v Africe – Big Mama

Vrcholek vyhlášené duny Big Mama se na první pohled zdá blízko. Až se ale začnou vaše boty bořit do písku a každým dalším krokem budou těžknout nohy, už vám tak blízko připadat nebude. Vezměte si s sebou dostatek tekutin, protože stín na Big Mamě rozhodně nečekejte. Výstup vás bude stát hodně potu a námahy, ale rozhodně stojí zato. Až se na vrcholu duny vydýcháte a zklidníte vaše rozechvělé ruce, uděláte určitě krásné snímky. Ať jste se na vrchol vydali brzo ráno nebo pozdě odpoledne, pohled z Big Mama je úchvatný vždy. Otevírá se vám pohled do Naravlei, kam často přichází zvěř za potravou, a horní pohled na Deadvlei, kam určitě vyrazíte fotografovat suché kmeny stromů. Právě odtud pochází hodně nádherných fotografií.

V červnu a červenci můžete zažít v poušti i bouřky. Lovci blesků se mohou tetelit blahem.

V červnu a červenci můžete zažít v poušti i bouřky. Lovci blesků se mohou tetelit blahem.

FOTO: archiv autora

 Vyhněte se ostatním turistům

Nečekejte, že v jedné z nejkrásnějších pouštních oblastí budete sami. Navíc pořídit opravdu dobré snímky můžete ve velmi omezeném čase, brzy ráno nebo pozdě večer. Určitě si přivstaňte, ať jste u vstupní brány do oblasti při rozbřesku. Pokud jedete s průvodcem, máte ulehčenou práci s hledáním těch správným míst pro vaše nejlepší snímky. Pokud se spolehnete pouze na své vlastní orientační schopnosti, moc se nezdržujte. Vystoupat na Big Mamu (někdy nazývaná také jako duna č. 45) chce každý z návštěvníků, a pokud nejste mezi prvními, není to ono. Raději nechte Big Mamu na později a vydejte se rovnou do Deadvlei, ať máte klid na focení suchých stromů. Každá minuta hraje roli.

Poušť Kalahari je domovem mnoha drobných živočichů.Pouštní veverka (Xerus inaurus).

Poušť je domovem mnoha drobných živočichů. Pouštní veverka (Xerus inaurus).

FOTO: archiv autora

Poušť není bez života

Je snadné nabýt dojmu, že nic nemůže trvale přežívat v teplotách přes 40 °C během dne, které na noc padnou často až k bodu mrazu. Navíc v lokalitě, kde je voda tak vzácná. Ale život si dokáže najít způsob, jak existovat, i v království pouště a písku. Když budete pozorní, nebo když budete mít dobrého průvodce, narazíte na dunách velmi často na drobné stopy po pohybu skarabea, jednoho z více než 200 druhů brouků obývajících poušť. Můžete narazit i na různé druhy plazů, kteří jsou dokonale přizpůsobeni k životu v extrémních podmínkách Namibijské pouště. Pokud chcete drobné živočichy v poušti pozorovat, musíte se obrnit trpělivostí a „splynout“ s terénem. Většina z nich má neuvěřitelně vyvinutou citlivost na chvění půdy, a přiblížit se k nim tedy není nic jednoduchého.

Odpolední projížďky na čtyřkolkách vás dostanou do míst, kam se podívá jen málo lidí.

Odpolední projížďky na čtyřkolkách vás dostanou do míst, kam se podívá jen málo lidí.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

 Když na to máte, můžete si dovolit víc

Peníze sice nejsou všechno, ale jsou chvíle, kdy je fajn jich mít dost. Pokud si můžete dovolit služby Sossusvlei Desert Lodge, budete mít proti jiným návštěvníkům několik podstatných výhod. Nejde jen o skvělé a komfortní zázemí, to si mnoho cestovatelů klidně odpustí, jde o možnost pohybu v poušti a možnost získat čas jen pro sebe i v místech, kde se obyčejně pohybuje hodně lidí. Velmi zkušení průvodci, kteří pro Sossusvlei Desert Lodge pracují, se vyznají dokonale v terénu a dovedou vás na osvědčená místa pro focení. Je to, jako by vás zkušený houbař vzal na své osvědčené místo, kde zaručeně rostou.

Doba mezi snídaní a obědem je časem na odpočinek a krátké procházky. Dotkněte se Namibijské pouště bosou nohou.

Doba mezi snídaní a obědem je časem na odpočinek a krátké procházky. Dotkněte se Namibijské pouště bosou nohou.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Chcete se projít pěšky? Chcete se projet na čtyřkolce? Chcete jet v terénním voze? Je jen na vás, co si vyberete. A v neposlední řadě, zůstáváte mezi dunami i v době, kdy všichni museli odjet. Večery a noci jsou jen pro vás a další hosty Sossusvlei Desert Lodge. Najednou se zastaví čas a vy máte ten totální pocit soužití s přírodou. Zázrak. A vy jste jeho součástí.

Plánujte svou návštěvu na dobu úplňku. Hluboké noční nebe bere dech.

Plánujte svou návštěvu na dobu úplňku. Hluboké noční nebe bere dech.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku – Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  

Srí Lanka je rájem opic.

FOTO: R. Drahaňovský

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob), a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.