Pozorovat stáda slonů v mokřadech delty Okavango je úchvatný zážitek.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Okavango, nejkrásnější rezervace v Africe

Každý si dokáže snadno představit obrázek, kdy řeka ústí do moře. Některá nenápadně vklouzne bez rozruchu do náruče mořských vln, jiná se těsně před setkáním rozlije do široké delty, jako by chtěla setkání oddálit. V každém případě nám přijde naprosto přirozené, že říční voda nasbíraná z povodí řeky v hlubokém vnitrozemí posílí vody v mořích a oceánech. Jenže jsou i řeky, které se rozhodly zavedené pořádky ignorovat a místo do moře se vlévají do vyprahlé pouště, aby se v ní úplně ztratily. Takovou řekou je řeka Okavango, která se vlévá do pouště Kalahari.

Sanctuary Bains´Camp, Botswana

Sanctuary Bains´Camp, Botswana, jeden ze špičkových kempů v deltě Okavango.

FOTO: Sancturary Retreats, archiv Marco Polo

To chtělo hodně odvahy

Když se vláda Botswany rozhodla, že vyhlásí postupně téměř polovinu své rozlohy chráněným přírodním územím a že se neotevře masové turistice, která by mohla chráněná území ohrozit, zdálo se to být gesto hodné Dona Quijota. Všichni okolo si říkali, že to je sice krásný sen, ale dříve nebo později vše dopadne jako v Keni nebo Tanzanii, masová turistika rozrazí pootevřené dveře a ovládne zemi. Dnes všichni s uznáním přiznávají, že se mýlili a že se Botswaně povedlo, co si předsevzala.  Masová turistika zůstala za branami. Přitom to neznamená, že by do Botswany mohli cestovat pouze bohatí. Faktem je, že to mají ale jednodušší. Největším tahákem Botswany je bezesporu delta Okavango.

Mladí lvi se musí naučit žít v prostředí, kde se často objevuje hodně vody.

Mladí lvi se musí naučit žít v prostředí, kde se často objevuje hodně vody.

FOTO: archiv autora

Pulzující srdce delty

Srdcem delty Okavango je rezervace Moremi. Rezervace plná kontrastů. Je to vlastně rozlehlá oáza obklopená pouští Kalahari. A v oázách je vždy všechno mnohem koncentrovanější, barvy jsou sytější a boj o přežití je mnohem dynamičtější. Moremi je pulzující srdce delty Okavango. Mění svou tvář podle ročních období a množství vody, kterou okolní krajinu napájí řeka Okavango. Tam, kde jste ještě před pár týdny mohli projíždět terénním vozem, se dnes můžete pohybovat jen na lodi a tam, kde jste nedávno mohli pozorovat skupinku hrochů, se dnes prohání v prachu divocí psi. Jsou lidé, kteří sem přijíždějí zásadně v období sucha, a jiní, kteří milují dobu, kdy se Moremi mění v jezero s vystupujícími ostrůvky vyvýšené krajiny. Každé období má své kouzlo, svá pravidla a svou dynamiku.

Setkání s leopardem je vzácné. Ne každý návštěvník má takové štěstí.

Setkání s leopardem je vzácné. Ne každý návštěvník má takové štěstí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Velká pětka a mnohem víc

Návštěvníky, kteří do Moremi zavítají poprvé, hodně překvapí, že se tu setkávají se zvířaty, která by očekávali na rozlehlých planinách Východní Afriky. Zebry a pakoně se dokonale přizpůsobili životu v deltě. Nemigrují jako velká stáda. Vše, co potřebují, mají kolem sebe na celkem malé ploše. Žijí v mnohem menších skupinách. Stejně tak buvoli, kteří jinde tvoří i stohlavá stáda, žijí v Moremi spíše v malých komunitách nebo dokonce samotářsky. O to jsou nervóznější a nebezpečnější. I predátoři se museli přizpůsobit prostředí. Lvi, leopardi, gepardi a hyeny se v některých okamžicích chovají odlišně od svých příbuzných na rovinách nebo v buši.

Díky dostatku vody je buš delty Okavango prakticky stále zelená. Pro nosorožce ideální prostředí.

Díky dostatku vody je buš delty Okavango prakticky stále zelená. Pro nosorožce ideální prostředí.

FOTO: CK Marco Polo International

Naděje pro nosorožce

Bezpečnostní opatření a přírodní podmínky natolik ztížily život pytlákům, že se dá o Botswaně mluvit jako o naději pro zachování genofondu některých ohrožených druhů. Největší naděje se připisuje projektu zachování genofondu nosorožců. Postupně jsou vysazováni i do míst, kde už dlouhá léta žádná populace nosorožců nežila. Botswanská strana na tomto projektu velmi úzce spolupracuje s partnery z Jihoafrické republiky, kde je stále složitější nosorožce ochránit. Agresivita pytláků na území Jihoafrické republiky roste rok od roku a musí se hledat nové cesty, jak nosorožce ochránit. Zdá se, že osídlení Moremi populací nosorožců je ten správný nápad.

Na území rezervace Moremi žije více než 30 000 slonů. Většina z nich putuje z místa na místo.

Na území rezervace Moremi v deltě Okavango žije více než 30 000 slonů. Většina z nich putuje z místa na místo.

FOTO: archiv autora

Sloni jsou třešinkou na dortu

Počet slonů v Moremi se mění podle sezón. Mnohem víc jich je v rezervaci v období sucha, ale dost jich zůstává trvale. V celé deltě se odhaduje počet slonů v nejvyšší sezóně pře 30 000 jedinců. Nároky na potravu jsou samozřejmě obrovské, a pokud by takový počet slonů zůstával v deltě trvale, bylo by to pro ekosystém smrtící. Naštěstí cosi zatím neprozkoumané pudí slony k neustálému pohybu, a tak má příroda šanci na oživení. Na místě zůstávají především staří mohutní samci, kteří už nemají sílu na dlouhé cestování. Ti si najdou nějaký stálezelený kout s měkkou trávou a tam „zdomácní“.

Období od října do dubna je výborné pro milovníky ptáků. Na obrázku Green Bee Eater.

Období od října do dubna je výborné pro milovníky ptáků. Na obrázku Green Bee Eater.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Alespoň jednou za život

Milovníci safari berou deltu Okavango jako místo, kam se musí alespoň jednou za život podívat. Ta touha je naprosto oprávněná, protože delta Okavango a rezervace Moremi jsou natolik odlišná místa od všech ostatních míst se safari, že to prostě musí zažít!

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku – Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  

Srí Lanka je rájem opic.

FOTO: R. Drahaňovský

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dech beroucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob), a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.