I v parcích na území bez malárie můžete potkat plno zvěře.

FOTO: wilderness

Dobrá zpráva

Určitě to znáte. Nic neruší pohodu odpočinku a spánku tak, jako hvízdavý bzukot komára. Napjatě očekáváte, kam sedne, abyste sami sebe inzultovali v touze rozdrtit malého vetřelce. Většinou se to nepodaří. Nakonec se rozhodnete vstát a rozsvítit. Jenže v tu chvíli komár mizí do nějaké další dimenze, aby z ní zaútočil, jakmile zase zhasnete. Je to vyčerpávající a frustrující. A teď si k tomu všemu přidejte obavu z toho, že právě tenhle komár je nositelem malárie a jeho štípnutí vás může nakazit. Dobrá zpráva je, že jsou v Africe místa, kde to neplatí. Dobrá zpráva především pro rodiny s dětmi. Můžete vyrazit na safari a nemusíte se bát rizika malárie.

Ve všech rezervacích na území bez rizika malárie můžete výborně pozorovat ptačí svět.

Ve všech rezervacích na území bez rizika malárie můžete výborně pozorovat ptačí svět.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jihoafrické chytré hlavy

Období apartheidu přineslo Jihoafrické republice mezinárodní izolaci. Jihoafričané začali mnohem více cestovat po své vlastní zemi. Začali objevovat její přírodní krásy a zjistili, že mají právo být na svou zemi pyšní a hrdí, protože je opravdu nádherná. Politika byla jedna věc, ale každodenní život věc druhá. Svou dovolenou a volný čas chce prožít hezky a zajímavě každý. Došlo k nebývale velkému rozvoji turistické infastruktury, především napojené na přírodu a pobyt v ní. Jenže tu byl strašák malárie. Nejprve se rozvíjela celá škála prevence, od dokonalých repelentů až po moskytiéry apod. Chytré hlavy se zároveň začaly soustředit na hledání míst, kde malárie nehrozí. A dnes můžete na safari do tzv. „Malaria Free Zone“, bez obav z největšího afrického zabijáka.

Západ slunce má na safari vždy opojnou atmosféru.

Západ slunce má na safari vždy opojnou atmosféru.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Proč si vybrat safari v území bez malárie?

Taková otázka může na první pohled vypadat trochu hloupě. Je to přece jasná volba, když si mám vybrat mezi územím, kde malárie hrozí, a územím, kde nehrozí. Jenže pojem safari je strašně široký pojem. Safari na velkých otevřených pláních Východní Afriky (Masai Mara v Keni, Serengeti v Tanzanii) je úplně jiné safar, než safari v mokřadech Botswany (Delta Okavango) nebo v poušti Kalahari. A úplně jiné je v soukromých parcích v Krugerově národním parku a úplně jiné v parcích horských území bez malárie.  Některé zážitky prostě nemůžete v lokalitách bez malárie očekávat. Proto je dobré vědět, proč si vybrat safari v území bez malárie.

Pokud cestujete s dětmi, pokud by vám mohly uškodit antimalarika nebo jste těhotné, je právě území bez nebezpečí malárie skvělou alternativou. Tady se nemusíte bát při pohledu na každého komára.

Predátoři jsou aktviní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

Predátoři jsou aktivní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Díky turistice se vrátila zvířata

V mnoha oblastech bez malárie vznikly soukromé rezervace, které umožnily návrat zvěře i do míst, kde už původní zvěř dávno nežila. Nejedná se o žádnou živelnou amatérskou záležitost. Není to žádná milionářská zábava v soukromé oboře. Soukromé rezervace musí splňovat velmi přísná kritéria, především z hlediska velikosti, členění terénu, vodního režimu, vyřešení vztahu s místními komunitami, ochrany proti pytlákům apod. Teprve pak mohou získat licenci k provozování a je jim umožněn nákup zvěře za podmínek vnitřního trhu se zvěří. Vnitřní trh se zvěří má úplně jiná pravidla a úplně jiné ceny než trh se zvěří určenou pro lov. U zvěře pro rezervace jde o zdraví zvířat, genofond, zachování přirozeného potravinového řetězce, požadavky na velikost teritorií a migračních zvyklostí zvířat apod. Když pak navštívíte soukromou rezervaci, nejedete do zoo, ale do opravdové divočiny.

Dětské safari je nejlepší školou o světě divokých zvířat.

Dětské safari je nejlepší školou o světě divokých zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Top 5 „Malaria Free“ míst v Jihoafrické republice

1.       Národní park Pilanesberg

Nádherný kus nedotčené přírody je čtvrtým největším jihoafrickým parkem. Divoká buš je domovem pestré rodiny zvěře a ptactva. Díky vizionářskému vedení parku jsou zde k dispozici všechny typy safari, včetně pěšího. Trochu ke škodě může být množství návštěvníků. Díky blízkosti světoznámého Sun City jsou dny, kdy je návštěvníků v parku opravdu hodně. Přesto vás Pilanesberg nikdy nezklame.

2.       Shamwari Game Reserve

Rezervace navazuje na proslavenou Zahradní cestu (Garden Route). Zajímavá je především tím, že v rámci jednoho jediného parku můžete poznat pět naprosto odlišných unikátních ekosystémů. Rezervace je po většinu roku opravdu plná zvěře a ptactva. Kromě safari bez rizika malárie si můžete v Shamwari užívat lázní a odpočinku.

3.       Madikwe Game Reserve

Výkladní skříň koncepce safari „Malaria free“. Dokonale promyšlené rozdělení parku mezi jednotlivá ubytovací zařízení, podpora přirozeného vývoje druhů zvěře (velmi podrobně poučeni fungováním kráteru Ngorongoro), pestrá paleta zvěře a ptactva. Vynikající ubytování ve 4* a 5*  kempech (lodge). Možnost výborně kombinovat s Pilanesberg.

4.       Addo Elephant

Ojedinělé místo. Mnoho cestovatelů podceňuje jeho krásu a možnosti a je to škoda. Addo nabízí nejen safari v buši, ale i safari na moři. Kromě tzv. Velké pětky (lev, leopard, slon, buvol a nosorožec) nabízí navíc ještě možnost pozorovat velryby a velkého bílého žraloka. Je to tedy vlastně park, kde můžete pozorovat Velkou sedmičku. Kdo chce fotografovat slony, najde jen málo lepších míst.

5.       Národní park Marakele

Národní park Marakele mám rád především pro majestátnost krajiny, ve které se nachází. Vysoké travnaté kopce, hluboká údolí, nádherné výhledy. Na každém kroku máte pocit, že opravdu objevujete Afriku.

Stopovat třeba i jen malou antilopu je zážitek.

Stopovat třeba i jen malou antilopu je zážitek.

FOTO: archiv autora

Ideální pro rodiny s dětmi

Ukažte svým dětem úplně jiný svět. Svět divoké buše a divokých zvířat. Prázdniny na safari jsou zážitkem na celý život a v místech, kde nehrozí malárie, jsou i bez obvyklých obav a rizik. O horách a o moři ví toho naše děti už hodně, ale o světě divoké zvěře asi ne. Darujte jim tu možnost.

Výjezdy terénním vozem jsou zážitkem pro celou rodinu.

Výjezdy terénním vozem jsou zážitkem pro celou rodinu.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku – Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  

Sigiria. Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob), a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.