Nejvznešenější zvíře v buši.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Některé „pasti“ rozpoznáte rychle

Je určitě hodně nefér nazývat zájezd, který se skládá z 10 nocí u moře a jedné noci v rezervaci, zájezdem na safari. Většina pobytových míst u moře je vzdálených 4–5 hodin od národního parku Tsavo East, a když se do něj někdo vydá na jednu noc, tak zažije vlastně jen jedno odpolední a jedno ranní safari. Jistě, je to safari a i v Tsavo East může být skvělým zážitkem, pokud je dobře připravené, ale nazývat takový zájezd zájezdem na safari hraničí s klamáním klienta. Bohužel většina nabídek výletů za safari z pobřeží bojuje s konkurencí pouze cenou a na výsledku je to pak znát.

Na jednodenní safari se nenechte vylákat nikdy!  To jsou vyhozené peníze a ztracený čas.

Obrana je jednoduchá. Chtějte znát všechny potřebné informace ještě před tím, než se krátké safari rozhodnete koupit. Ať už se rozhodnete vyrazit na safari na dva, tři, nebo čtyři dny, základní otázky jsou v podstatě stejné.

Snídaně při rozbřesku na úpatí dun má své kouzlo. Vnímáte svět s pocitem cestovatelů z koloniální doby.

Snídaně při rozbřesku na úpatí dun má své kouzlo. Vnímáte svět s pocitem cestovatelů z koloniální doby. I tak může vypadat safari.

FOTO: CK Marco Polo International

10 otázek, které byste neměli vynechat při nákupu safari

1.       Jaký čas strávím na cestě do rezervace?

Ptejte se, jak dlouho bude trvat vaše cesta, v kolik hodin do rezervace dorazíte, zda budete po cestě sbírat klienty z jiných hotelů a kdy budete z rezervace vyrážet zpět. Musíte počítat s tím, že odpolední safari začíná obyčejně kolem 16. hodiny a ranní safari končí obyčejně kolem 9. hodiny. Pokud jedno nebo druhé safari nebudete stíhat, bude váš výlet za safari ochuzený.

Ruaha v Tanzanii. Surové, velmi autentické safari.

Predátoři jsou aktivní hlavně v noci, nebo za rozbřesku. Proto musí ranní safari začínat velmi brzy ráno.

FOTO: archiv autora

2.       Jakým autem pojedeme?

Jsou dva základní typy aut na safari – minibus a terénní vůz. Minibus je rychlejší při putování po silnici, ale na safari má mnoho nevýhod. Základní nevýhodou je, že střecha není odsunutelná nad všemi sedadly a ti, kteří sedí v poslední řadě, mohou vyhlížet zvířata pouze z bočních oken nebo si musí své místo ve střešním otvoru vybojovat na ostatních. To vyvolává napětí u posádky a bez pohody si safari určitě neužijete. I postranní okénka nejsou tak vhodná k focení jako u terénního vozu.

Minibus je nejekonomičtější varianta. Je třeba pohlídat, kolik klientů v něm pojede.

Minibus je nejekonomičtější varianta. Je třeba pohlídat, kolik klientů v něm pojede.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Terénních vozů je několik typů. Nejlépe upravené pro pozorování jsou vozy provozované přímo kempy nebo lodgemi  – ty totiž nemusí splňovat normy na pohyb po veřejných cestách. Jsou hodně otevřené, cestující sedí stupňovitě a výhled je přímo skvělý.

Nejlepší výhled je z terénních vozů upravených jen pro provoz v národním parku.

Nejlepší výhled je z terénních vozů upravených jen pro provoz v národním parku.

FOTO: andBeyond

Ostatní terénní vozy jsou výborné, určitě mnohem lepší než minibusy, málokteré ale mají stupňovité sezení. Mají však skvěle řešené střechy a dobře přizpůsobená okénka.

Terénní vůz je vhodnější než minibus.

Terénní vůz je vhodnější než minibus.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Samostatnou kapitolou je safari ve speciálně upraveném náklaďáku.

FOTO: CK Marco Polo International

3.       Kolik cestujících bude v autě?

Nikdy necestujte na safari s tím, kdo obsazuje i prostřední sedačku na zadním sedadle. To je zakletá sedačka. Ten, kdo na ni usedne, nikdy nic neuvidí, nikdy se nedostane bez boje k okénku či ke střešnímu otvoru. Místo zvířat bude pozorovat záda a zadky spolucestujících. Chtějte záruku, že ve vašem terénním voze bude maximum 6 osob a 7. sedadlo bude prázdné. Do minibusu jsou pořadatelé často schopni natlačit až 8 osob a přitom jakž takž pohodlné safari je maximálně se 6 osobami. Trvejte na tom, že jich tam nebude víc než 6. Kdo vám takovou záruku nedá, není pro vás dobrý partner na safari.

Fish River Lodge. Fish River Canyon. Namibie

Fish River Lodge. Fish River Canyon. Namibie

FOTO: Fish River Lodge

4.       Budeme spát v parku nebo mimo park?

To, zda bydlíte uvnitř národního parku nebo venku, má obrovský vliv na cenu, ale i na kvalitu safari. Národní parky mají otevírací dobu, která se neshoduje s rytmem zvěře. Pokud bydlíte mimo park, nemůžete počítat s ranními safari po svítání, kdy jsou nejaktivnější predátoři, a nemůžete počítat se safari po setmění.  To jsou ale nejkrásnější safari. Proto hledejte nabídku s ubytováním uvnitř parku a raději zaplaťte o něco víc.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

I při ubytování v tábořišti chtějte vědět, zda jsou stany vybaveny pohodlnými lehátky.

FOTO: archiv autora

5. Jak se přesně jmenuje moje ubytování?

Kemp nebo lodge jsou během cesty na safari vaší základnou. Odtud vyrážíte za zvířaty, sem se vracíte. Tady pro vás připravují jídlo a tady trávíte chvíle svého volna a spíte. Je tedy nesmírně důležité vědět, která konkrétní lodge nebo který konkrétní kemp bude vaším domovem. Jsou okolo bariéry oddělující váš svět a svět zvířat? Nebo jste v zařízení bez bariér, které vám nabídne zážitek soužití s přírodou? Jaké aktivity můžete dělat ve svém volnu?

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

Když si nedáte s výběrem safari práci, můžete nakonec být překvapení jako tyto surikaty.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

6.       Ve které části národního parku je naše ubytování?

Tak jako houbaři mají svá místa, kde zaručeně rostou, a není možné počítat s tím, že najdete houby v každém lese a na každé mýtině, i v rozsáhlých národních parcích jsou místa, kde je více zvěře a kde na zvěř téměř nenarazíte. Když víte, kde vaše lodge nebo váš kemp leží, můžete dohledat informace o tom, jak jsou na tom v okolí se zvěří. Ptejte se, ve které části parku budete trávit svůj čas.

Nenechte se oklamat slovem kemp. U mnoha cestovních kanceláří se jedná o kempoviště a rozhodně nevypadá jako kemp na obrázku.

Nenechte se oklamat slovem kemp. U mnoha cestovních kanceláří se jedná o kempoviště a rozhodně nevypadá jako kemp na obrázku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo Int.

7.       Kolik pokojů či stanů má váš kemp nebo lodge?

Pozorování zvěře může být velmi intenzivní intimní zážitek, ale může to být frustrující masová záležitost, kde se kolem jednoho lva shromáždí 10 i více aut. Obecně platí pravidlo: čím menší kemp nebo lodge, tím větší naděje na to, že nepotkáte další návštěvníky.  Často je navíc dobré dát řidiči malé spropitné za to, že si dá tu práci najít pro vás váš kousek Afriky, kde se nebudete tlačit s ostatními.

8.       Kolikrát a kdy budeme vyrážet za zvířaty?

Vyrazit za zvířaty na tzv. game drive (safari) je nákladná věc. Auto, stopař, řidič, pohonné hmoty, vstupné do parku atd. Proto se často stává, že v nabídkách není úplně jasno, kolikrát vlastně na safari vyrazíte. Ptejte se a trvejte na tom, že odpověď bude někde zaznamenaná, že bude součástí cestovní smlouvy nebo voucheru. Často se stává, že první a poslední den není safari vůbec a navíc je maximálně jedno safari denně. U dobrých nabídek je ovšem první odpolední safari hned v den příjezdu, poslední den pak ranní safari a v ostatní dny safari 2x denně. Kdo není ochoten se k takové věci zavázat, připravuje pro vás nemilé překvapení.

Expedice vedou zkušení průvodci.

Zkušení stopaři a průvodci povýší vaše safari na životní zážitek.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

9.       Vstupné do parku v ceně

Pokud budete bydlet mimo park (ale často i při ubytování v parku), je třeba mít jistotu, že vstupné do parku je v ceně. Často je v nabídkách jen poznámka „Můžete navštívit park“. Ale je tím myšleno: „Pokud si zaplatíte vstupné, můžete navštívit park.“  Vstupné je významná položka a chtějte mít jistotu, že už je máte v ceně.

10.   Kdo není ochoten odpovídat, není dobrým partnerem.

Pokud není někdo ochoten odpovídat na vaše otázky, nebo jsou odpovědi nejasné, není dobrým partnerem pro vaši cestu na safari.  Raději se porozhlédněte jinde. Kdo chce zažít dobré safari, měl by se odpoutat od pobřeží na víc nocí a měl by velmi pečlivě vybírat, kde svůj čas bude trávit.

Hroší kůže trpí především vysoušením a neustálými souboji.

Když se ukáže, že vámi vybraná cestovní kancelář odmítá odpovídat na vaše otázky a má vůči vaší zvědavosti hroší kůži, raději se obraťte jinam.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku – Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  

Srí Lanka je rájem opic.

FOTO: R. Drahaňovský

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dech beroucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob), a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.

Jan Papež, Ck Marco Polo