Pakoně se vrhají do řeky Mara, bez ohledu na nebezpečí. Nechovejte se stejně při výběru své poznávací cesty do Afriky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

1. Nejasný program

Jakmile nemá cestovní kancelář jasný program pro jednotlivé dny a nabízí obecný program na několik dnů dohromady, je to signál, který varuje. Program typu: 6.– 7. den – safari v Botswaně vám nesmí stačit! Platíte za zájezd a cestovní kancelář přece musí vědět, co vám za vaše peníze nabízí. Ptejte se na konkrétní program v jednotlivých dnech. Jakmile nedostanete jasnou odpověď, jděte raději o dům dál.

Ptejte se, jak dlouho program trvá, nespokojte se s informací typu: půldenní výlet, celodenní výlet. Například pro Američana je půldenní výlet maximálně 2,5 hodiny a celodenní výlet maximálně pět hodin. Rozdílná cena zájezdu může znamenat i úplně rozdílný rozsah služeb, které cestovní kanceláře nabízejí. Nespokojte se s popisy typu: „Uvidíme kráter Ngorongoro…“ Nedá se totiž rozpoznat, zda se na něj podíváte z horní hrany kráteru, nebo do něj vstoupíte, jak dlouho v něm pobudete a zda máte v ceně i poplatek za vstup. Ten je mimochodem k dnešnímu dni 220 USD (pokud započtete i poplatek za auto) a je hodně znát, pokud jej máte nebo nemáte v ceně zájezdu.

U poznávacího zájezdu je program základ, a pokud máte jasno v programu, můžete teprve porovnávat jednotlivé cestovní kanceláře, do té doby můžete nakupovat zajíce v pytli. To, že cestovní kancelář nazve sebe nebo svůj program „splněný sen“, neznamená, že vás záměrně nemate.

 

I mezi cestovními kancelářemi najdete predátory.

FOTO: Jan Papež


2. Nevím, s kým poletím

U leteckých poznávacích zájezdů je doprava velmi důležitou součástí. Je mnoho cestovních kanceláří, které lákají své klienty na velmi nízkou cenu, ale nejsou ji schopny dodržet. Vymlouvají se pak na to, že kalkulovaly do ceny letenku za tzv. „běžný tarif“, který ale právě teď už není k dispozici, a klienti si musí připlatit mnoho tisíc korun navíc. To je velmi často používaný trik a nepodlehněte pocitu, že tak jednají všechny cestovní kanceláře, a raději se poptejte na víc místech. I podle toho, jakou odpověď dostanete, poznáte, kdo to s vámi myslí dobře.

Pokud cestovní kancelář při prodeji zájezdu neví, s kým poletíte, je to divná věc. Jak mohla spočítat cenu, když nemá konkrétního dodavatele letenky? Jak mohla sestavit program, když neví, kdy přiletíte do cílové destinace a v kolik z ní budete odlétat? Trvejte na přesné a jasné informaci o letovém řádu, na informaci, s kým letíte. Přece chcete vědět, do jakých rukou dáte své životy? Kdo vám neodpoví, není dobrým partnerem pro vaši cestu, jděte o dům dál.

 

Můžete bydlet takhle dobře, nebo také ne. Chtějte vědět, kde budete během své cesty do Afriky bydlet.

FOTO: Jan Papež pro Ngorongoro Crater Lodge

3. Nevím, kde budu bydlet

Před 20 lety možná stačilo, když cestovní kancelář oznámila svým klientům, že je ubytuje během zájezdu v „hotelech turistické kategorie“, „v hotýlcích“, „příjemných penzionech“. Před 15 lety možná stačilo oznámení o tom, že budete ubytováni ve „3* a 4* hotelech“. Pokud se ale s takovou informací spokojíte i dnes, jste sami proti sobě a můžete si za budoucí potíže sami. Cestovní kanceláře mají povinnost dát vám ještě před sepsáním cestovní smlouvy přesné informace o tom, kde budete bydlet. A nejde pouze o to, abyste si mohli zkontrolovat, jestli kvalita hotelu odpovídá vašim požadavkům, ale i o to, kde se hotel nachází. V tom, zda jedete poznávat nějaké město a bydlíte v jeho centru a vše potřebné máte jen pár minut pěšky nebo naopak bydlíte někde daleko na okraji města a za vším musíte cestovat taxíkem nebo veřejnou dopravou, je veliký rozdíl. I když cena první nabídky může být o něco vyšší, ve skutečnosti ušetříte mnoho peněz a času, protože vše máte u ruky. Ptejte se, kde budete bydlet, prověřte si na internetu informace o nabízeném hotelu, chtějte, aby vše bylo v cestovní smlouvě (nebo v potvrzení o zájezdu), a trvejte na tom, že smlouva bude dodržena. Kdo není ochoten vám ještě před podepsáním smlouvy sdělit, kde budete bydlet, připravuje pro vás nemilé překvapení.

A i když znáte jméno hotelu, chtějte vědět, jaký typ pokoje máte v ceně, a i to si pořádně prověřte.

Minibus je nejekonomičtější varianta. Je třeba pohlídat, kolik klientů v něm pojede.

Minibus je nejekonomičtější varianta. Je ale třeba pohlídat, kolik klientů v něm pojede.

FOTO: Archiv portálu Sopka.cz

4. Nevím, co je a není v ceně

Porovnávejte nabídky jednotlivých cestovních kanceláří až tehdy, kdy víte úplně přesně, co má která cestovní kancelář v ceně. Nedejte na své představy a sny, dejte jen a jen na to, co máte opravdu potvrzeno. Neporovnávejte jablka a hrušky, uškodíte tím pouze sobě. Skryté budoucí výdaje vás mohou velmi nemile překvapit. Vstupy do národních parků a památek, platby za místní dopravu, různé typy stravování apod. Některé cestovní kanceláře dokážou ukrýt budoucí tržby do povinných poplatků místním partnerům a místním průvodcům a do dalších dopředu nenahlášených, ale nezbytných služeb. Napište si vlastní přehled toho, co chcete na cestě opravdu vidět, proč na zájezd jedete a bez čeho nemá pro vás smysl. Pak si porovnejte, zda to vše je v nabídce, a pokud ne, co vás to bude na místě stát.

I tady je nutné vědět, s kým a jak letíte a kde budete bydlet. Když budete čekat na přestup šest nebo více hodin, utratíte další peníze za restauraci, a když budete bydlet mimo místa vašeho zájmu, zaplatíte další peníze za dopravu k nim. Laciná nabídka jedné cestovní kanceláře může při připočítání těchto výdajů najednou vypadat úplně jinak a může být mnohem méně výhodná než nabídka jiné cestovní kanceláře, původně vypadající jako dražší.

Utrácíte za svou dovolenou mnoho peněz a možná pojedete do cílové země pouze jednou za život, tak se podle toho chovejte.

 

Terénní vůz je vhodnější než minibus.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pro ilustraci rozeberme jeden konkrétní příklad. Dva dny zájezdu do Keni a Tanzanie jedné česko-slovenské cestovní kanceláře. Text programu je opsán doslova, není nic přidáno ani vypuštěno. Předpokládejme, že jste nikdy v Keni ani v Tanzanii nebyli. Co se z takového programu dozvíte? A co byste se dozvědět měli?

Program – 6. den:

Transfer do Tanzanie (rozuměj z Nairobi), hraniční přechod Namanga. Jsme v oblasti, které dominuje kmen Masajů. I proto bude naší první zastávkou tradiční masajská vesnice, obehnaná plotem z ostnatých akácií, maličkými chatrčemi a nezaměnitelnou vůní. Tradičně oblečení Masajové jsou hrdí na svůj kmen a nijak to neskrývají. Dostanete se jim až do kuchyně a na závěr si můžete koupit tradiční šperky. Dáte si propíchnout uši? Příjezd do politického centra země ARUSHA. Místo důležitých jednání o mnoha afrických konfliktech ve stínu kopce Mt. Meru.

Co se dovídáme?

 • Dostaneme se z Nairobi do Arushi přes hraniční přechod Namanga
 • Zastavíme v masajské vesnici

Co se nedozvíme, a mělo by nás zajímat?

 • Jak pojedeme – terénním vozem, mikrobusem, veřejnou dopravou?
 • Jak dlouho pojedeme? – bezmála 300 km, 5–7 hodin
 • Co budeme potřebovat k překročení hranice a jak dlouho to bude trvat?
 • Budeme na hranici měnit auto?
 • Masajská vesnice bude komerční vesnice (skanzen), nebo skutečná vesnice?
 • Kde budeme v Arushe bydlet? Kdy asi dorazíme do hotelu?
 • Jak se ten den budeme stravovat? Jak to bude s pitnou vodou?
Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

FOTO: Jan Papež

Program – 7. den:

Snídaně formou balíčku, sedneme do auta a pojedeme do největšího přírodního divadla na světě. Kráter Ngorongoro. Z výšky více než 2200 metrů nad mořem se nám naskytne úžasný pohled na dno kráteru, kde se pasou stáda zvířat. Seběhněte až na dno kráteru, čeká nás půldenní safari. Zde je největší koncentrace lvů na světě, hyeny, pakoně, zebry a horská scenérie všude kolem nás. Je až neuvěřitelné, co dokáže příroda vytvořit.

Co se dovídáme?

 • Dostaneme snídani formou balíčku
 • Odjedeme z Arushe ke kráteru Ngorongoro
 • Seběhneme na dno kráteru
 • Prožijeme půldenní safari

Co se nedozvíme, a mělo by nás zajímat?

 • Jak pojedeme – terénním vozem, mikrobusem?
 • Jak dlouho pojedeme? – bezmála 220 km, šest hodin (pokud se budeme vracet do Arushe tentýž den, pak dalších 220 km a dalších šest hodin jízdy) + jízda v kráteru Ngorongoro
 • Jak dlouhé bude „půldenní“ safari? Předpokládejme, že odjedeme od hotelu velmi brzy ráno (snídaně formou balíčku), takže v kráteru budeme kolem 11. hodiny dopoledne. Budeme v kráteru dvě hodiny, tři, čtyři, pět?
 • Když do kráteru „seběhneme“, znamená to, že do něj půjdeme pěšky?
 • Do kráteru přijedeme v čase, ve kterém už bude v kráteru hodně aut. Jiné cestovní kanceláře nabízejí ubytování na hraně kráteru, aby jejich klienti mohli do kráteru hodně brzo ráno, kdy tam skoro nikdo není. Nebylo by to lepší? O co víc by to stálo?
 • Co budeme obědvat?
 • Kde budeme bydlet? Někde u kráteru? V Arushe? Kdy asi dorazíme do hotelu?
Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.

Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.

FOTO: Jan Papež

5. S jak velkou skupinou budu cestovat?

Na cenu zájezdu a na jeho průběh má samozřejmě vliv i to, s jak velkou skupinou budu cestovat. Například na safari je ideální skupina maximálně šesti osob, protože do terénního vozu se víc lidí pohodlně nevejde, pro běžné poznávací zájezdy to může být i 12, nebo dokonce 16 osob. Zvažte, co je pro vás vhodné, a chtějte jasnou odpověď od cestovní kanceláře. Při velkých skupinách (20 a více osob) se ztrácí intimita skupiny, stále se na někoho čeká, lidé nesedí u jednoho stolu, špatně se drží rytmus cesty a i průvodce má problém, aby výklad slyšeli všichni. Během pěší chůze po památkách, městech nebo přírodou se stále někdo zdržuje daleko za skupinou, a když dorazí, ptá se na věci dávno již zodpovězené apod. Nenechte se odbýt a trvejte na tom, že vám cestovní kancelář řekne, kolik je maximální počet lidí ve skupině.

Nedaleko Hazyview je jeden z největších kaňonů na světě Blyde River Canyon.

Nedaleko Hazyview je jeden z největších kaňonů na světě Blyde River Canyon. Je mnohem lepší poznat ho s malou skupinou.

FOTO: archiv autora

6. Vyprodáno, vyprodáno, vyprodáno.

Renomé a zkušenost s danou destinací patří určitě k argumentům, proč s některou cestovní kanceláří cestovat. I ty cestovní kanceláře, které to nemyslí s klientem úplně upřímně, jsou si toho dobře vědomy. Snaží se proto vypadat velmi seriózně a velmi zkušeně. Jedním z triků, který používají, je informování o tom, kolik zájezdů mají vyprodaných. Často nás dokonce informují i o tom, kolik jich měly vyprodaných v loňském a předloňském roce. Z hlediska aktuální nabídky je to vlastně nesmysl, protože to, co je vyprodané, si nemůžete koupit, tak proč vám něco takového nabízejí. Jenže o to nejde. Jde o to, vyvolat dojem, že jsou zkušení a úspěšní a že mnoho jiných klientů dalo jejich produktu přednost před produktem jiných cestovních kanceláří. Většinou jsou to právě ty cestovní kanceláře, které vám toho moc neřeknou o vašem budoucím zájezdu. Nedejte se nachytat a držte se výše uvedených rad.

Dalším ze symbolů Kalahari je surikata.

Občas jsou turisté vykulení jako surikaty. To když teprve na místě zjistí, jaký zájezd si vlastně koupili.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Kouzlo detailu

Kouzlo bývá vždy ukryto v detailu. Čím více detailů budete o své plánované cestě vědět, tím snáze si vyberete cestovní kancelář, která vám bude vyhovovat, a ušetříte si zklamání. Někdy jde jen o pouhé nedorozumění, ale často jde o záměrnou manipulaci se skutečností v touze vypadat levněji a atraktivněji nebo jen prostě více vydělat. Nic nechvátá tolik, abyste se nemohli pořádně informovat a kvalifikovaně se rozhodnout.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku – Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  

Sigiria. Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob) a v doprovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.