Zůstat na pár dnů se určitě vyplatí

Kaňon Blyde River je jedním z největších magnetů jihoafrické turistiky. Většina návštěvníků ale u kaňonu zastaví jen na pár minut na vyhlídce, zavzdychá si nad krásnou krajinou, vyfotí se a pokračuje dál směrem ke Krugerově národnímu parku. Neudělejte stejnou chybu, neboť tohle místo si určitě zaslouží váš čas. Zůstaňte alespoň na půl dne, ale raději na více dnů. Kaňon je dlouhý 26 kilometrů a na jeho dně je vybudována přehrada, která dotváří svou hladinou zajímavé panorama. Území má statut přírodního chráněného parku. Čistá nepoškozená příroda nabízí nejen krátké procházky, ale i několikadenní túry.

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

Vyfotit se nad hlubokou propastí kaňonu potřebuje odvahu.

FOTO: archiv autora

Pěší túru si vyberte podle svých schopností

Velká túra kaňonem je dlouhá přes 60 km a zabere běžně asi 5 dnů. Lze samozřejmě projít i pouze její části ve dvoudenních nebo třídenních variantách. Skalnaté planiny s množstvím malých kamenných útvarů a proláklin vymletých potoky a říčkami během staletí, strmé svahy kaňonu, mokřiny v okolí řeky Blyde i dolní část kaňonu na březích vodní nádrže. Nejzajímavější je samozřejmě část, která je přímo v kaňonu, ale jsou období, kdy není zpřístupněna. Doporučuji se vždy dopředu informovat, zda je k dispozici nebo ne. Správa národního parku může některé lokality úplně uzavřít a trasy treků se mohou měnit. Pokud pojedete na jih Afriky s cestovní kanceláří, informujte se u ní, jinak trochu riskujete, že do poslední chvíle nebudete vědět, jak na tom jste. Ani internet není moc spolehlivý.

Během túry můžete narazit i na divoká zvířata – opice, antilopy, drobné savce a ptáky. V blízkosti řeky Blyde a vodní nádrže můžete vidět i hrochy a krokodýly. Vegetace v kaňonu a jeho okolí ukrývá více než 1000 druhů rostlin, od mechů až po orchideje, z nichž některé z nich rostou pouze zde, a nikde jinde na světě.

Na soutoku řek Blyde a Treur vznikly erozí obrovské kamenné hrnce. Lokalita se dnes nazývá po zlatokopovi Tomovi Bourke.

Na soutoku řek Blyde a Treur vznikly erozí obrovské kamenné hrnce. Lokalita se dnes nazývá po zlatokopovi Tomovi Bourkem.

FOTO: archiv autora

Tady propadali zlaté horečce zlatokopové z celého světa

Nedaleko kaňonu, na soutoku řek Blyde (Radostná řeka) a Treur (Smutná řeka), vytvořily voda, kamenná drť a písek z obou řek bizarní skalní útvary plné prohlubní a děr. Některé prohlubně připomínají obří hrnce a v období dešťů, během vysoké hladiny vody, se naplní říčním pískem a nánosy. V časech zlaté horečky v nich zlatokopové po opadnutí vody nacházeli velké množství zlata. Zlatokop Tom Bourke, po kterém jsou útvary pojmenovány, patřil k prvním šťastlivcům, kteří v těchto naplaveninách zlato našli. Ačkoli na svém vlastním claimu kopal bez úspěchu, štěstí mu nakonec přálo právě v „hrncích“ plných zlata na soutoku Radostné a Smutné řeky. Snažte se dorazit sem co nejdříve ráno, kdy tu nejsou ještě početné autobusové výpravy a kdy budete mít klid nejen na procházku, ale i na focení. Někdy se Bourke’s Luck pokládá za začátek kaňonu, ale je to trochu matoucí. Je lepší jej vnímat jako začátek přírodní rezervace, v níž kaňon je.

Bizarní skalní útvary Bourke´s Luck byly kdysi šťastným místem mnoha zlatokopů.

Bizarní skalní útvary Bourke’s Luck byly kdysi šťastným místem mnoha zlatokopů.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Trocha adrenalinu potěší každého

Kdo si chce naordinovat větší dávku adrenalinu, může se nechat zlákat na divokou vodu řeky Blyde, nasednout na raft a vychutnat si rychlost a rozmanitost peřejí. Více než osm kilometrů na raftu prověří vaši odolnost a nervy. Na konci budete odměněni odpočinkovou plavbou na lodi po přehradě na dně kaňonu s výhledy, které vám ostatní návštěvníci budou moci jen závidět. Raft je kategorie 3 a 4 a doporučuji vybrat si dobrého operátora se zkušenými vůdci. Nemusíte být zkušení vodáci, abyste mohli tenhle raft absolvovat, ale přece jen se nejedná o šlapadla na Máchově jezeře.

Na řece Blyde lze zažít zajímavý raft, který končí na hladině přehradní nádrže na dně kaňonu.

Na řece Blyde lze zažít zajímavý raft, který končí na hladině přehradní nádrže na dně kaňonu.

FOTO: Blyde Canyon Adventure Centre

Skvělé safari jen pár hodin od Blyde River Canyon

Jste nedaleko Krugerova národního parku a zdálo by se logické, že po návštěvě kaňonu vyrazíte co nejrychleji právě tam. Existují ale lepší možnosti. Na Krugerův národní park navazuje celá řada soukromých rezervací, které mají volnější režim než národní park. Můžete v nich jezdit mimo cesty, a dostat se tak ke zvířatům mnohem blíže. Není v nich tolik návštěvníků a navíc můžete zažít noční safari nebo pěší safari. Jednou z takových rezervací je Balule Nature Reserve. V ní si splnili svůj životní sen Tony Williamson a jeho žena Alma – nadšenci, kteří milují safari, a pohodáři. V jejich rukách je safari úplně o něčem jiném než v neosobním Krugrově národním parku. Přečtěte si o Tony a Almě víc.

Tony a Alma Williamson

Tony a Alma Williamsonovi

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

Panorama Route

Blyde River Canyon Nature Reserve je součástí území, které je právem nazýváno Panorama Route. Malebná městečka Graskop (s nejlepší palačinkárnou na severu Jižní Afriky), Pilgrim’s Rest (staré zlatokopecké městečko) a Hazyview (s řekou Sabie plnou hrochů), několika zajímavými vodopády, horskými serpentinami, pstruhovými potoky, kvalitními golfovými hřišti, zalesněnými údolími a horským subtropickým klimatem, vytvářejí dohromady velmi zajímavou lokalitu, která sama o sobě stojí za návštěvu bez ohledu na to, zda se chystáte navštívit ještě některá další místa v Jihoafrické republice a okolních zemích.

Vodopád Berlin.

Vodopád Berlin

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku – Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Ternín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m., odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  

Sigiria. Srí Lanka

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 19. 8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19. 8. 2014 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

 Letní poznávací a pobytový speciál

ZA SRÍLANSKÝMI NEJ....

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...

Že tohle v podstatě nabízejí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie – od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6–12 osob) a v doporovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.