Podvečerní slunce ještě zvýraznilo barvy a měli jsme pocit, že jsme se ocitli v úplně jiném světě. Teď možná hrozí plameňákům na jezeře Natron velké nebezpečí. Vláda uvažuje o prodeji těžební licence na minerální soli, které se v jezeře nacházejí milióny let.

Obrovská kolonie plameňáků je hlavním lákadlem jezera Nakuru.

Obrovská kolonie plameňáků je hlavním lákadlem jezera Nakuru. Stačí ale zvýšení hladiny jezera a plameňáci z Nakuru hledají útočiště na jezeře Natron.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Z jezera Nakuru na jezero Natron

Návštěvníci keňského jezera Nakuru jsou letos velmi zklamaní. Vydatné květnové deště zvedly jeho hladinu natolik, že cesty kolem jezera skončily pod vodou a většinu safari v okolí nelze uskutečnit. Ale ještě horší je, že vysoká hladina vody znemožnila místním plameňákům zahnízdit a vyhnala je pryč. Začala tak „velká migrace plameňáků“.

Nenastává pravidelně, ale v poslední době stále častěji. Statisíce ptáků se najednou zvednou a letí na další alkalické jezero ve Velké příkopové propadlině, na jezero Natron v sousední Tanzanii.

Keňské jezero Magadi, pekelná pustina. Ideální místo pro plameňáky.

Keňské jezero Magadi, pekelná pustina. Ideální místo pro plameňáky. Ale jeho vodní režim je stejný jako v jezeře Nakuru.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Milión plameňáků v pohybu

Jezero Natron v Tanzanii je cílem „velké migrace plameňáků“. Více než  milión plameňáků (polovina z celé populace v Africe) přilétá v období srpna až října do mělkých alkalických vod jezera.

Pokud jsou podmínky v jezeře příznivé a ptáci jsou v dobré zdravotní kondici, vylíhne se během dalších měsíců téměř půl miliónu mláďat. Je to fascinující přírodní úkaz, který je zatím turistikou téměř nepovšimnut.

Neutěšená krajina v okolí jezera Natron patří masajům, ale moc užitku z ní nemají.

Neutěšená krajina v okolí jezera Natron patří Masajům, ale moc užitku z ní nemají.

FOTO: archiv autora

Ještě nedávno tu řádili loupežníci

Jezero Natron je na velmi odlehlém a donedávna ne příliš bezpečném místě. Místní si čas od času pomohli k hotovosti přepadením projíždějících aut. Nakonec v okolí jezera Natron vláda nastolila pořádek. Domorodci zjistili, že s turisty je lepší spolupracovat než je přepadat.

Vyprahlá krajina bez příliš velké šance na kultivaci s půdou extrémně zásadité povahy, na úpatí aktivního vulkánu Ol Doinyo, který každých dvacet až čtyřicet let vychrlí při velké explozi hromadu popílku a otřese okolní krajinou – tady se opravdu nedá pohodlně žít. Ovšem milovníci bizarních krajin v okolí jezera propadají v záchvaty radosti a euforie. Zvlášť v období sucha, kdy je jezero pokryto silnou popraskanou červenou krustou.

Není to mimozemské stvoření?

Není to mimozemské stvoření?

FOTO: archiv autora

To musí být mimozemšťané

Pokaždé, když pozoruji plameňáky, napadá mne, že ten neuvěřitelně elegantní pták snad ani nepochází ze Země. Musel se tu zastavit na své pouti vesmírem a z nějakého neznámého důvodu byl donucen tu zůstat. Jinak si totiž nejsem schopný zdůvodnit, proč ke svému životu potřebuje tak příšerné podmínky.

Afrika je plná nádherných sladkovodních jezer, tisíců kilometrů mořského pobřeží a rozsáhlých planin plných zeleně. Plameňák je ale nejšťastnější v horkých, agresivních vodách alkalických jezer, kam od rána do večera praží slunce, kde neroste téměř žádná vegetace a kromě několika málo druhů sinic nežije téměř nic.

Říkám si pokaždé, že to není normální, a čekám, kdy se obrovská kolonie zvedne z hladiny, zakrouží nad mojí hlavou na rozloučenou a vylétne ven z atmosféry ke své další cestě. Vědci dokázali, že plameňák a krokodýl prodělali v rámci evoluce vůbec nejmenší vývoj a jsou tak ukázkou tvorů, kteří zde žili bůhví jak dlouho před érou člověka.

Přečtěte si víc článků o africké divočině.

Jezero poslední naděje

Jezero Natron má mezi alkalickými jezery východní Afriky výsadní postavení. Sem létají plameňáci hnízdit, když se jim na jiných jezerech hnízdit nepovede. Na plameňáky narazíte ve východní Africe na mnoha místech.

Na již zmíněném jezeře Nakuru v Keni, jezeře Bogoria nebo jezeře Magadi na dně fascinujícího kráteru Ngorongoro. Pokud vysoké hladiny domovských jezer nedovolí hnízdit, zbývá jim poslední naděje, jezero Natron.

Plameňáci mají rádi mělkou vodu, když se jezero Natron po dešti naplní příliš, drží se u břehu.

Plameňáci mají rádi mělkou vodu, když se jezero Natron po dešti naplní příliš, drží se u břehu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Extrémní vodní režim

Moudrá matka příroda to musela přesně naplánovat, jinak se to chápat nedá. Když jsou na ostatních jezerech východní Afriky pro plameňáky ideální podmínky, je na jezeře Natron velký problém s nedostatkem vody a plameňáci tu nejsou. Když ale vydatně prší a na jiných jezerech je vody moc, jsou na jezeře Natron podmínky ideální.

Jezero má dostatek vody, která vytvoří dobrou ochranu před predátory a zajištuje dostatečné množství potravy. Jezero nemá žádný odtok a ani ho nepotřebuje. Z jezera se odpaří 8x více vody, než do něj naprší! Pokud by do jezera neteklo několik sezónních potoků a kdyby nebylo napájené vulkanickými prameny z nedaleké sopky, více než 1300 km2 jeho plochy by se velmi rychle změnilo v poušť.

Hyena je jedním z přirozených nepřátel hnízdících plameňáků, ale její snahy jsou většinou neúspěšné.

Hyena je jedním z přirozených nepřátel hnízdících plameňáků, ale její snahy jsou většinou neúspěšné.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vše má svůj smysl a důvod

Když je dostatek vody a potravy (bývá to tak jednou za tři čtyři roky) přilétají statisíce plameňáků a začnou si na vyvýšených místech v mělkém jezeře stavět hnízda. V zobácích přinášejí mazlavé alkalické bláto a stavějí z něj trpělivě kuželovité stavby, ne nepodobné nedalekému vulkánu Ol Doinyo.

Na vrchol kužele, vysokého až 40 cm a ztvrdlého v suchém a pekelně horkém vzduchu, naklade samice vejce. I kdyby se hladina jezera náhle zvedla, bude vejce v bezpečí. A okolní velmi agresivní leptavá voda odradí všechny případné predátory. Jediné nebezpečí přichází ze vzduchu, ale hustota hnízd a obrovská kolonie plameňáků jsou dostatečnou ochranou i před dravými ptáky.

Vysušená půda v oklí jezera Natron dychtí po dešti. Ten ale přichází až v květnu nebo červnu.

Vysušená půda v okolí jezera Natron dychtí po dešti. Ten ale přichází až v květnu nebo červnu.

FOTO: archiv autora

Prezidentův nebezpečný návrh

Tanzanský prezident Jakaya Kikwete nedávno vzkřísil starý plán těžit minerály z jezera Natron. Plán byl již jednou na stole, ale v roce 2008 zvítězil zdravý rozum. Národní rada environmentálního managementu dosáhla stažení plánu a odkladu těžby.

„Není třeba dalšího odkladu,“ řekl prezident Kikwete letos na jaře, „protože zkušenost jasně ukazuje, že lze skloubit ochranu plameňáků i těžbu, aniž by byl narušen ekosystém. Není pravda, co tvrdí ekologové, hnízdiště plameňáků nebudou ohrožena.“

Někteří plameňáci z jezera Natron ráno odlétají do kráteru Ngorongoro.

Někteří plameňáci z jezera Natron ráno odlétají na denní pastvu do kráteru Ngorongoro.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ach ta Tata

Indická společnost Tata Chemicals nabídla investici 450 miliónů amerických dolarů a práci pro mnoho lidí v oblasti bez příležitostí. Společnost slíbila, že nebude trvat na tom, aby továrna byla postavena přímo na jezeře, ale klidně třeba 70 km daleko. Hustý roztok chce firma odvádět z jezera potrubím. Ochránci přírody a odborníci jsou ale k takovému plánu velmi skeptičtí.

Noční výstup na Lodinyo Lengai je náročná 6 hodinová cesta.

Lodinyo Lengai na dohled od jezera Natron.

FOTO: archiv autora

Dnešní dny dávají skeptikům za pravdu

Právě v těchto dnech se snaží uhnízdit na jezeře Natron statisíce plameňáků. Pokud by v potrubí mizela voda z jezera, nebyla by jeho hladina v dostatečné výšce a plameňáci by neměli ideální podmínky. Neexistuje ověřená zkušenost s modely, které uvádí Tata Chemicals a jež přijímá tanzanská vláda jako vědecká tvrzení. Riziko nenávratných škod je příliš vysoké, na experimenty není prostor. Plameňáci ve východní Africe totiž nemají na výběr.

Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.

Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě. Velmi dobře se propojí návštěva kráteru a jezera Natron.

FOTO: Jan Papež

Turisté mohou pomoci plameňáky zachránit

Argumenty politiků jsou na celém světě téměř stejné. Když se jim to hodí, stavějí se do role spasitelů obyvatel, především obyvatel, kteří jsou v nouzi. Tam kde není práce, lidé velmi rádi slyší, že k nim dorazí nějaký zahraniční bohatý strýček, který jim práci dá. Na nějaké poškození přírody přitom není třeba moc hledět, vždyť jde přece především o lidi a ti musí mít práci.

Několik fungujících projektů ukazuje, že v tak unikátní lokalitě, jako je jezero Natron, může práci přinést turistika a může být velmi ohleduplná k přírodě i kultuře místních komunit. Většina návštěvníků východní Afriky přilétá buď za odpočinkem u moře, nebo za safari. Safari pro většinu představují především velká africká zvířata – sloni, lvi, hroši, nosorožci, žirafy a stáda zeber a pakoňů.

Ale přibývá i návštěvníků, kteří si dovolí luxus pozorovat ptáky a drobná zvířata. Vydat se za plameňáky není jednoduché, ale určitě to stojí za to. A navíc tím turisté přispívají k jejich záchraně.

Na březích jezera Natron na žádné davy nenarazíte.

Na březích jezera Natron na žádné davy nenarazíte.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dechberoucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Ternín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.