Kolonií na vlastní žádost!

Ostrov je unikát v celé koloniální historii: poté, co Komorské ostrovy - k nimž geograficky patří - vyhlásily nezávislost na Francii, požádali zdejší obyvatelé o možnost vrátit se pod křídla pařížských „vládců“. A rozhodně nelitují, štědrá dotační politika životní úrovni tohoto tzv. zámořského departementu rozhodně prospívá. Pro našince je pozitivním faktem, že ač daleko od domova, stále je na území EU.

Dlouhá písečná pláž přímo láká k procházkám.

Dlouhá písečná pláž přímo láká k procházkám.

FOTO: Jan Papež

Kousek Afriky a Madagaskaru v malém

To je asi nejstručnější charakteristikou Mayotte. Navíc je obklopen tou nejkrásnější korálovou lagunou. Nečekejte zde vyšší standard služeb (malé hotely max. 2/3*) ani rozvinutou turistickou infrastrukturu (minimum restaurací a obchodů vhodných pro turisty, téměř žádný plážový servis). Mohou vás potkat  určité komunikační obtíže, pokud náhodou nemluvíte francouzsky. Tedy pro ujasnění, francouzsky mluví přibližně třetina obyvatel, zbytek si vystačí se svahilštinou…a angličtinu moc nemusí.

Zato zde najdete fantastickou přírodu: lemury, baobaby, na 50 druhů orchidejí, omamné ylang-ylangy, tropické ovoce a v moři možnost koupání mezi želvami, výpravy ke korálovým útesům či pozorování delfínů a velryb. Můžete se potápět v laguně nebo mimo ni, vydat se na trekking do vnitrozemí, objednat si výlet ultralightem i čtyřkolkou.

Do průzračných vod laguny, obklopující Mayotte vcházíte přes bílé písečné pláže.

Do průzračných vod laguny, obklopující Mayotte, vcházíte přes bílé písečné pláže.

FOTO: Baobab Tours

Letadlem  na konec  světa

Již samo přistání na Mayotte je zážitek. Náhle se pod vámi objeví okraje korálové laguny, malé ostrůvky po obvodu a zelené pahorky hlavního ostrova. Letiště bylo umístěno na menší ze dvou hlavních ostrovů zvaný Petite Terre se střediskem Dzaoudzi - na větším Grande Terre není nikde dostatečná rovná plocha pro runway. Při přistání zažijete ten neuvěřitelný paradox: asi jako kdyby váš velký dopravní letoun přistál někde na letišťátku v Hořovicích. Většina francouzské komunity žije právě zde, na Petite Terre, takže i když už tady potkáváte řadu původních obyvatel, africký dojem ještě není tak intenzivní. Pak přijedete do přístavišťátka, odkud jezdí malé ferries na Grande Terre do Mamoudzou. Cesta trvá asi 15 minut.

Pobřežní laguna je protkána malými písečnými ostrůvky.

Pobřežní laguna je protkána malými písečnými ostrůvky.

FOTO: Jan Papež

Pozor na fotografování

Protože se nejpozději na ferry začnete setkávat s Mahory, místním původním obyvatelstvem, dovolte hned zkraje jednu důležitou radu: Pozor na fotografování!!! Místní děti si foťte, co hrdlo ráčí, nic proti focení asi nebudou mít ani místní mládežníci. Ale jakmile zamíříte objektiv na dospělé, a zejména střední či starší generaci, nemusíte ani umět jazyk, abyste pochopili, že si to nepřejí. Jejich muslimská víra jim totiž říká, že fotografie krade kus jejich duše. A i když mají v ruce mobily a řídí auta, některé věci jsou zde prostě pevně zakořeněné.

Rodina je základ státu

 Žije se tu hodně tradičně, ale řada věcí se mění.

Rodina je stále základem vesnice a vesnice základem celého společenství. Ale od dřívější normy "co rodina, to dětí jako smetí" se přechází ke standardu dvě až tři, někdy třeba jen jedno dítě. Páry už se také neberou v 16-17 letech, ale dívky okolo 20 a chlapci ještě o nějaký rok starší. Mladí lidé - bez ohledu na víru - už často sexuálně žijí před svatbou a používají antikoncepci. Také sňatky už ne vždy domlouvají rodiče. A sporadicky, ale přece jen častěji, se začínají objevovat smíšené páry, tedy původní obyvatel ve dvojici s příslušníkem francouzské komunity.

Prý největší změna oproti minulosti je ta, že dříve manželka požadovala od svého chotě nové zebu (africký skot) či nové šaty, dnes chce nový mobil, satelitní přijímač apod. Zajímavé je, že prý téměř nikdy nechce novou pračku, a tak zejména o víkendech se všude na sluníčku suší oblečení, které předtím bylo jaksepatří vypráno v nejbližším vodním toku.

Místní ženy si zdobí obličej bílou barvou. Jedná se o prášek vzniklý rozemletím úlomků korálů, který se smísí se santálovým dřevem a vodou se rozdělá na kaši. Ony samy věří, že jim to přidává na kráse, a že to navíc jejich krásu uchovává. Je to také jediná "kosmetika", kterou až na výjimky používají. A evidentně úspěšná!

Ještě malá perlička: dodržuje se často zvyk, že pokud se chlapec chce oženit, odejde od rodičů a postaví si jakousi malinkou chaloupku, kterou pak ozdobí nápisy ve stylu "čekám tady na tebe" apod. Tedy jakási velmi svérázná forma seznamovací inzerce...

Bez šnorchlu nebo potápěčského vybavení snad ani nemá na Mayotte smysl vyrážet.

Bez šnorchlu nebo potápěčského vybavení snad ani nemá na Mayotte smysl vyrážet.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Co na ostrově dělat?

Na Mayotte se dá dělat ledacos, ale pokud je tam něco, co opravdu musíte absolvovat, tak je to celodenní výlet člunem po laguně. Máte téměř 100% jistotu, že v laguně narazíte na delfíny: je to nám známý velký druh. A téměř vždy máte šanci naskákat za nimi do vody a chvíli s nimi plavat a šnorchlovat. Další pak uvidíte vně laguny, je to menší druh milující závody s člunem. Do vody za nimi nemá smysl chodit, plavec je nezajímá, ten je pro ně moc pomalý.

Trocha ekologie vás čeká při zajížďce do mangrovníkových hájů na pobřeží. Bonbónkem je piknik na pláži některého z malých ostrůvků, koupání, potápění a rošt plný kuřat a ryb.

Téměř 100% potkáte delfíny při výletu po laguně obklopující ostrov.

Téměř 100% potkáte delfíny při výletu po laguně obklopující ostrov.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Dvě tváře zdejších pláží

Střídají se jak z bělostného korálového písku, tak z černého lávového. K těm druhým patří jedna z nejpopulárnějších pláží jménem Bandréle, kde je i hotel Sakouli - barvy se pohybují od tmavohnědé po okrovou. Z dálky to působí, že je voda bahnitá a kalná. Ale můžete si být jisti, že při bližším seznámení prohlédnete svůj omyl.

Při šnorchlování narazíte na velké želvy velmi často.

Při šnorchlování narazíte na velké želvy velmi často.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Želvy a baobaby

Nejpopulárnější „světlou“ pláží je v lokalitě N´Gouja u hotýlku Le Jardin Maoré, s největším tahákem – mořskými želvami. Přestože želvy migrují, ve zdejší zátoce se jich permanentně zdržuje minimálně 200. Dno laguny v hloubce 2-3 metry je krásně písčité a roste na něm drobounká krátká řídká mořská tráva, na které se želvy pasou. Je to úchvatný pohled, když vyrazíte od břehu a najednou uvidíte pár metrů od sebe velikou želvu zelenou nebo o něco menší karetu, někdy i 5 - 6 jedinců najednou. Téměř každou noc se jich několik vydá na zdejší pláž, aby na jejím okraji u kořenů mohutných baobabů nakladly vejce.

Vedle velkých želv je lemur Makis symbolem fauny na ostrově Mayot.

Vedle velkých želv je lemur Makis symbolem fauny na ostrově Mayot.

FOTO: Baobab Tours

Netečný lemur

Dalším lákadlem pro vaše pozorování u hotelu Le Jardin Maoré budou makis, endemický druh lemura. Tato kouzelná huňatá, nosatá a okatá zvířátka o velikosti asi naší kočky žijí především na stromech, přes den za horka spí ukryta v korunách a za potravou (ovoce a jiné plody) se vydávají ráno nebo navečer, když není takové horko. Většinou netečně leží na větvích, ale za banán by zaprodala vlastní duši, stačí jeden vytáhnout... To je pak šupot dolů! Několik nejodvážnějších se metr od vás postaví na zadní a vztáhnou přední pacičky. Ihned po získání banánu opět letí vysoko do korun stromů.

Hotel Sakouli

Hotel Sakouli

FOTO: Michal Tvrzník

Svět zvaný Mayotte je velmi svérázný. Určitá geografická, ale i jazyková izolace zatím brání masovému přílivu turistů. Snad to ještě nějaký ten pátek vydrží, rozhodně však s návštěvou neotálejte!

Inzertní sdělení: Připravíme pro vás zájezd na ostrov Mayotte

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví nejen zájezd na ostrov Mayotte, ale i zajímavé kombinace s poznávacími zájezdy na Reunion. Vše po dohodě s vámi, na míru.
V rámci poznávacího zájezdu: Mayotte - ostrov šťastné želvy používá CK Marco Polo dva nejlepší hotely na ostrově.

Hotel Le Jardin Maoré

FOTO: Michal Tvrzník,

Více informací o hotelu zde

Hotel Le Jardin Maoré

 Hlavním tématem místa a hotelu jsou želvy. Pokud máte rádi přírodu, pohodu, klid, a nepožadujete luxus, budete se zde cítit jako v ráji. Naše CK využívá prioritně novější Superior vilky.

 Hotel Sakouli

 V současné době zřejmě nejkvalitnější hotel na Mayotte je ve formě přízemních (někdy řadových) vilek umístěn v nádherné tropické zahradě plné banánovníků, ylang ylang a další kouzelné vegetace.

 

Hotel Sakouli

FOTO: Michal Tvrzník

Více informací o hotelu zde

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu programu. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,-

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dechberoucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,-

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

  

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Ternín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.