Osamělost

Ten pocit mám pokaždé, když se za ranního světla postavím na nějaký třeba jen nepatrný kopeček a dívám se do nekonečné savany. Je to ten okamžik mezi dnem a nocí, kdy je na pár minut absolutní ticho. Noční svět se unavený ubírá ke spánku a denní svět se teprve rozkoukává. Predátoři s plnými žaludky hledají budoucí stín, kde budou trávit. Stáda antilop a zeber sčítají ztráty a do vyděšených očí se jim vrací klid. Slunce je ještě za horizontem, ale už je všem jasné, že ranní chládek nepotrvá věčně a skutečný vládce Kalahari se za chvíli ujme vlády.

Ráno v Kalahari.

Ráno v Kalahari.

FOTO: archív CK Marco Polo

Nevím proč, ale něco mne téměř pokaždé donutí kýchnout. Hlasitě, naprosto nevhodně. Zní to jak rána z pytlácké pušky. Tichá krása okamžiku se tříští na kousíčky. Něco je ve vzduchu, v mém nose, v mé hlavě. Něco, co spouští mechanismus nezadržitelného neovladatelného kýchnutí. Jako by mi někdo chtěl říct: Jen se z té romantiky nezblázni!

Představuji si, jaký asi měli a mají pocit při pohledu na ranní savanu Kalahari domorodí Sanové. Je to pro ně samozřejmost, stejně jako jsou pro mne ulice Prahy, kde už běžně nevnímám krásu detailů na jednotlivých domech? Všimnu si jich, až když mě něco donutí zastavit se a zvednout hlavu od chodníku. Často jsem překvapený, že jsem si té krásy nikdy nevšiml. Nebo se každé ráno s obdivem nadechnou svěžího vzduchu a poděkují svým bohům, že jim dal další den života?

Krajina v Kalahari je nesmírně fotogenická.

Krajina v Kalahari je nesmírně fotogenická.

FOTO: archív CK Marco Polo

Kalahari je nesmírně rozsáhlé území

Území nazývané Kalahari je velké téměř jako Německo s Francií dohromady (900 000 km2) a někdy je pro zjednodušení nazýváno „poušť Kalahari“. Takový název je ale velmi nepřesný, protože v Kalahari najdete nejen pravou nefalšovanou poušť, ale i deltu Okavango, různé typy polopouště, buš i savanu. Můj dnešní článek bude jen o jednom z mnoha zajímavých míst v Kalahari, o rezervaci Centrální Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

Sanové, původní obyvatelé, teprve nedávno získali právo na život ve své původní zemi, v Kalahari.

FOTO: archív autora

Srdce Kalahari – Centrální Kalahari – svět Křováků

Když v roce 1961 na území britského protektorátu Bečuánsko (dnešní Botswana) vznikla rezervace pro domorodé původní obyvatele, byl to od Britů vlastně velmi odvážný čin. O území měla zájem Jihoafrická unie a ta rozhodně neměla v plánu nějak horlivě podporovat potulné lovce a sběrače lesních plodů.

Bylo to tisíce let jejich území a svým způsobem jim patří i dnes, možná více než kdy jindy v posledním století. Křováci, Sanové, Bušmeni, přírodní národ, jehož část si i přes všechen tlak civilizace udržela svůj životní styl, své legendy a mýty, své způsoby obživy a svá společenská pravidla.

Sanové jsou lovci a sběrači. Centrální Kalahari byla vyhlášená rezervací i proto, aby chránila jejich přirozené prostředí.

Sanové jsou lovci a sběrači. Centrální Kalahari byla vyhlášená rezervací i proto, aby chránila jejich přirozené prostředí.

FOTO: archív CK Marco Polo

Když tento skromný a nesmírně houževnatý národ botswanská vláda v roce 1997 vyhnala z území Centrálního Kalahari s odůvodněním, že je potřeba chránit divokou přírodu, zdálo se, že je s národem Sanů konec. Ale i díky nesmírné popularitě získané filmem Bohové musejí být šílení a vytrvalému tlaku na vládu dosáhli Sanové souhlasu s možností vrátit se zpět na svá území a dokonce získali licenci na vyhloubení několika studní. Zatím vše vypadá na šťastný konec.

Vybírejte svůj poznávací zájezd pečlivě, ať nejste nakonec vykulení jako surikata v Kalahari.

Vybírejte svůj poznávací zájezd pečlivě, ať nejste nakonec vykulení jako surikata v Kalahari.

FOTO: archív CK Marco Polo

 

Několik užitečných rad  pro individuální návštěvníky

Nikdy necestujte sami – je důležité, aby spolu cestovala alespoň dvě vozidla.

Vždy mějte u sebe vybavení pro možnou opravu pneumatik a automobilu.

Vždy si vezměte více pohonných hmot, jídla a pití, než si myslíte, že budete potřebovat.

Seznamte se dokonale s místními předpisy. Musíte vědět, kde můžete opustit auto, kde můžete vylézt na jeho střechu, kde jsou kempoviště, jak se k nim dostanete, a mnoho dalších informací. Strážci parku patrolují park a kontrolují dodržování místních předpisů. Objeví se právě tehdy, kdy ty předpisy porušíte, a když budete potřebovat pomoc, nebude v dohledu nikdo. To jsou zákony schválnosti, které v divočině platí.

Neočekávejte žádnou pomoc od strážců rezervace, protože klidně nemusí mít k dispozici auto, nebo jim mohou dojít pohonné hmoty, nebo nebudou nikde nablízku.

Naplánujte si alespoň nahrubo svou trasu a zaznamenejte do GPS, jsou to body vaší záchrany v případě nouze. Přesto si ještě vše připravte v papírové podobě.

Vybavte se dostatkem místní měny, a to spíše v menších bankovkách.

Mějte s sebou alespoň jeden satelitní telefon.

Rezervace větší než Čechy

Centrální Kalahari je rezervace o rozloze 58 000 km2 (jen pro srovnání – Čechy mají necelých 57 000 km2). Pokud přijedete v období sucha, budete mít pocit, že jste na poušti, ale jakmile zaprší, promění se území v zelenou louku, která se postupně zaplní mnoha druhy antilop, ketré přilákala sladká a šťavnatá tráva.

Nejvhodnější čas na návštěvu je období od dubna do října. Osobně doporučuji spíš období od poloviny září do poloviny října, protože sucho nutí zvířata hledat vodu a u vodních zdrojů můžete vidět zvířata velmi pohodlně. Na druhou stranu pro fotografy je určitě zajímavější  duben až červen, kdy je vše zelené, zvířata vypadají velmi zdravě, narodí se spousta mláďat a můžete potkat některé druhy antilop, které vyhledávají jen šťavnaté pastviny.

Přímorožec je jednou z nejelegantnějších antilop. Souboj samců připomíná souboje z dob mušketýrů.

Přímorožec je jednou z nejelegantnějších antilop. Souboj samců připomíná souboje z dob mušketýrů.

FOTO: archív CK Marco Polo

Přespat přímo v rezervaci je v podstatě nutnost, ale....

Přímo na území rezervace jsou jen dva kempy – jeden s 10 a druhý s 9 stany. Většina návštěvníků je odkázána na kempovací místa, tzv. kempoviště. Pokud tedy chcete zůstat přes noc na území parku, musíte mít svou vlastní výbavu. Chcete-li si park opravdu prohlédnout a ne ho jen prolétnout, nezbude vám než v něm přespat.

Pokud cestujete bez zázemí cestovní kanceláře, musíte si být vědomi, že se pouštíte na území, kde je přežití jen vaše osobní věc a osobní odpovědnost a osobní starost. Kempoviště není hotel a musíte počítat s tím, že v kempovišti jsou často jen suché záchody a voda na mytí být může, ale také nemusí. Navíc kempoviště nemají žádné oplocení nebo jiné bariéry, jste tedy součástí divoké přírody.

Centrální Kalahari je výborným místem k pozorování drobných zvířat, které jinde snadno přehlédnete v hustém porostu.

Centrální Kalahari je výborným místem k pozorování drobných zvířat, která jinde snadno přehlédnete v hustém porostu.

FOTO: archív CK Marco Polo

Fotografové si v Kalahari přijdou na své

Z hlediska místních předpisů je rezervace Centrální Kalahari vůči návštěvníkům vlídnější, než jsou některé jiné rezervace. Můžete vystoupit z auta na mnohem více místech. To dává možnost fotografům a filmařům naplnit své představy a sny. Hledání správného světla a úhlu pohledu je mnohem snazší, když můžete opustit cesty a vozidlo. Objekty vám budou přímorožci a další druhy antilop, gepardi, lvi, žirafy a spousta druhů ptáků, různé tváře krajiny a neuvěřitelná noční obloha. Zvláštní kategorií jsou kalaharští sloni. Ne každý návštěvník rezervace má to štěstí, že je potká. Jsou v neustálém pohybu po velmi rozsáhlém území a putování za nimi je na samostatnou expedici.

Na vyprahlost a rozlehlost krajiny musí být návštěvníci Kalahari připraveni.

Na vyprahlost a rozlehlost krajiny musí být návštěvníci Kalahari připraveni.

FOTO: archív CK Marco Polo

aa

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd  připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Poptejte její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

Více informací o tomto kempu

 

Kalahari Plains Camp

 Kalahari Plains Camp se nachází v odlehlé části rezervace Central Kalahari Game Reserve. Jedinečná poloha kempu umožňuje ničím nerušené pozorování zvěře, od antilop až po predátory, kteří je následují. V rezervaci se střídá písečná krajina s travnatými a akáciovými porosty. Velkou plochu zabírají i solné pánve

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu

GARANTUJEME ČESKÉHO PRŮVODCE

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu akcí. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990 Kč

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400 Kč

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dechberoucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  

FOTO: archív CK Marco Polo

 Ternín: 3. 11. 2014

Cena: 93 990 Kč

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na 12.

 To nejlepší z Peru

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu, nazývanou „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n. m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuzcu.

  
 

Lonely Planet

FOTO: Lonely Planet

 Chystáte se do Botswany a potřebujete mapu nebo průvodce? Navštivte e-shop map a průvodců www.mapy-průvodce.cz a vyberte si, co potřebujete.