Při rodinném safari jsou partnerem dětí velmi zkušení průvodci.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tichá, nenápadná revoluce

V turistice probíhá tichá nenápadná revoluce. Dochází k výměně generací cestovatelů. Lidé, kteří vyráželi do světa po prolomení hranice v devadesátých letech a tvořili hlavní dominantní skupinu cestovatelů, zestárli o více než dvacet let. Za těch dvacet let procestovali téměř celý svět, změnili se jejich nároky, trochu se unavili, trochu zpohodlněli a změnil se i svět. Za těch dvacet let ale vychovali novou generaci cestovatelů, a ta začíná určovat trendy v turistice. A ty trendy se od trendů generace předchozí hodně liší.

Prasátka bradavičnatá jsou zdrojem zábavy při každém setkání.

Prasátka bradavičnatá jsou zdrojem zábavy při každém setkání.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 

Večerní posezení u ohně patří k safari. Rodinné safari v Botswaně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Generace současných třicátníků a čtyřicátníků chce cestovat trochu jinak, než cestovali jejich rodiče. Jsou v plné síle a chtějí aktivní dovolenou. Netouží po konkrétních destinacích, ale po zážitku, po něčem, na co budou vzpomínat celý život. A stejně přistupují k rodinné dovolené, dávají přednost společnému zážitku, prožitku, který bude zajímavý pro všechny z rodiny. Afrika je vynikající příležitostí pro rodinné zážitky. Cesta ale musí být předem velmi pečlivě připravena. Při přípravě musí být bráno na vědomí mnoho odlišností cestování rodin s dětmi od cestování samotných dospělých.  Vše musí být podřízeno hlavnímu smyslu cesty – společnému zážitku rodiny.

Mít terénní vůz jen pro svou rodinu by mělo být základním předpokladem pro kvalitní rodinné safari.

Mít terénní vůz jen pro svou rodinu by mělo být základním předpokladem pro kvalitní rodinné safari.

FOTO: Saruni Samburu Lodge, archiv CK Marco Polo

Vůz jen pro sebe, a musí to být terénní vůz!

Kvalitní rodinné safari lze zažít v Jihoafrické republice, v Tanzanii, v Keni, ale i v Zimbabwe u Viktoriiných vodopádů. Vždy je důležité dbát na to, aby rodina měla terénní vůz pouze pro sebe. Každý kompromis z tohoto požadavku ohrožuje společný zážitek, ohrožuje hlavní smysl celé cesty. Jedině když vůz bude sloužit pouze vám, můžete prožívat dobrodružství v africké divočině v intimitě své rodiny a nemusíte se podřizovat přáním, touhám a tempu někoho dalšího. Stejně důležité je trvat na terénním vozidle a nespokojit se s mikrobusem. Kouzlo rodinného safari je v příležitosti společného pozorování zvířat a terénní vůz vám umožní dostat se k nim mnohem blíže a je k pozorování zvířat mnohem lépe upravený.

Terénní vozidlo poskytuje prostor a pohodlí. Rodinné safari v Tanzanii.

Terénní vozidlo poskytuje prostor a pohodlí. Rodinné safari v Tanzanii.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Rozhoduje i věk dětí.

Vybrat zemi a lokalitu pro své rodinné safari musíte i podle věku dětí, se kterými cestujete. V Keni a Tanzanii nedoporučuji safari s dětmi mladšími 8 let, kdežto v Jihoafrické republice jsou lokality vhodné i pro děti ve věku 6 let. U mladších dětí je určitě vhodné vybírat lokality, kde nehrozí malárie, tedy lokality ve vyšších nadmořských výškách. Společný zážitek z poznávání divoké africké přírody umocněte možností pěšího putování savanou nebo buší. Adrenalin pěšího safari, stopování zvířat, pocit lovce, vůně a pachy divočiny, zvuky drobných živočichů, zpěv ptáků, ale i ticho plné napětí, to nelze zažít bez pěší procházky. Vybírejte proto lokality, kde můžete prožít i pěší safari.

Čípak to byla hlava? Jihoafrická republika.

Čípak to byla hlava? Jihoafrická republika.

FOTO: archiv autora

 

Snídaně v buši. Tanzanie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Každá lokalita má své jedinečné kouzlo

V Tanzanii můžete své rodinné safari doplnit neopakovatelným zážitkem z návštěvy kráteru Ngorongoro. V Keni můžete nahlédnout do života bojovníka kmene Samburu a u Viktoriiných vodopádů můžete své safari doplnit mnoha dalšími aktivitami – procházkou se lvy, plavbou na kajaku po řece Zambezi, jízdou na slonech a návštěvou vodopádů. V Jihoafrické republice můžete navštívit Kapské Město a v jeho okolí si udělat projížďku na kolech u mysu Dobré naděje, navštívit kolonii tučňáků u městečka Simon´s Town a navštívit majestátní Stolovou horu.

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Nakonec hurá k moři

Pokud si chcete i odpočinout u moře, safari v Keni a v Tanzanii můžete zakončit pobytem na Zanzibaru a putování po Jihoafrické republice můžete prodloužit pobytem na Mauritiu. Vždy je ale nutné vědět, kdy se kam můžete vydat. Kdy je kde jaké počasí a jaké je vhodné období z hlediska migrace zvířat. Letět s rodinou do Afriky vyžaduje odbornou přípravu a zázemí, tzv. Černá Afrika není Středomořské pobřeží, má úžasné kouzlo, má mnoho tváří a ne všechny jsou vlídné, takže kvalitní partner je naprosto nezbytný pro eliminaci nebezpečí a jednodušší poodhalení všech jejích krás.

V okolí turistických lokalit se dá najmout dhow i k plavbě v pobřežních vodách. Zvlášť odpoledne je to velmi příjemné.

V okolí turistických lokalit se dá najmout dhow i k plavbě v pobřežních vodách. Zvlášť odpoledne je to velmi příjemné.

FOTO: CK Marco Polo International

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd pro svou rodinu připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou pro vaši rodinu na míru.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79 500,-

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu programu. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,-

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28. 6. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,-

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dechberoucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,-

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo