Turistu tu vidí jen občas

Naše cesta třemi zeměmi u Guinejského zálivu vedla z Ghany severem Toga na sever Beninu, odtud Beninem na jih, nakonec na jih Toga. Z Ghany jsme do Toga jeli přes hranici, do níž byste určitě neřekli, že se jedná o oficiální přechod mezi dvěma státy. Jen nekonečná byrokracie na přechodu mezi anglicky mluvící Ghanou a francouzsky mluvícím Togem nás přesvědčila, že to hranice opravdu je.

Památník nezávislosti.Togo.

Památník nezávislosti, Togo

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hraniční závora z říše snů

Ovšem byla-li hranice Ghana–Togo stavebně jednoduchá, pak hranice Togo–Benin už postrádala sebemenší náznak formálnosti. Ano, to jsou ty červené kalhotky na šňůře, kterou jsme si sami odvázali, přejeli a hraniční šňůru pak zase uvedli do řádného uvázaného stavu.

Hraniční závora mezi Togem a Beninen.

Hraniční závora mezi Togem a Beninen

FOTO: Dana Trávníčková

Můj dům, můj hrad. V Togu u kmene Taberma a v Beninu u kmene Somba to platí doslova.

FOTO: Dana Trávníčková

 Můj dům, můj hrad

Sever obou zemí  je velmi unikátní – lidé si tu stavějí domy zvané tata. V Togu jsou to lidé etnika Taberma a v Beninu zase lidé etnika Somba. Kdysi tyto domy budovali na ochranu před dahomskými lovci otroků a podle tradice si je ve stejném stylu staví dodnes. Domy "tata" vypadají jako hliněné opevněné hrady a špičaté sýpky v jejich rozích připomínají strážní věže. Animistické symboly – fetiše s vejci, kostmi, peřím, zbytky zvířecích obětin či se stopami po prosné kaši jsou u každého domu a na každém domě.

Hliněné domy nazývané tata. Togo a Benin.

Hliněné domy nazývané tata. Togo a Benin

FOTO: Dana Trávníčková

Hliněné domy nazývané tata. Togo a Benin

FOTO: Dana Trávníčková

Princ z Allady

Cestou Beninem jsme se zastavili v městečku Allada, odkud pocházela rodina Toussainta Louvertura, zakladatele Haiti. Louverture byl jedním z vůdců haitského povstání otroků v roce 1791, na jehož konci otroci Haiti ovládli. Na Haiti se mu říká Princ z Allady. Ovšem on sám nikdy ve vlasti svých rodičů nebyl a narodil se již na Haiti jako syn otroka.

Vesnice etnika Tofinu.

Vesnice etnika Tofinu

FOTO: Dana Trávníčková

Voda je ochránila před otroctvím

Etnikum Tofinu v době honu na otroky odhalilo jednu z mála slabin dahomských bojovníků, kteří kvůli pověře měli zakázáno bojovat ve vodě. Lidé Tofinu si proto vybudovali řadu vesnic s domy na kůlech na jezeru Nakoué daleko od břehu, kde byli před otrokáři v bezpečí. Dodnes jich tam stále žije asi 30 tisíc. Veškeré dění mimo dům probíhá na loďkách. Navštívili jsme vesnici Ganvié.

Vesnice etnika Tofinu.

Vesnice etnika Tofinu

FOTO: Dana Trávníčková

Sochy lemující Cestu otroků

FOTO: Dana Trávníčková

Galéry plné otroků odtud vyvážely i vúdú

Ouidah je hlavním centrem vúdú a to, co jsme tady mohli vidět a zažít, bylo naprosto úžasné. V minulosti bylo město Ouidah centrem, odkud vyplouvaly galéry s otroky do Ameriky. Tuto dobu připomíná především čtyři kilometry dlouhá Cesta otroků, kterou lemují zelené sošky – staré africké symboly. Dnes cesta končí na pobřeží památníkem „Místo bez návratu".

Památník obětem období otrokářství. Brána zvaná Místo bez návratu.

Památník obětem období otrokářství. Brána zvaná Místo bez návratu.

FOTO: Dana Trávníčková

 Bílá vlajka příslušníků hadího vúdú

Na některých domech ve městě měli bílé vlajky znamenající příslušnost k zde významnému kultu hadího vúdú. Tomu je zasvěcen Hadí chrám, před kterým stojí socha ženy ovinutá krajtami. Uvnitř chovají ve speciálním domečku několik desítek krajt, tedy spíše krajtiček. Dovolili nám se s nimi trochu pomuchlat.

Posvátný les. Ouidah. Benin.

Posvátný les. Ouidah. Benin.

FOTO: Dana Trávníčková

 Posvátný les plný soch

Významnou částí Ouidahu je „Posvátný les“, věnovaný údajnému zakladateli města, náčelníkovi Kpassemu ze 14. století. Podle pověsti ho při střetu s nepřítelem zachránil bůh lesa tím, že ho proměnil ve strom. Les je plný divotvorných figurek a sošek, znázorňujících různá vúdú božstva a síly. Strážcem lesa je bůh Legba, kterému se každý příchozí musí poklonit, jinak by ho mohlo postihnout něco zlého.

Posvátný les. Ouidah. Benin. Bůh Legba, vládce lesa.

Posvátný les. Ouidah. Benin. Bůh Legba, vládce lesa.

FOTO: Dana Trávníčková

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

Autorka této reportáže ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27.09. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  93.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky

Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité, jako odvaha a otevřené srdce. Je autorkou Cesto-Faktopisů, které propojují v jeden velmi originální celek cestovatelské zážitky a faktorgrafické informace. Kupte si její vynikající knihy.
 

FOTO: archiv autora

 Sen o Tichomoří

 Cesto-Faktopis o omamujícím světě Polynésie, Melanésie a Mikronésie. Předmluvu ke knize napsal Ing. Miroslav Zikmund.

Knihu můžete zakoupit zde

 

FOTO: archiv autora

 Jižní Amerikou na Konec světa a pak dál do Antarktidy

 Dramatický příběh Jižní Ameriky. Za pouhých 500 let po objevení Evropany se snad nikde jinde na světě neudálo tolik jako právě v Jižní Americe.

Knihu můžete zakoupit zde