Hrdí bojovníci Samburu jsou stále ještě pány na svém území.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburové jsou pastevci a bojovníci.

Ochrana stád před predátory a zloději dobytka je pro muže Samburu stále ještě hlavním posvátným posláním. Kočovný způsob života spojený s pohybem stád za potravou neumožňuje výstavbu stálých vesnic s domy na pevných základech a z pevných stavebních materiálů. Mobilita, pohyb po magickém kruhu, souznění s okolní přírodou a s pradávnými pravidly, přenášenými z generace na generaci v ústním podání, to je ještě stále autentický způsob života Samburů. Vnější vliv sice mění drobnosti v jejich životním stylu, ale díky tomu, že jejich oblast byla dlouhá léta tabu pro všechny návštěvníky, a díky tomu, že současné turistické aktivity na jejich území jsou organizovány velmi obezřetně a ve velmi otevřeném dialogu se samotnými Sambury, nedochází k devastaci tradic, tak jako tomu bylo v minulosti v oblastech obývaných Masai.

Ženy Samburů zdobí své krky mnohem pestřeji, než ženy Masajů.

Ženy Samburů zdobí své krky mnohem pestřeji než ženy Masajů.

FOTO: archiv autora

Klan Kalama

Jsou komunity Samburů, které odmítají otevřít své území turistice, a jsou komunity, které našly způsob, jak zachovat veškerá svá pravidla daná pradávnými předky a zároveň využít turistiku ve svůj prospěch a pro ochranu svého území. Jednou takovou komunitou je klan Kalama, který povolil výstavbu lodge Saruni na svém území, aktivně se podílí na jejím provozu a využívá výhod z její existence.

Přečtěte si další zajímavé články o Keni.
V národním parkku Samburu žije několik rodin slonů.Přicházejí pravidelně k napajedlům.

V národním parku Samburu žije několik rodin slonů. Přicházejí pravidelně k napajedlům.

FOTO: archiv autora

Splněný sen Riccarda Orizia a jeho přátel

V roce 2003 vymyslela projekt Saruni skupinka přátel – spisovatel a novinář Riccardo Orizio, obchodníci Paolo a David Barneris Cononico a lékař Pia-Sophie Wool. Milovali Afriku, pravidelně ji navštěvovali a snili o tom, že si někde ve východní Africe splní svůj vlastní africký sen. Spisovatel Riccardo Orizio se stal duší tohoto projektu, a byl to právě on, kdo objevil Samburu a klan Kalama. Mezi zakladateli Saruni a místní komunitou byla nastavena jednoduchá, ale naprosto zásadní pravidla, vycházející ze základního předpokladu: Afrika nepotřebuje jen charitu, ale laskavou, transparentní spolupráci, která bude respektovat pradávná pravidla lokálních komunit, a veškerá aktivita na území komunit směřuje nejen k tvorbě profitu, ale i k vytváření pracovních příležitostí, k profesionálnímu růstu a uplatnění členů místní komunity a ochraně a zachování lokality v co nejautentičtější podobě. Pro Riccarda a jeho přátele to nejsou žádné fráze, ale pravidla, která jsou základem pro každodenní aktivitu.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Posvátná hora je středem světa

Samburové z klanu Kalama se pohybují se svými stády v oblasti v okolí hory Kalama (1896 m  n. m.) a horský ráz krajiny umocňuje dojem, který návštěvník tohoto území má. Celé území leží těsně za hranicí národního parku Samburu a není od parku odděleno žádným oplocením nebo jinou překážkou. Díky tomu je celé území v podstatě nedělitelnou součástí divoké přírody národního parku, ale nemá tak přísná pravidla k pohybu jako národní park. To zaručuje jedinečné safari a další aktivity.

Koncept otevřeného prostoru do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

Koncept otevřeného prostoru s výhledem do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Totální architektura

Saruni Samburu jedinečným způsobem využívá právě polohu lokality a přichází s originálním konceptem otevřených vil. Pouhých šest vil tvoří celé Saruni – z toho čtyři vily jsou určené pro rodinnou dovolenou, mají dvě oddělené ložnice a společný obývák. Design jednotlivých vil respektuje dokonale okolní krajinu a zároveň zajišťuje naprosto dokonalý komfort a bezpečné zázemí. Terasy jednotlivých vil jsou otevřené do krajiny a můžete z nich často pozorovat slony, žirafy, zebry a oryxy. Málokde máte takový pocit sounáležitosti s okolní krajinou.

Přečtěte si zajímavé články o ubytování v Africe.
I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážikem.

I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážitkem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Zaměstnat kočovníky je řehole

Samburové jsou spolumajitelé Saruni a podílejí se na jeho provozu. Přednost ovšem mají jejich vlastní povinnosti v rámci kmene a nic nesmí omezovat jejich kočovný způsob života. Přesto je zachován dokonalý a nenarušený servis, který Saruni svým návštěvníkům poskytuje. I to je kouzlo osobnosti spisovatele Riccarda Orizia, který dokáže skloubit zdánlivě nepropojitelné. „Je to řehole, zaměstnat kočovníky. Ale když myslíš víc na ně než na sebe, najdeš pohodlný a funkční model. Jen nesmíš myslet jako Evropan, ale jako Samburu,“ vysvětlil mi Riccardo. Dokonalý komfort, exkluzivita a přitom naprosto neokázalá a nefalšovaná autenticita, vzájemný respekt místní komunity a ostatních zaměstnanců Saruni vede i k vzájemnému respektu návštěvníků a místní komunity. Tady si přirozeně uvědomujete, že jste tu na návštěvě, a díky tomu můžete zažít safari v jiné podobě.

V národním parku Samburu není tolik návštěvníků jako v Masai Mara. Safari je tu pohodovější a klidnější.

V národním parku Samburu není tolik návštěvníků jako v Masai Mara. Safari je tu pohodovější a klidnější.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru, nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 9. 2014

Cena: 79.500,-

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu programu. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,-

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek této dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.6. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,-

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,-

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo