Hermanus. Jihoafrická republika.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vítejte v Hermanusu, městě velryb a žraloků

Velryby lákají pozornost lidí všude, kde se vyskytují v dosahu pobřeží. Ať je to Kanada, Island, Argentina, nebo Nový Zéland. Jinak tomu není ani v Jihoafrické republice.  Od konce června do září jsou pobřežní vody kolem Kapského poloostrova skvělým místem k pozorování velryb. Hlavním městem velryb se na jihu Afriky pravidelně stává městečko Hermanus. Obyvatelé Hermanusu a turisté lemují pobřeží a nemohou odtrhnout oči od podívané, kterou jim velryby ve smaragdových vodách zálivů předvádějí.

Dramatické pobřeží v okolí Hermanusu. Jihoafrická republika

Dramatické pobřeží v okolí Hermanusu. Jihoafrická republika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hermanus stojí za návštěvu i bez velryb, je to příjemné pobřežní městečko s nádhernou písečnou pláží, velmi čistou vodou, restauracemi a kavárnami a malými přátelskými hotýlky. Jakmile připlují velryby, probudí se ospalé městečko ze svého poklidného rytmu a změní se v hlučné přístavní město, plné lodiček, bárek a motorových člunů, pokřikování „naháněčů“ na plavby k velrybám, štěbetání a výkřiků turistů, troubení aut a autobusů. Přesto všechno je to ale místo, kde se vám bude líbit, zvlášť brzy ráno a vpodvečer.

Čekání na výskok se určitě vyplatí. Fish Hoak. Jihoafrická republika

Čekání na výskok se určitě vyplatí. Fish Hoak. Jihoafrická republika

FOTO: archiv autora

Skokani No. 1

Nejzajímavější a nejobdivovanější jsou keporkakové a velryby jižní. Keporkak je někdy nazýván plejtvák dlouhoploutvý, dorůstá až 16 metrů délky a může vážit až 31 tun!

Keporkak je vyhlášený skokan. Proč vymršťuje své obrovské a nesmírně těžké tělo nad hladinu, není úplně známo. Jedna teorie tvrdí, že se tak snaží zbavit parazitů na svém těle. V každém případě je úchvatný zážitek pozorovat vzdušnou kreaci keporkaka po jeho výskoku nad hladinu. Chce to určitě trpělivost, protože velryba vydrží pod hladinou až půl hodiny, než je donucena se znovu nadechnout. Pokud jste pozorní, poznáte polohu a přítomnost keporkaka podle obláčku vodní tříště, který se objevuje nad hladinou. Oblak může být až dva metry vysoký a objevuje se přibližně 3–4 vteřiny předtím, než se velryba vymrští nad hladinu.

Romantické plavání velryb v zálivech na jihu Afriky.

Romantické plavání velryb v zálivech na jihu Afriky.

FOTO: archiv autora

Večerní zpěv sirén

V podvečer, když zapadá slunce a vy se procházíte po pláži, na vás v oblasti velryb přijde nostalgická a melancholická nálada. Velryby totiž před setměním zpívají svým velmi specifickým způsobem a člověku se vybaví legendy o sirénách a námořnících. Chce to jen posadit se do písku, zavřít oči a poslouchat. Zvláštní pískání velryb se mísí se zvukem vln narážejících na pobřeží a vytváří nádhernou zvukovou kulisu. Když potom otevřete oči a nad vámi se klene nesmírně hluboké africké nebe, nikdo se nemůže divit, že vám zjihne srdce.

Na pobřeží potkáte nejen velryby, ale i tučňáky. Sídelním městečkem velké skupiny je Simon’s Town.

Na pobřeží potkáte nejen velryby, ale i tučňáky. Sídelním městečkem velké skupiny je Simon’s Town.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si články o dalších zajímavých místech v Kapsku.
Na takhle krásných pobřežních vodách můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

V takhle krásných pobřežních vodách můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vydejte se až do Knysny

Pokud se vydáte na jih Afriky v červenci, srpnu nebo v září, určitě věnujte dva tři dny malému městečku Knysna. Je srdcem tzv. Garden Route (Zahradní cesty) a svoji cestu si můžete okořenit zážitky, které jinde budete hledat jen těžko. V Knysně je mnohem tepleji než v Kapském Městě nebo Hermanusu a můžete využít kola, kajaky, čtyřkolky, vydat se na pěší túru či provozovat další aktivity.

Přečtěte si mnohem víc informací o Knysně.
Barvy, barvy, barvy...to je Namaqualand v období kvetení - srpen a září.

Barvy, barvy, barvy... to je Namaqualand v období květů - srpen a září.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Rozkvetlé září na jihu Afriky

V září můžete spojit pozorování velryb s dalším neuvěřitelným přírodním úkazem,  rozkvetlou polopouští v oblasti Namaqualand, vzdálené od Kapského Města kolem pěti hodin jízdy. A návštěvu Kapského Města lze samozřejmě spojit i se safari, nebo dokonce návštěvou Viktoriiných vodopádů.

Přečtěte si zajímavé články o Namaqualandu.
Velryby jsou v Kapsku od konce června do konce září.

Velryby jsou v Kapsku od konce června do konce září.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokud si pronajmete loď a vyrazíte za velrybami na moře, musíte si dát pozor na jednu velmi důležitou věc: lodě, které nemají speciální licenci, nemohou k velrybám blíže než na 300 metrů. Pokud si takovou loď najmete, budete zcela jistě zklamáni. Někdy je lepší nechat si věci organizovat lidmi, kteří tomu rozumí, a trochu si připlatit. Nebo zůstat na břehu a pozorovat velryby z některého osvědčeného místa. (viz sloupek)

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 09. 2014

Cena: 79.500,-

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu zážitků. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo