Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

VYRÁŽÍME

První den našeho putování začíná pro Afriku typicky – velmi časně ráno. V 6.00 opravdu vyjíždíme z vrat zahrady a za chvíli už se náš náklaďák posunuje dopravou v ranní špičce mezi Johannesburgem a Pretorií. Míříme na východ, cílem dnešního putování je Krugerův národní park.

Jsme různorodá skupina – reprezentujeme solidní vzorek evropských národností ve věku od 19 do 63 let, celkem je nás 14. Naším průvodcem, řidičem a kuchařem v jedné osobě je pro mnohé překvapivě – žena. Jihoafričanka Candice nás však hned během prvních pár dní přesvědčuje, že má vše pevně v rukách, a o její profesionalitě a schopnostech nemůže být nejmenších pochyb.

Přečtěte si články o místech, která při putování v náklaďáku navštívíte.

V průběhu těchto tří týdnů nás čeká nás téměř 4700 kilometrů napříč Jihoafrickou republikou, pojedeme buší, do hor i ke dvěma oceánům, pojedeme polopouští i lesy a nakonec nás čeká matka měst – Kapské Město se svojí slavnou Stolovou horou.

Zastávka v savaně na svačinu.

Zastávka v savaně na svačinu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

EXPEDIČNÍ NÁKLAĎÁK

Máme štěstí, že tuto trasu můžeme absolvovat ve velmi výjimečném vozidle. Náš expediční náklaďák je vybaven vším, co můžeme potřebovat na dlouhou cestu a pobyt mimo civilizaci. Sedadla jsou pohodlná, vybavená bezpečnostními pásy. Ty jsou zde velmi důležitým doplňkem, neboť v Africe je poměrně běžné, že vás na silnici překvapí dobytek. Murphyho zákony fungují i tady – krávy nejraději přecházejí za zatáčkou nebo horizontem a testují tak postřeh řidiče a kvalitu brzd.

Pohodlná sedadla, veliká okna, otevírací střecha, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

Pohodlná sedadla, veliká okna, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

FOTO: archiv autora

Rozestupy mezi řadami sedadel jsou velkorysé – v ekonomické třídě letadla jakékoliv letecké společnosti bychom si o nich mohli nechat jen zdát. Okna jsou v náklaďáku od podlahy ke stropu, což společně s faktem, že sedíte pěkně vysoko, zaručuje výhled, který oceníte nejen na safari, ale i při cestách nádhernou africkou krajinou. Na safari se zcela běžně stává, že vidíme v buši zvířata v místech, kudy všechny osobní vozy jen projíždějí. Okna se dají až do poloviny otevřít, takže parádní snímky jsou zaručeny. A když se vám při tom všem fotografování vybije baterie, dáte si ji prostě cestou dobít – vepředu vozu je za tímto účelem skříňka s celou řadou jihoafrických i evropských zásuvek.

NÁKLAĎÁK

Pro africké expedice se používají dva typy náklaďáku. V Ugandě a Botswaně je to menší typ s pohonem 4x4 a kapacitou 14 osob a na ostatní okruhy pak větší náklaďák s kapacitou 18 osob.

Pod kabinou pro cestující je složený celý váš dočasný domov: kompletní kuchyně vybavená vařičem, nádobím a příbory, škopkem na mytí nádobí, zásobou jídla, mrazákem, nádrží na vodu, stolem a židličkami a také stany, polními lůžky a polní sprchou. A ještě nesmím zapomenout na součást vybavení zvanou „douglas“. Spodní část „douglase“ vypadá úplně stejně jako kempovací židlička, i se tak rozkládá… Tím však podoba končí. Vršek netvoří plátno jako u židličky, ale dřevěný ovál s otvorem uprostřed. Díky „douglasovi“ je zaručeno pohodlí pro osobní potřebu i uprostřed nejdivočejší africké divočiny. I ty noviny by si člověk mohl přečíst, pokud by teda v buši našel trafiku…

Tábořiště při cestě náklaďákem.

Tábořiště při cestě náklaďákem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

V náklaďáku máme lednici, takže skvělé jihoafrické víno je neustále vychlazené a připravené ke konzumaci. V zadní části vozu máme každý skříňku na své zavazadlo, které je tedy kdykoliv přístupné. To oceníte zejména ve chvíli, kdy si cestou vzpomenete, že jste si zapomněli do batůžku připravit krém na opalování.

Kabina řidiče je pod námi a s prostorem pro cestující ji spojuje jakési okno, Jára Cimrman by ho asi nazval „komunikační šachtičkou“. Ke komunikaci také slouží – obvykle je to požadavek na toaletní zastávku a někdy ničíme Candice nejoblíbenějším dotazem na všech cestách „A kdy už tam budeme?“

Savana. Co nás ještě čeká?

Savana. Co nás ještě čeká?

FOTO: archiv CK Marco Polo

NÁŠ NÁKLAĎÁK, NÁŠ HRAD

Velmi rychle si na náš náklaďák zvykneme a jsme na něj patřičně hrdí. Autobus je obrovský, nudný a množství lidí v něm je pro nás děsivé. Stejně tak představa, že cestujeme po Africe zabednění za tmavými skly oken, která nejdou otevřít, a místo vůně přírody dýcháme suchý vzduch produkovaný klimatizací. V mikrobuse je sice míň lidí, ale taky obvykle málo místa. Navíc je samozřejmě náš náklaďák schopný projíždět i po afrických (ne)cestách, takže nejsme zdaleka vázáni jenom na asfaltové silnice a můžeme se vydat do nitra přírody. Kdekoliv zastavíme, stává se naše vozidlo centrem pozornosti a námětem konverzace kolemjdoucích. Ti, kteří projíždějí, většinou alespoň zamávají nebo zatroubí. Pokud někde zastavíte s autobusem, dočkáte se takové pozornosti, jenom když nešikovným parkováním zablokujete alespoň půlku hlavní ulice v rušném městečku.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

Stany jsou vybaveny pohodlnými lehátky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Sprcha. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

Sprcha. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

FOTO: archiv autora

Bush toalet. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

Bush toalet. V kempech v otevřené přírodě se musí vybudovat i základní hygienické vybavení.

FOTO: Drifters

U vjezdu do Krugerova národního parku u nás zastavuje parta jihoafrických mladíků na pánské jízdě. „Máte super autobus,“ praví jejich vůdce. „To není autobus, to je náklaďák!“ odpovídáme sborem.

DOVOLENÁ PRO AKTIVNÍ

Pokud na svojí dovolené vyžadujete a očekáváte kompletní servis, pak není dovolená v náklaďáku nic pro vás. Pokud však patříte k aktivním lidem s dobrodružnou náturou, pak si ji užijete více než jakýkoliv běžný poznávací zájezd. Od účastníků se očekává, že přiloží ruku k dílu a budou se podílet na rozbíjení kempů – tedy postaví si své stany, ustelou si své polní lůžko, rozloží židličky, rozdělají oheň nebo pomůžou s přípravou jídla (nemusíte umět vařit a nebudete nuceni vařit, ale když přiložíte ruku k dílu a nakrájíte třeba zeleninu na salát, tak bude večeře dřív hotová…). Nosiče zavazadel zde také neočekávejte, batoh si z náklaďáku musíte vyložit sami. Výhodou tohoto aktivního přístupu je jednoznačně to, že se kolektiv velmi rychle stmelí, všichni si pomáhají. Místo aby si večer každý zalezl do svého pokoje v hotelu, sedíte společně kolem ohně, dáváte si pivo nebo skleničku vína a společně hlídáte, aby se vám na grilu nepřipálilo maso k večeři. Poznáte zajímavé a podobně laděné lidi ze všech možných koutů světa a společné zážitky jsou skvělým základem k budoucímu přátelství. Můžeme vám zaručit, že ještě před koncem cesty se začnete domlouvat, na jakou další expedici v náklaďáku vyrazíte příště.

Vzhůru na Lion Head. Horu nedaleko Stolové hory. Kapské město.

Vzhůru na Lion’s Head, horu nedaleko Stolové hory. Kapské Město.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

AFRICKÉ EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU

Náklaďákem se můžete vydat na expedice po zemích jižní i východní Afriky. Stačí se jen rozhodnout, jestli dáte přednost slonům v Botswaně, gorilám v Ugandě, dunám v Namibii nebo třeba baobabům a jezeru Malawi. A jakmile absolvujete své první africké dobrodružství v náklaďáku, tak je téměř jisté, že začnete hned plánovat další. Afrika je návyková a dobrodružství v náklaďáku ještě víc.

Před cestou do Dračích hor je třeba přestoupit na menší vůz. Velký náklaďák by horské cesty nezvládl.

Před cestou do Dračích hor je třeba přestoupit na menší vůz. Velký náklaďák by horské cesty nezvládl.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Dračí hory jsou ideální pro milovníky treků.

Dračí hory jsou ideální pro milovníky treků.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další články o místech, které během putování navštívíte.

Pokusím se vám rozhodování usnadnit a v příštích týdnech vám v této rubrice přiblížím jednotlivé destinace, které můžete v rámci expedic v náklaďáku absolvovat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 09. 2014

Cena: 79.500,-

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu zážitků. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo