Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři. Velká migrace. Keňa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Velká migrace – Tanzanie a Keňa

Když v severní Americe a Kanadě vrcholí velká migrace lososů, je to pro všechny velká událost. Vrcholí indiánské léto a jako vosy na med se slétávají turisté z celého světa.  Podobné je to s velkou migrací pakoňů a zeber v národních parcích Serengeti a Masai Mara.  Velká migrace byla vybrána  za jeden ze  „Sedmi nových divů světa“!  Pro mnoho pravidelných návštěvníků Afriky je velká migrace naprostým vrcholem safari. Ale strach z přelidněnosti rozhodně mít nemusíte. Kapacita ubytování je omezená a prostor, na kterém migrace probíhá, je tak rozsáhlý, že se vyznavači safari snadno rozptýlí. V pohybu je více než 1,5 miliónu kusů pakoňů, 350 tisíc gazel Thomsonových, 200 tisíc zeber a 12 tisíc antilop losích (eland), tedy dost pro každého návštěvníka.

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist.

Řeka je plná krokodýlů. Je jen otázkou času, kdy si najdou svou kořist. Velká migrace. Keňa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokud byste se vydali na velkou migraci na konci července nebo v srpnu, je tak trochu jedno, ze kterého břehu řeky Mara se na ni budete dívat, zda z tanzanské v národním parku Serengeti, nebo z keňské v národním parku Masai Mara. Nabízí se vám tak hodně možností kombinací vašeho pobytu na velké migraci s dalšími národními parky nebo s pobytem u moře. Na keňské straně můžete navštívit Amboseli, Lake Nakuru, Samburu nebo Mt. Kenya – na tanzanské straně kráter Ngorongoro, Lake Manyara či Zanzibar.

V okolí turistických lokalit se dá najmout dhow i k plavbě v pobřežních vodách. Zvlášť odpoledne je to velmi příjemné.

V okolí turistických lokalit se dá najmout dhow i k plavbě v pobřežních vodách. Zvlášť odpoledne je to velmi příjemné. Zanzibar.

FOTO: CK Marco Polo International

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Velryby a rozkvetlé Kapské Město – Jihoafrická republika

Na jihu Afriky je v srpnu ještě pořádná zima, takže je lepší vydat se tam spíš začátkem září, kdy začíná jaro. Kdo chce vidět rozkvetlou Jižní Afriku, měl by vyrazit na cestu v září. A za vstupní bránu si určitě vyberte Kapské Město.  Prosluněné Kapské Město je ještě po ránu a večer chladné, ale během dne je  počasí jako dělané na výlety. Stolová hora, botanická zahrada Kirstenbosch, vinařský kraj, restaurace s výborným jídlem a večerní zábava.

Pozorování velryb je v okolí Kapského poloostrova v období od července do září velkou atrakcí.

Pozorování velryb je v okolí Kapského poloostrova v období od července do září velkou atrakcí.

FOTO: archiv CK Marco Polo

U pobřeží se povalují velryby, které sem připluly koncem června a užívají si zdejší vody až do listopadu. Při cestě z Kapského Města na mys Dobré naděje projíždíte pobřežními serpentinami a na mnoha odpočívadlech bude v této době tlačenice, protože z nich je krásný výhled na zálivy, ve kterých se velryby „usídlily“. Je to úchvatná podívaná. A komu by nestačil pohled z výšky, může si za slušné peníze koupit místo v lodi a vyrazit za velrybami přímo na vodu.

Pobřeží Mysu dobré naděje láká malými písčitými plážemi a divokými skalisky.

Pobřeží mysu Dobré naděje láká malými písčitými plážemi a divokými skalisky.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

V září kvetou protey v okolí mysu Dobré naděje, a tak si dejte na návštěvu víc času. Půjčte si kolo a projezděte poloostrov křížem krážem. Pohodlné a dobře udržované cesty vás zavedou ke krásným opuštěným zálivům se smaragdovou vodou, obklopeným divokým pobřežím. Málokde ztroskotalo na útesech tolik lodí jako právě u mysu Dobré naděje. Hlavní proud turistů bude daleko od vás a budete mít šanci si vychutnat atmosféru pobřeží.

Namaqualand se pyšní největší koncentrací letniček a sukulentů kvetoucích v jednom termínu na světě.

Namaqualand se pyšní největší koncentrací letniček a sukulentů kvetoucích v jednom termínu na světě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Zázrak. Rozkvetla pustina. Namaqualand, Jihoafrická republika.

Když už budete v Jihoafrické republice, vyšetřete si dva tři dny na návštěvu Namaqualandu, unikátního místa, které v září přitahuje pozornost stále většího počtu milovníků přírody. Polopouštní oblast mezi řekami Olifants a Orange se na několik týdnů mění z nehostinné vyprahlé země na rozkvetlou rajskou zahradu. A pak že zázraky neexistují! Je to bezpečná oblast a nemusíte se bát vyrazit do Namaqualandu autem z půjčovny. Noclehy si ale zajistěte dopředu. Kapacita není nijak velká.

2 000 lvů v Krugerově národním parku dává velkou naději na dobrý snímek.

2 000 lvů v Krugerově národním parku dává velkou naději na dobrý snímek.

FOTO: archiv autora

Archa Noemova v okolí řeky Sabie - Jihoafrická republika

Koncem srpna končí období zimy a nejznámější národní park v Jihoafrické republice je vysušený. Zvířata se stahují k napajedlům nebo ke třem posledním řekám, které ještě mají ve svých korytech vodu – Sabie, Crocodile and Olifants. Řeka Sabie v oblasti mezi kempy Lower Sabie a Skukuza připomíná archu Noemovu, zvířata jsou tu na každém kroku. Některá slepá ramena řeky jsou tak napěchovaná hrochy, že byste snad dokázali přejít z jednoho břehu na druhý suchou nohou. Donuťte sami sebe, svoje spolucestující i řidiče k tomu, abyste na jednom místě u řeky zůstali delší dobu, třeba hodinu dvě. Ta trpělivost se vám určitě vyplatí. Najednou se vám před očima začne odvíjet opravdový živý příběh divoké buše – zjistíte, jak funguje hierarchie mezi jednotlivými druhy zvířat v přístupu k vodě, jak žízeň žene antilopy a zebry až na hranici rizika a jak dokážou překonávat strach z predátorů, jak vynalézaví jsou predátoři, když čekají na svou kořist… Prostě nahlédnete trochu za oponu.

Pohled z helikoptéry je na Viktoriiny vodopády opravdu úchvatný.

Pohled z helikoptéry je na Viktoriiny vodopády opravdu úchvatný.

FOTO: Jan Papež

Viktoriiny vodopády - zastávka, která stojí za to

Magická řeka Zambezi v září nemá tu sílu, kterou oplývá v únoru nebo v březnu. Vody není tolik, ale přesto jsou Viktoriiny vodopády stále impozantním místem, které bere dech. Věnujte jedno odpoledne plavbě na kajacích nad vodopády. Pozorovat život řeky z člunu, který je závislý jen na vaší vlastní síle, to má v sobě jistou dávku adrenalinu, a když k tomu přidáte naprosto kýčovitý západ slunce, stojí to odpoledne určitě za to.

Zkušený ranger vysvětlí podrobnosti ze života lví smečky.

Zkušený ranger vysvětlí podrobnosti ze života lví smečky.

FOTO: Jan Papež

Vyrazte na procházku s mladými lvy, skočte si jeden z největších bungee v Africe, nebo (pokud to voda dovolí) sedněte do raftu na řece pod vodopády a proplujte strmými soutěskami. Na všechno určitě budete dlouho a rádi vzpomínat.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 09. 2014

Cena: 79.500,-

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu zážitků. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo