Poslouchat cizí rozhovory se nemá

Zastavil jsem se a ohlédl. Podívali se na mě: „Co je? Něco se nelíbí?“

„Zabil jste slona?“

„Jo. Zastřelil jsem slona, a co?“

Nestál jsem jim ani za to, aby vstali. Turista, co se zjevil u Viktoriiných vodopádů. Neví nic o Africe, neví nic o buši.  A chystá se dávat kázání. Takových už potkali.

„Za kolik?“ zeptal jsem se.

„Co za kolik?“

„Kolik to stojí? Zastřelit slona.“  Vstali. Všichni tři. Tři páry těžkých bot proti sandálům. Maskáčové kalhoty proti šortkám. Zamlžily se mi brýle. Není kam zmizet. Úzká asfaltová cestička, vlhká od vodní tříště, hustý tropický les. Pár ruských turistů. Nikdy se k šelmě neotáčej zády a nikdy neutíkej. To je pak jasné, že jsi lovná zvěř. Chvíli se díváme vzájemně do očí.

„Zaplatíte pivo? Můžeme dát řeč.“

Pozorovat slony při safari je velký zážitek. Národní park Hwange. Zimababwe.

Pozorovat slony při safari je velký zážitek. Národní park Hwange. Zimbabwe.

FOTO: archiv autora

 Zlí obři

„Sloni v Africe nejsou stejní sloni, které vaše děti krmí oříšky v cirkuse. Tady jsou sloni zlí obři, co nemají rádi lidi. Jsou vůči lidem agresivní a pár desítek jich musí být zabito, protože dělají velké problémy.“

Sedíme zabořeni do plastových křesílek v hospůdce u hlavní silnice. Na malém stolku se kupí plechovky od piva Zambezi. Obrovské tahače, naložené mědí, stavebním materiál a bůhví čím vším čekají ve frontě na projetí mostu přes Zambezi. Kolem nich se proplétají mikrobusy a chodci. Balíky, krabice, plastové kbelíky, tašky. Každodenní boj o přežití. Těm lidem jsou sloni úplně jedno.

„Takže jste vlastně ochránci vesničanů?“

„Ne. Lov je sport. A lov slonů je velmi náročný sport.“

„Džíp vás doveze ke stádu, stopař ukáže, které zvíře smíte zastřelit. Zamíříte dokonalou zbraní s hledáčkem a vystřelíte dokonalou střelu. Zvíře padne, vyfotíte se a o všechno ostatní se postarají černoušci. Sport? Velmi náročný sport?“ Dneska asi dostanu po kebuli.

„Idiotská představa. Slona musíte vystopovat. Speciálně staré býky, kteří nejvíc otravují život vesničanům. Už podle stopy poznáte, jak velký kus to je, někdy i velikost trofeje. Přední stopy u velkých trofejí bývají hlubší. Ze sloního trusu pozná dobrý stopař i věk slona. Staří sloni mají potíže se zuby a v jejich trusu jsou proto větší částice. My stopujeme pěšky. V tom je to kouzlo lovu. I když je slon obrovské zvíře, dokáže se neuvěřitelně dobře schovávat v buši. Chodí tiše, hodně tiše. Takže často slona ani nevidíte, ani neslyšíte a slyšíte jen lámání větví. Sloni ujdou za potravou a vodou i 30 kilometrů za den, takže je to sport, to mi věřte.“

Sharon, ochránkyně slonů v národním parku Hwange. Zimababwe.

Sharon, ochránkyně slonů v národním parku Hwange. Zimababwe.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si článek o Sharon a národním parku Hwange.

Myslím na Sharon Pincottovou z národního parku Hwange. Chrání slony před pytláky. Co by asi teď říkala? Mlčela by? Já mlčím. Mávnu na černocha u baru, ať přinese další piva. Pro lovce je to asi důkaz loajality.

Špatná trefa znamená velké potíže

„Lovec musí dokonale vědět, kam mířit. Musíte znát polohu důležitých orgánů ve sloním těle. Musíte přesně vědět, kde je srdce a jak je ve sloní hlavě umístěný mozek. Když se netrefíte přesně, jen zvíře rozzuříte. Jsme lovci, chodíme ke zvířeti blízko. Špatná trefa znamená velké potíže. Každý rok sloni zabijí několik lovců.“

Viděl jsem během svých návštěv Afriky rozzuřené slony několikrát a zažil jsem útok slonice na minibus, kdy řidič ujel jen o chloupek. Ale stejně někde hluboko uvnitř fandím spíš slonům než lovcům. Neříkám to ale nahlas. Na stolku je příliš mnoho plechovek piva a jsem příliš zvědavý na to, abych právě teď vyvolával konflikt.

Maso z uloveného slona zůstává místní komunitě.Záběr byl pořízený mobilním telefonem.

Maso z uloveného slona zůstává místní komunitě. Záběr byl pořízený mobilním telefonem.

FOTO: OGH International.

Záběr byl pořízený mobilním telefonem.

FOTO: OGH International.

Živíme půl Afriky

„Za kolik?“ ptám se po několika hodinách a mnoha pivech znovu.

„30 000 dolarů, bez trofeje. Jako bonus můžete dostat buvola. 10 dnů stopování a zázemí. Stopař, kuchař, lidi, co staví tábory, řidič, borec, co stáhne kůži, další na praní prádla a čištění bot. A dozor od národních parků. Maso ze zvířat zůstává vesničanům. Živíme půl Afriky.“

Pohled na hodinky, poslední lok a tři páry těžkých bot se zvedají k odchodu.

„Jedeme k jezeru Kariba. Na hrochy a krokodýly. 10 000 dolarů za týden, kdybyste se chtěl ptát. Díky za pivo.“

Žádné podání ruky, jen mávnutí rukou a maskáčové kalhoty a hnědá trička se začnou proplétat mezi kamióny. To bude kocovina. Sharon, promiň, jsem srab. Nebo že by mě nalomili?

Je slonů hodně nebo málo. Jen těžko se hledá poctivá odpověď.

Je slonů hodně, nebo málo. Jen těžko se hledá poctivá odpověď.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 09. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu zážitků. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo