Senegal leží na nížinatém pobřeží Atlantického oceánu. Do jeho území je vklíněn stát Gambie, který Senegal rozděluje na severní křovinatou polopoušť a na jižní část, zvanou Casamance, se savanou, tropickými lesy a pobřežními mangrovy.

Dakar

Na nejzápadnějším mysu Afriky, na špičce rozeklaného Zeleného poloostrova, se rozkládá senegalské hlavní město DAKAR. Je to velmi příjemné vzdušné město, ve kterém je odevšad blízko k moři. Město s kosmopolitní atmosférou a směsicí africké, francouzské koloniální a moderní architektury a kultury.

Brána třetího tisíciletí. Senegal

Brána třetího tisíciletí. Senegal.

FOTO: Dana Trávníčková

Dakarské národní muzeum, které by žádný návštěvník města neměl vynechat, má vynikající etnografickou expozici, bohužel bez možnosti si pořídit nějaký snímek.

Pevnost Le Castel.Ostrov Goree. Senegal

Pevnost Le Castel.Ostrov Gorée. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

„Mezisklad” otroků 

Historie v Senegalu dýchá z mnoha míst dodnes. Platí to zejména o OSTROVĚ GORÉE, krásném ostrově se smutnou minulostí, položce na seznamu kulturního dědictví lidstva UNESCO, kam se z Dakaru lze dostat za hodinu lodí. Ostrov Gorée se zapsal do nejtemnějších stránek lidských dějin, kterými je obchod s lidmi. Dnes je Gorée velice milé ostrovní městečko s úzkými uličkami domů v koloniálním stylu.

Ostrov Goree. Senegal

Historické uličky na ostrově Gorée. Senegal

FOTO: Dana Trávníčková

A tak je těžké si představit, že toto půvabné ostrovní městečko sloužilo jako „mezisklad“ otroků ze západní Afriky, odvážených do Nového světa na druhé straně Atlantiku. Kousek od přístavu, kde jsme vystoupili, stojí na náměstí jakýsi hudební pavilonek, ale bylo to místo, kde se dražili otroci. Ti čekali někdy i dlouhé měsíce ve strašných podmínkách přeplněných cel na příjezd lodi v přízemí „Domu otroků“ na břehu moře. V prvním patře tohoto domu, kde je dnes muzeum, žili naopak poměrně příjemně s vyhlídkou na moře otrokáři.

Dům otroků.Ostrov Goree. Senegal

Dům otroků.Ostrov Goree. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Vedle Domu otroků je zahrada s pomníkem osvobozeným otrokům – muž a žena lámou své okovy. Pomník je darem karibského ostrova Guadeloupe, kam také byli lidé ze západní Afriky odváženi.

Pomník osovobozeným otrokům. Senegal

Pomník osovobozeným otrokům. Senegal

FOTO: Dana Trávníčková

Pomník osovobozeným otrokům. Senegal

Pomník osvobozeným otrokům. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Růžové jezero – pamatuje zlaté časy závodu Paříž–Dakar

Na vyrovnání dojmů z výletů poblíž Dakaru zase z jiného soudku: asi 30 km na sever od Dakaru je místo spojené s vrcholnou sportovní událostí – se závodem Paříž–Dakar. Ten je zajímavý už jen tím, že po léta ani nezačínal v Paříži, ani nekončil v Dakaru, a že dnes se navíc ani nejezdí v Africe, nýbrž v Jižní Americe.

Senegal proslavil především závod Paříž-Dakar. Često se jej účastnila i značka Tatra. (záběr je z Portugalska)

Senegal proslavil především závod Paříž–Dakar. Často se jej účastnila i značka Tatra. (záběr je z Portugalska)

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cílem závodu na konci písečné pouště každoročního velmi sledovaného závodu off-road vozidel a motocyklů bylo pozoruhodné jezero Retba neboli Růžové jezero (Lac Rosé) s desetinásobnou koncentrací soli proti mořské vodě (téměř jako Mrtvé moře), která je důvodem jeho růžové barvy.

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

FOTO: Dana Trávníčková

Kolem jezera se vrší haldy s vytěženou solí. Kopání soli ze dna jezera a nakládáni do loďky je práce velice náročná a hlavně ohrožující zdraví. Dělníci nemohou pracovat celý den, ale musí v práci dělat pauzy, na začátku kterých se hlavně musí umýt sladkou vodou.

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

Solné jezero Lac Rosé. Senegal

FOTO: archiv CK Marco Polo

Málokdo odolá možnosti projet se terénním vozidlem místy poslední trasy závodu, která vedla písečnými dunami, chvilku pak překvapivě i po široké pláži podél moře a  končila na břehu Růžového jezera.

Kromě toho, že se v Růžovém jezeru těží sůl, je možné se v něm koupat, stejně jako v Mrtvém moři. A stejně tak jediným možným stylem, kterým je ležení na vodě. Také tomu málokdo z návštěvníků odolá a může si přitom třeba představovat, že se tu do růžové vody naložili také závodníci, kterým se podařilo šťastně dojet až do cíle extrémně těžkého závodu.

Vlajka Senegalu.

Vlajka Senegalu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín : 01.06. 2014

Cena : 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po „senzacích“: Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (jak tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo „následovníků“...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z „většinové
“ Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky

Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité, jako odvaha a otevřené srdce. Je autorkou Cesto-Faktopisů, které propojují v jeden velmi originální celek cestovatelské zážitky a faktorgrafické informace. Kupte si její vynikající knihy.
 

FOTO: archiv autora

 Sen o Tichomoří

 Cesto-Faktopis o omamujícím světě Polynésie, Melanésie a Mikronésie. Předmluvu ke knize napsal Ing. Miroslav Zikmund.

Knihu můžete zakoupit zde

 

FOTO: archiv autora

 Jižní Amerikou na Konec světa a pak dál do Antarktidy

 Dramatický příběh Jižní Ameriky. Za pouhých 500 let po objevení Evropany se snad nikde jinde na světě neudálo tolik jako právě v Jižní Americe.

Knihu můžete zakoupit zde

Jan Papež, Ck Marco Polo