Staré dobré časy

Seděl jsem v hlubokém koženém křesle, usrkával koňak a pozoroval plameny v krbu. Praskání ohně, cinkání nádobí ve vzdálené jídelně, odbíjení starých hodin. Na stěnách portréty slavných koní orámované tenkými tmavými rámy. Mosazné kování nábytku z masívu. Koberec, který věkem ztratil barvu. Lakovaná masívní podlaha. Venku se začalo pomalu stmívat a místnost se noří do šera. Přichází číšník v bílých rukavicích, zapaluje svícny a rozsvěcuje lampy. Dopíjím koňak a nechávám si nalít další. Kolik takových podvečerů v životě člověk zažije? Postupně přicházejí další hosté, jen na sebe kývneme. Nikdo nechce narušit posvátný klid. Můj první večer na koňském safari. Zítra ráno poprvé vyjedu na koni do divoké přírody. To chce ještě jeden koňak, abych vůbec usnul.

Safari na koních. Keňa

Safari na koních. Keňa

FOTO: CK Marco Polo International

Žádná tlačenice minibusů

Jemné zaklepání na dveře bych asi neslyšel, kdybych spal. Ale možná že žádný nováček první noc nespí – a možná to celý personál dobře ví. Ranger tiše vstoupil do pokoje, v ruce tác s horkou voňavou kávou, bábovkou a čerstvým mangovým džusem. „Dobré ráno. Za půl hodiny v recepci.“ Od té chvíle jsem cítil podivný tlak na prsou a zbavil se ho až po dvou hodinách. To už jsem seděl na koni a měl za sebou ranní rozjížďku, kdy se skupina dělila na zkušené a nezkušené, a první kilometry v terénu. Slunce se už prodralo horizontem a dost rychle vystoupalo nad naše hlavy. Začalo být horko. To je mi ale úplně jedno. Stojíme na břehu jezera Nakuru a pozorujeme plameňáky. Po břehu se nedaleko nás prochází hroch. V dálce na cestě se tlačí osm nebo devět minibusů.

Když je v jezeře Nakuru příliš mnoho vody, musí plaměňáci migrovat jinam. Nejčastějí na jezera Natron a Bogoria.

Když je v jezeře Nakuru příliš mnoho vody, musí plaměňáci migrovat jinam. Nejčastěji na jezera Natron či Bogoria.

FOTO: archiv autora

Rychlý jako pakůň

Na hranici rezervace Masai Mara není žádný plot, žádná bariéra, která by zvířatům dala najevo, že dál už platí jiná pravidla. Jiná pravidla platí především pro lidi. Tady si můžete dovolit to, co byste si jen o pár desítek metrů dál dovolit nemohli. Třeba jít pěšky, jet terénním vozem mimo vyznačené cesty nebo se prohánět na koni. Většině divokých zvířat je celkem jedno, když se kolem nich prochází pěší turisté nebo když se u nich objeví kůň. Vyjíždíme na mírný kopeček a před námi se objeví hnědočerné moře. Je konec září a Masai Mara je plná pakoňů. Náš průvodce popožene svého koně a vbíhá do stáda. Pakoně se dávají do pohybu. Běžíme vedle nich. Spadnout na zem, tak mě asi dost pošlapou. A spadnout na zem není nic nemožného. Nejsem zkušený jezdec a po třech dnech na koni mě bolí celý člověk. Snad se mě můj kůň nebude chtít zbavit. Mám co dělat, abych držel krok s ostatními. Jsem rychlý jako pakůň!

Safari na koních. Keňa

Od července do září jsou v Keni statisíce pakoňů.

FOTO: CK Marco Polo International

Vrcholem je putovní tábor

Pokud je někdo zkušený jezdec a chce si užít to nejlepší koňské safari v Keni, měl by se vydat na koňskou expedici. Týdenní putování po národních parcích Keni. Jako zázemí vám slouží mobilní kemp. Ten se přesunuje v době, kdy jste na vyjížďce přesouváte se z jedné lokality do druhé. Obsluha kempu zbourá tábor, naloží ho na náklaďák, přejede na nové tábořiště a postaví tábor. Váš luxusní stan je pro vás připraven. Zažijete naprosto odlišná prostředí. Mlžný prales, otevřené pláně, mokřady na úpatí Kilimandžára. Není to levná záležitost, protože takové putování vyžaduje velký a profesionální tým lidí, který se o vás stará a stará se o koně. Ale kdo miluje koně a má na to, měl by si takovou cestu dovolit alespoň jednou za život.

Safari na koních. Keňa

Safari na koních. Keňa

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavý článek o koňském safari.

Musíte umět cválat

Na vícedenní putování nemůže jet začátečník. I když se většinou pohybujete v otevřené krajině, je třeba umět dobře zvládat a vést koně. Musíte se cítit pohodlně během delší jízdy, musíte umět rychle a bezpečně reagovat na vzniklé situace. Musíte vydržet v sedle až šest hodin denně a musíte umět cválat, protože mohou nastat okamžiky, kdy to budete potřebovat. Pohybujete se ve volné divoké přírodě – a ve stejném prostoru se pohybuje mnoho dalších zvířat včetně predátorů.

Safari na koních. Keňa

Safari na koních. Keňa

FOTO: CK Marco Polo International

Koně a průvodci jsou alfou a omegou safari

Vychovat koně pro safari není vůbec jednoduchá věc. Navíc ho vychovat tak, aby akceptoval celou řadu jezdců, a to i takové, kteří nemají velké zkušenosti. Většina koní na safari pochází z domácích chovů a jsou postupně zvykáni na divokou přírodu. Kůň nesmí panikařit, musí být citlivý na okolí a musí být 100% fit. Ještě důležitější je ale váš průvodce. U koňského a pěšího safari jsou průvodci naprosto klíčovým faktorem. Musí to být skvělí jezdci, znalci divočiny a musí být schopni zajistit vaši bezpečnost. Jsou to lidé, kteří propadli Africe, propadli safari a propadli koním. Nesmějí svou pozici chápat jen jako povolání, ale musí být pro ně životním posláním.

Safari na koních. Keňa

Safari na koních. Keňa

FOTO: CK Marco Polo International

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru, nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín: 28. 09. 2014

Cena: 79.500,--

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu programu. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín: 01.06. 2014

Cena: 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po „senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, nebo v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné –, což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z 
většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo