Na jihu Afriky je konec zimy, začátek jara. Černoši jsou stále ještě zavrtaní v péřových bundách, kulichy naražené hluboko do čela. V modravých studených vodách v okolí Kapského Města se stále ještě milují velryby a Stolová hora se mnohem častěji koupe v mlze než ve slunečních paprscích. Většina milovníků Afriky míří do Keni a Tanzanie sledovat velkou migraci a ceny letenek do Kapského Města dosahují minima. Bílí Jihoafričané se oddávají konzumaci mořských plodů, protože podle jejich znalostí právě v září jsou plody moře té nejvyšší kvality. Ideální čas pro tuláky, kteří neradi putují po vyšlapaných dálnicích masové turistiky. Ideální čas k návštěvě Namaqualandu.

V oblasti Namaqualandu můžete potkat nejen zebry, ale i nádherné přímorožce a drobné druhy predátorů.

V oblasti Namaqualandu můžete potkat nejen zebry, ale i nádherné přímorožce a drobné druhy predátorů.

FOTO: archiv autora

Pohádková krajina není pro všechny

Afrika přitahuje dobrodruhy. Do Afriky nejezdí nemastní neslaní turisté, kteří si jen chtějí odškrtnout další položku na svém seznamu míst, která navštívili. Do Afriky míří romantické duše, drsní lovci a vyznavači adrenalinu. Když sem náhodou zabloudí někdo jiný, bývá většinou nešťastný, nespokojený, nevrlý a posedlý strachem. Černoši jsou moc černí, je jich tu moc, nebe je moc modré a je ho moc, moře moc studené a je ho tu moc, jídelníčky moc rozsáhlé a jídla moc, barvy jsou křiklavé, zvířata moc velká a je jich moc, nebo moc málo. A co je nejhorší, ještě za svou cestu do Afriky zaplatili. Ach jo. Pro tyhle turisty Namaqualand rozhodně není.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu s velmi kvalitním zázemím.

FOTO: CK Marco Polo International

Země pradávného afrického kmene bušmanů Nama

Namaqualand je vyprahlý polopouštní region o rozloze více než 47 000 km2 (60 % rozlohy České republiky). Území se dá podle charakteru krajiny rozdělit do tří teritorií: písečné pobřeží Sandveld, pahorkatinu Hardeveld a planinu Little Bush. Všechna tři teritoria jsou nesmírně zajímavá. Pobřežní písečná krajina se táhne až do hloubky 50 kilometrů do vnitrozemí a šplhá až do nadmořské výšky 300 metrů.  Pahorkatina Hardeveld s nejvyšší horou Rooiberg Peak (1706 m n. m.) a na planině je typická horská buš. Odjakživa to byla krajina křováků (bušmanů), lovců a sběračů plodů. Nikdy nestavěli trvalá sídla, putovali krajinou v naprostém souladu s přírodou, a dokud se nepotkali s bílým mužem (ve druhé polovině 17. století), byli asi šťastní. Netlačily na ně zemědělské kmeny přicházející ze severu, jako tomu bylo jinde na jihu Afriky. Jejich zem byla jejich. Země kmene Nama, Namaqualand.

Přečtěte si další zajímavý článek o Namaqualandu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Dá se uvěřit, že před pár týdny tu byla jen pustina? Namaqualand.

Dá se uvěřit, že před pár týdny tu byla jen pustina? Namaqualand.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Spektakelberg – Jaká podívaná!

Legenda říká, že jeden z nejslavnějších guvernérů Kapska Simon van der Stel (je po něm pojmenováno městečko Stellenbosch) navštívil oblast Namaqualandu v září roku 1685. Přijel se přesvědčit, zda pověsti o nalezištích mědi a diamantů mluví pravdu. Když dorazil do rozkvetlých údolí a na rozkvetlé louky Namaqualandu, byl tak uchvácený tou krásou, že zvolal: „Spektakelberg – Jaká podívaná!“ Zlí jazykové vykládají legendu trochu jinak. Guvernér byl prý mnohem více než květinovou výzdobou uchvácený představou zisků, které poplynou jeho rodině z dolů a ze zpracování mědi a obchodu s diamanty. Ale zlí jazykové najdou na všem krásném nějakou pihu.

Rozkvetlé louky Namaqualandu v Jihoafrické republice jsou magnetem pro včely a další hmyz.

Rozkvetlé louky Namaqualandu v Jihoafrické republice jsou magnetem pro včely a další hmyz.

FOTO: archiv autora

Med z Namaqualandu je vzácná pochutina

Jakmile v srpnu v Namaqualandu zaprší, má z toho pár desítek lidí mnohem větší radost než všichni ostatní. Kapští včelaři. Už několik týdnů leštili své valníčky, na které naloží úly a pojízdná včelí armáda vyrazí k útoku. „Vyškrábu své včely ze zimoviště a odvezu je do Namaqualandu hodovat na těch divokých květech,“ usmívá se včelař Chris de Jang a popíjí pivo z lahve. „Jakmile jsou úly plné medu, odvezu své včely domů. Stočím med do lahví jako vzácné víno. Je to naprosto unikátní med, jediný takový na planetě. Je to drahý, luxusní dárek.“  Nikdy nečeká na předpověď počasí s takovým napětím jako v srpnu.

Vyprahlá pouštní krajina, kde je jindy nutné čerpat vodu z velikých hloubek, se změnila v rozkvetlou zahradu. Namaqualand.

Vyprahlá pouštní krajina, kde je jindy nutné čerpat vodu z velikých hloubek, se změnila v rozkvetlou zahradu. Namaqualand.

FOTO: CK Marco Polo International

V jednotě je síla

Rozkvetlé kolonie letniček a sukulentů působí na včely a ostatní hmyz jako magnet. Když si lehnete na rozkvetlou louku na záda a zavřete oči, uslyšíte koncert bzučení. Od vysokých tónů malých mušek až po hluboké tóny čmeláků. Když pak otevřete oči a zadíváte na květy podrobněji, překvapí vás, že vypadají podobně. Jednotlivé kolonie se snaží vypadat jednotně, jako by si rostliny řekly, že v jednotě je síla. Přitom nejsou mnohdy vůbec příbuzných čeledí, přesto jsou jejich květy velmi podobné.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na cestě do Namibie

Hlavním cílem cesty do Namaqualandu bývá  Geogap Nature Reserve. Dramatická horská krajina je zajímavá sama o sobě, a když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická. Na území rezervace bylo evidováno téměř 600 druhů rostlin. Rezervace je jen kousek od městečka Springbok a pár desítek kilometrů od hranice s Namibií. Pokud se vydáte až do srdce Namaqualandu, zvažte, zda si nenaplánovat cestu tak, abyste se podívali i za hranice a prohlédli si jih Namibie. Stojí to za to.

Přečtěte si články o oblastech, které lze spojit s návštěvou Namaqualandu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 
 

V minulosti si často pastevci kladli otázku: Jak dostat stáda přes ty zasněžené vrcholky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 28. 09. 2014

Cena : 79.500,--

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město 

 S českým průvodcem

Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Na trhu nenajdete program, který by za tak výhodnou cenu zahrnoval takovou spoustu programu. Navíc celou trasu absolvujete ve speciálně upraveném terénním voze a noclehy jsou zajištěny ve vybraných, prověřených a kvalitních lodžích na skvělých místech.
 

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín : 01.06. 2014

Cena : 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po „senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, nebo v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné –, což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z 
většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, Ck Marco Polo