Z dálky vypadá třetí nejvyšší vodopád v Africe Trou de Fer mírumilovně. Reunion.

Z dálky vypadá třetí nejvyšší vodopád v Africe Trou de Fer mírumilovně. Reunion.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Trou de Fer

Musíte mít v sobě velkou dávku odvahy, navíc namíchanou s šílenstvím, když se rozhodnete slaňovat do kaňonu, do kterého padá vodopád Trou de Fer. Je to v podstatě zoufalý skutek. A možná právě proto se do „Železné díry“, jak zní překlad názvu, spouští rok od roku více lidí. Je nesmírně těžké psát o tomhle zvláštním místě bez emocí. Každý si to tu prožívá po svém. Díváte se do tajemné díry, hluboké téměř kilometr, naplněné vodní tříští a mlhou. Vůbec by vás nepřekvapilo, kdyby se proti vám z ničeho nic vynořil nějaký drak. Jeho tři hlavy by se řítily vzhůru. Křídla by se otírala o stěny a srážela by drobné kusy skal porostlé pokroucenými keři. Ocas by se ztrácel v mlhovině. Padli byste na záda a drak by vás minul opravdu jen o vlásek. Nad vámi by se pak rozplynul v neuvěřitelně modrém nebi.

Přečtěte si zajímavý článek o nejvyšších vodopádech v Africe.

Pohled dolů opravdu bere dech. Slovenský dobrodruh a filmař Pavol Barabáš natočil o prožitku z Trou de Fer krásný dokument, který doporučuji zhlédnout. Trou de Fer  je nejvyšším vodopádem na ostrově Réunion a s výškou 725 metrů je třetím nejvyšším vodopádem Afriky.

Vodopád na řece Langevin. Reunion.

Vodopád na řece Langevin. Reunion.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Příjemná řeka Riviere Langevin

Malá říčka Riviere Langevin se prodírá z hor téměř souběžně s nedalekou řekou Riviere de Remparts. Při pohledu na mapu vypadá Langevin jako tenká nit vedle tlustého lana sousední řeky. Jako by si toho byla vědoma, snaží se Langevin upoutat pozornost několika krásnými vodopády. Za obcí Langevin (jedni tvrdí, že obec dala název řece,  druzí, že řeka dala název obci) vás malá silnice vedoucí do Grand Galet přivede asi po 6 km k prvním kaskádám. Musíte se k nim dostat lesní cestou, ale těch deset minut chůze určitě stojí za to. Kaskády du Trou Noir. Nasvícené sluncem vypadají moc hezky.

Nádherná krajina bere dech. Reunion.

Nádherná krajina bere dech. Reunion.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jenže to není jediná perlička na říčce Riviere Langevin. Cascade de la Grand Ravine jsou tou druhou. Dostat se k nim ale není tak jednoduché. Silnice se nenápadně zúží v uličku, která by v Evropě musela být jednosměrná, a navíc se začne klikatit do serpentin. Musíte mít nervy na takovou jízdu. Plná soustředěnost je určitě naprosto na místě. Častokrát si položíte otázku, zda to za to stojí a zda by nebylo lepší se sem vůbec nevydávat. Trubte na poplach! Trubte na poplach hodně často! Otevřete okénka, ať slyšíte, když troubí ti, co se hrnou proti vám. A modlete se, ať jich není mnoho. Vyhnout se na téhle silnici je zážitek. Kaskády de la Grand Ravine budete mít po pravé straně.

Jedna z nejaktivnějších sopek v Africe. Piton de la Fournaise. Reunion.

Jedna z nejaktivnějších sopek v Africe. Piton de la Fournaise. Reunion.

FOTO: archiv autora

Pekelný vodopád

Piton de la Fournaise, jedna z nejaktivnějších sopek v Africe s více než 100 erupcemi v posledních 300 letech. Proud lávy připomíná vodopád, ale pekelný.

Piton de la Fournaise. Reunion.

Piton de la Fournaise. Reunion.

FOTO: archiv autora

Sopečná oblast Piton de la Fournaise je rájem vysokohorských turistů. Správci národních parků připravili v téhle pekelné oblasti téměř dvacet různých tras, na které se můžete vydat. Musíte počítat s tím, že se budete pohybovat v místech s extrémním počasím. Může pálit slunce, ale i prudce pršet, může foukat ostrý vítr nebo být úplně pohodové počasí. Je třeba být připravený na všechno. O nejvhodnější trase právě pro vás se musíte poradit. Počítejte ale, že budete potřebovat nejméně 5 hodin času a energie na 5 hodin chůze.

Přečtěte si zajímavé články o sousedním ostrově Mauritius, který se často s Réunionem spojuje do jedné cesty.
Let nad Reunionem je nesmírně silný zážitek. Reunion.

Let nad Reunionem je nesmírně silný zážitek. Reunion.

FOTO: archiv autora

Dovolte si ten přepych

Většina lidí, kteří na to nemají nebo nejsou ochotni takové peníze utratit, ohrnuje nos nad lety helikoptérou nebo malým letadlem. Vykřikují hodně nahlas, že je to snobárna a že to za ty peníze nestojí, že to ničí přírodu apod. Jsem si jistý, že u většiny z nich je to pouhá závist, že by se hrozně rádi vznesli nad Viktoriiny vodopády, nad nějaký zajímavý hrad nebo skalní útvar. Na Reunionu to platí dvojnásob. Dovolte si ten přepych a „roztáhněte křídla“!  Vysoké horské štíty, hluboká zelená údolí, vodopády padající do nesmírné hloubky, dramatické pobřeží. To vše vypadá ze vzduchu impozantně.

Reunion.

Reunion.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Navíc piloti milují svou práci a ještě víc milují hrůzu v očích svých klientů. Tu vyvolávají náhlými změnami směru letu, prudkým nakloněním, frontálním útokem na skalnaté masívy a propady do hlubokých kaňonů. Škarohlídi tam dole vám mohou být ukradení. Zážitek z letu nad Reunionem vám už nikdo nevezme – a ať si vás pro tu chvíli klidně pokládají za snoba.

Bassin la Paix. Reunion.

Bassin la Paix. Reunion.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Trois bassin. Reunion.

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  01.09. 2014

Cena: 78.500,-

Tradice a kvalita: To nejlepší z Réunionu

Ostrov Réunion v srdci Indického oceánu dokáže zejména díky svým přírodním dispozicím nabídnout tolik podob dovolené, že si zde vybere snad každý: od prostého lenošení na plážích až po velmi aktivní prožití celého pobytu. Surf? Windsurf, kitesurf? Šnorchlování, potápění? Pozorování delfínů i velryb? Treky do třítisícových výšek, horská kola, kajaky, canyoning? Paragliding, dechberoucí výlety helikoptérou? Nebo snad golf?

Nebo velmi populární autoturistika, využívající perfektní infrastrukturu? Limity se hledají těžko. Pouze a výhradně u Marco Pola: nejlepší tipy vám pak při úvodní schůzce hned po příletu doporučí naše dlouholetá kolegyně paní Libuše.

 
 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28. 06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín : 01.06. 2014

Cena : 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné –, což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.