Hout Bay. Kdysi malá rybářská vesnička, dnes vyhledávané výletní místo.

FOTO: archiv autora

Jednou mu postaví pomník

Dětství prožil Stanley Dorman jako mnoho jiných kluků v přístavních vesničkách. Toulal se mezi rybářskými čluny, objevoval tajemná zákoutí okolních skal a lesů a pracoval na rodinné farmě. Rodina Dormanů patřila k prvním osadníkům v zálivu Hout Bay a Stanley patří do čtvrté generace rodiny. Na začátku 80. let minulého století Stanley cestoval po světě. Navštěvoval přístavy a sledoval, jak se mění tvář klasických rybářských osad. Turistika začala objevovat nová a nová území. Stanley pochopil, v čem má jeho rodina šanci, a po návratu do Jihoafrické republiky přesvědčil zbytek rodiny, navrhl a postavil Mariner’s Wharf, první přístavní turistický komplex na jihu Afriky. Postupem času se Hout Bay stalo turistickým poutním místem a ve vrcholu sezóny se tu za jediný den zastaví až deset tisíc lidí. Většina tradičních rodin ze zálivu se zapojila do turistiky a vylepšila si díky nápadu Stana  Dormana rodinný rozpočet.

Rybářské lodi vyrážejí vyrážejí většinou v noci, aby po návratu prodali svůj úlovek obchodníkům.

Rybářské lodi vyrážejí většinou v noci, aby rybáři mohli po návratu prodat svůj úlovek obchodníkům.

FOTO: CK Marco Polo International

Hout Bay žije dvojím životem

První turisté přijíždějí do Hout Bay ráno kolem deváté hodiny. To je již přístavní molo obsazeno prodejci masek a dalších suvenýrů a u mola stojí výletní lodě. Jenže pro Hout Bay to není žádný začátek dne. Dávno předtím už přistály u mola rybářské lodě, které v noci brázdily vody Atlantiku. Rybáři nabízejí své úlovky obchodníkům s rybami a jejich úlovky se během rána dostanou do bezpočtu restaurací, hotelů a domácností v celém Kapsku. Navíc hodně ryb půjde na zpracování na vývoz. Především tuňáci, jejichž lov je pod přísnou kontrolou a smějí se lovit jen tradičním způsobem. Každý ulovený tuňák je evidován, dostává svůj „pas“ a teprve potom může být prodán. Tuhle tvář Hout Bay turisté nevidí.

Výlety na lachtaní ostrůvky v oblasti Hout Bay provozuje několik společností. Některé z nich mají lodi s proskleným dnem.

Výlety na lachtaní ostrůvky v oblasti Hout Bay provozuje několik společností. Některé z nich mají lodi s proskleným dnem.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Největší atrakcí v Hout Bay jsou lachtani. Jejich kolonie na malém ostrůvku Duiker Island navštíví několik lodí denně.

Největší atrakcí v Hout Bay jsou lachtani. Jejich kolonie na malém ostrůvku Duiker Island navštíví několik lodí denně.

FOTO: archiv autora

Za hvězdy jsou tu především lachtani

Hodinový výlet lodí k malému skalnatému souostroví Duiker Island, obývanému kolonií lachtanů, je hlavním trhákem v nabídce Hout Bay. Je to výborné zpestření cesty na mys Dobré naděje. Pokaždé si říkám, že tenhle výlet je typickou ukázkou masové turistiky. Jenže jakmile se loď odstrčí od mola a začne opouštět záliv, zafouká chladný vítr z Atlantiku a vodní tříšť mi zamlží brýle, duše pookřeje a začne mi být jedno, že vidím další tři čtyři lodě, které plují stejným směrem. Možná na mě působí nádherné skalnaté pobřeží, možná barva moře, možná ta nekonečná dálava za obzorem. Nakonec si výlet k lachtanům pokaždé užívám. A lachtani jsou opravdu za hvězdy. Nakrucují se před turisty, dělají skopičiny a užívají si pozornosti.

Zastavte se i v nedalekém městečku Simon´s Town s početnou kolonií tučňáků.
Masky nabízené v Hout Bay pochází z mnoha afrických lokalit.

Masky nabízené v Hout Bay pocházejí z mnoha afrických lokalit.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Nečekaná kvalita

I po čtyřiceti letech stojí v čele celého projektu jeho autor Stanley Dorman. A Stanley Dorman nastavil pravidla pro prodejce suvenýrů, které můžete potkat na molu v přístavu. V mnoha stáncích můžete narazit na opravdu kvalitní ruční práci. Masky z celé Afriky v kvalitě vybraných obchodů v Kapském Městě máte za ceny na trhu. Navíc můžete smlouvat a dostat cenu, která je nesmírně atraktivní.  Když si chcete něco přivézt domů, nakupte to určitě v Hout Bay. Samozřejmě i tady najdete pár stánků s cetkami, ale když si dáte trochu práci, najdete krásné věci.

Od června do září hvězda lachtanů pohasíná. Na jeviště vstupují velryby a Hout Bay se stává jedním z míst, odkud se vyráží k jejich pozorování.

Od června do září hvězda lachtanů pohasíná. Na jeviště vstupují velryby a Hout Bay se stává jedním z míst, odkud se vyráží k jejich pozorování.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Velryby připlouvají v červnu

V červnu se lachtani trochu vytrácejí ze slávy. Začínají připlouvat velryby a většina lodí, které pluly k lachtanímu ostrůvku, se vydávají s turisty pozorovat velryby. Vidět z blízka mazlení velryb je veliký zážitek a Hout Bay v období od června do září ožívá nadšenými výkřiky těch, kteří měli štěstí a něco podobného zažili.

Přečtěte si zajímavý článek o velrybách v Jihoafrické republice.
Cesta z Hout Bay na mys Dobré naděje je doslova vytesána do pahorku CHapmans Peak.

Cesta z Hout Bay na mys Dobré naděje je doslova vytesána do pahorku Chapman’s Peak.

FOTO: archiv autora

Cesta smrti

Dostat se z Hout Bay k mysu Dobré naděje je jednoduchá věc. Tedy pokud není uzavřena silnice Chapman’s Peak Drive, která je zakousnutá do pahorku Chapman’s Peak. Postavit tuhle cestu muselo dát opravdu hodně práce a udržet ji v provozu dává práce ještě víc. Čas od času se zřítí na silnici kus skály nebo se někde sesune kus svahu. Všichni se bojí, že se to stane právě jim, když Chapman’s Peak Drive projíždějí. Pokud je silnice uzavřena, musí se na mys Dobré naděje zajet z druhé strany a cesta trvá mnohem déle.

Chapmens Road bývá často zavřená. To když se uvolní nějaký kus skály a sesune se na vozovku.

Chapman’s Peak Drive bývá často zavřena, když se uvolní nějaký kus skály a sesune se na vozovku.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si zajímavý článek o mysu Dobré naděje.

Hout Bay je nenápadné místo, ale určitě stojí za návštěvu, a pokud mu věnujete jen o trochu víc času než běžní turisté, odmění se vám pohodou a příjemnou přímořskou atmosférou. Můžete v okolí vyrazit i na trek na Chapman’s Peak nebo navštívit největší ptačí rezervaci v Jihoafrické republice World of Birds Wildlife Sanctuary.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

 

FOTO: Glenn Käsner

 Termín : 27. 09. 2014

Cena : 79 500,- za 19 nocí

Více informací o zájezdu

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

S českým průvodcem

 Během tohoto poznávacího zájezdu do Jihoafrické republiky navštívíte  i Hout Bay, Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28. 06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín : 01.06. 2014

Cena : 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné –, což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.