Království Ašantů a Dahome

Guinejský záliv patří k největším zálivům světa a ústí do něj tři velké africké řeky: Niger, Volta a Kongo. Západoafrické země u Guinejského zálivu mají za sebou dramatickou minulost. Po staletí tu dominovala království Ašantů a království Dahome (která se zdatně na obchodu s otroky podílela a evropským otrokářům „zboží" dodávala). Nakonec se i ona dostala do koloniálního područí, stejně jako celá Afrika, s výjimkou Etiopie (a také Libérie, která vznikla z osvobozených otroků).

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

Cape Coast je přesnou ukázkou současného života v Ghaně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Země vzniklé podle pravítka koloniálního úředníka

Jednotlivé úseky pobřeží Guinejského zálivu a k nim přilehlé vnitrozemské partie dostaly nové územní názvy poté, co si je evropské koloniální mocnosti rozparcelovaly jako koláč: Pobřeží slonoviny, Otročí pobřeží a Zlatonosné pobřeží. Pobřeží slonoviny si tento název ponechalo i po získání nezávislosti. Na místě bývalého převážně francouzského Otročího pobřeží se dnes nacházejí státy Togo a Benin.

Co se v mládí naučíš....Ghana

Co se v mládí naučíš... Ghana

FOTO: CK Marco Polo International

 Zlatonosné pobřeží = dnešní Ghana

Na místě bývalé britské kolonie Zlatonosné pobřeží leží dnešní Ghana. Název převzala po stejnojmenné Velké africké říši, která existovala od 4. století na části území dnešního státu Mali, protože část obyvatel migrovala po zániku říše do míst dnešní Ghany. Ghana se v roce 1957 stala prvním státem v Africe, který se zbavil koloniální nadvlády.

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ashanti. Ghana

Do tradiční látky Kente je oblečený při slavnostech i představitel krále v Ašanti. Ghana

FOTO: CK Marco Polo International

Britové byli nad síly království Ašanti

Mezi 17. a začátkem 19. století vybudovali Ašanti, historicky nejvýznamnější a nejpočetnější etnikum v Ghaně, mocný feudální stát Ašantskou říši, která velmi dlouho odolávala evropským kolonizačním snahám. Nakonec i ona podlehla. Ašantská společnost byla velice militaristická – jen proti druhému nejvýznamnějšímu etniku Fantů svedli Ašanti deset válek.

Do rivality mezi Ašanty a Fanty vstoupili zásadním způsobem Britové, kterým se nakonec podařilo roku 1901 začlenit Ašantsko do britské korunní kolonie Zlaté (Zlatonosné) pobřeží. Tato kolonie existovala již od roku 1874, kdy Britům podlehla Fantská konfederace.

Cestou z Akkry, hlavního města Ghany, k pobřežním pevnostem jsme si prohlédli jeden z „posubanů", jak se říká podivuhodným svatyním tradičních vojenských jednotek zvaných Asafo, tvořených muži pobřežního etnika Fantů, kteří se v posubanech duševně připravovali na boj.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Každý tu chtěl mít pevnost

Na ghanském pobřeží leží unikátní řetěz pevností, které byly vybudovány řadou evropských koloniálních mocností (Portugalsko, Británie, Dánsko, Holandsko, Francie, Německo a Švédsko), většinou v 17. století. Jako celek (11 pevností) byly zapsány na seznam Světového kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kdysi jich bylo skoro 40.

Původně vznikly jako obchodní stanice pro úschovu zboží, se kterým se obchodovalo – zlato, slonovina a koření. Během otrokářské éry se však změnily na vězení a „čekárnu“ otroků na odjezd lodí. Otroci zde strávili v otřesných podmínkách někdy i týdny až měsíce (s vypáleným cejchem a spoutaní v okovech). Když loď, která je měla odvézt za oceán, konečně dorazila – prošli ”branou bez návratu“.

Pevnost v Cape Coast. Ghana

Pevnost v Cape Coast. Ghana

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejznámějšími z těchto pevností jsou dvě. Jednak je to Cape Coast, vybudovaný Švédy v roce 1653.

Pobřežní černošská království bohatla na obchodě s otroky

Druhou je Portugalci v roce 1482 postavená pevnost Elmina, nejstarší a největší evropská památka v Ghaně. Je na ni při příjezdu podél moře půvabný pohled, jako by v sobě kdysi neskrývala tolik prožité bolesti.

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Následky obchodu s otroky, který trval celkem 300 let, byly pro tropickou Afriku strašné. Afrika přišla o své největší bohatství, o své lidi. Mezi 16. a 19. stoletím ztratila neproduktivnější vrstvu společnosti, zůstali v ní jen slabí a staří lidé. Odvezeni byli ti nejsilnější a nejzdatnější. Zanikly celé kmeny a etnika. Africké národy zaplatily nejtěžší daň evropské touze po expanzi, moci a bohatství. Jestliže Amerika a Evropa dosáhly právě v těchto staletích tak vysokého technického a civilizačního pokroku, mají na tom velkou zásluhu a podíl Afričané. Nezapomínejme na to.

Přečtěte si další zajímavé články od cestovatelky Dany Trávníčkové
Tržiště v Kumasi. Ghana

Tržiště v Kumasi. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

Kumasi

Hlavním městem velikého a mocného Ašantského království bylo Kumasi. Dnes je to město proslulé výrobou ghanských tkanin zvaných kente. To je ručně tkaná barevná látka (tká se do pruhů a ty se pak sešívají), která se používá při slavnostních příležitostech. Vzory jsou tradiční a každý je pojmenovaný.

Ručně tkaná a barvená látka Kente je velmi tradiční materiál. Kumasi. Ghana.

Ručně tkaná a barvená látka Kente je velmi tradiční materiál. Kumasi. Ghana.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kente má také variantu s černým potiskem pomocí razítek – a také vzory černého potisku jsou tradičně dané.

Některé způsoby zpracování Kente využívají k potisku i dřevěná razítka. Kumasi. Ghana.

Některé způsoby zpracování Kente využívají k potisku i dřevěná razítka. Kumasi. Ghana.

FOTO: Dana Trávníčková

Tržiště v Kumasi se prolíná s autobusovým nádražím. Ghana

Tržiště v Kumasi se prolíná s autobusovým nádražím. Ghana

FOTO: Dana Trávníčková

V Kumasi mají ohromné autobusové, resp. mikrobusové nádraží, které přechází do jednoho z největších trhů pod širým nebem v západní Africe. Ruch, který na obou místech panuje, je neuvěřitelný a davy lidí, na které našinec s nadšením kouká, nekonečné.

Má smysl se do Ghany vydat?

Do Ghany se vydá ročně jen pár desítek Čechů. Není to jednoduchá destinace, ale má své autentické kouzlo. Kdo chce vidět západní Afriku v její originální podobě, měl by o Ghaně uvažovat. Její dnešní podoba nemusí  mít dlouhé trvání.

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité jako odvaha a otevřené srdce.

 

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín : 01.06. 2014

Cena : 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po „senzacích“: Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (jak tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo „následovníků“...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z „většinové
“ Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky

Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité, jako odvaha a otevřené srdce. Je autorkou Cesto-Faktopisů, které propojují v jeden velmi originální celek cestovatelské zážitky a faktorgrafické informace. Kupte si její vynikající knihy.
 

FOTO: archiv autora

 Sen o Tichomoří

 Cesto-Faktopis o omamujícím světě Polynésie, Melanésie a Mikronésie. Předmluvu ke knize napsal Ing. Miroslav Zikmund.

Knihu můžete zakoupit zde

 

FOTO: archiv autora

 Jižní Amerikou na Konec světa a pak dál do Antarktidy

 Dramatický příběh Jižní Ameriky. Za pouhých 500 let po objevení Evropany se snad nikde jinde na světě neudálo tolik jako právě v Jižní Americe.

Knihu můžete zakoupit zde