Proč se vlastně migruje

Proč se s takovou pravidelností vydávají na tak dlouhou a dramatickou cestu téměř dva milióny zvířat? Co přinutí takovou obrovskou masu k pohybu? Hlad a sucho, napadne nás jako první. Ale často se stáda dají do pohybu ještě v době, kdy mají dostatek vody i pastvy. Především ve směru ze severu na jih – z Masai Mary v Keni a severního Serengeti v Tanzanii směrem do jižního Serengeti, oblasti Ngorongoro až k rezervaci Tarangire.

Vzácná chvilka klidu. Jih národního parku Serengeti, kam chodí samice rodit svá mláďata.

Vzácná chvilka klidu. Jih národního parku Serengeti, kam chodí samice rodit svá mláďata.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Vědci se domnívají, že existují dva hlavní důvody, které spolu velmi úzce souvisí. Stádo má v té době mnoho březích samic, které se blíží k okamžiku porodu. Z důvodu zachování budoucí populace potřebuje stádo, aby se mláďata narodila společně, v co nejkratším období. Predátoři nasycení snadnou kořistí nemají šanci vyhladovět a ohrozit tak další a další mláďata. K takto „řízenému“ porodu potřebují samice minerály (vápník, fosfor apod.) v takovém složení, které najdou právě jen v jižní části Serengeti a v okolí kráteru Ngorongoro. Je tu půda sopečných vyvřelin bohatá právě na tyto prvky. Zároveň samozřejmě vše souvisí i s obdobím dešťů a růstem nové, mladé, nízké trávy, kterou jsou pakoně schopni spást a strávit.

 

Savana je plná zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Koncem dubna, začátkem května to vypukne

Stál jsem u cesty nedaleko Olduvai, archeologického naleziště, kde byly nalezeny ostatky nejstarších předchůdců člověka. Za zády v dálce kouřila sopka Lengai a proslulý kráter Ngorongoro byl doslova na dohled. Řidič se pokoušel vyměnit píchlé kolo. Obrovské náklaďáky vířily mračna prachu. I když bylo slunečné odpoledne, bylo díky prachu pološero. Jen pár metrů od silnice vystupovaly z prachu a zase v prachu mizely obrysy desítek, možná stovek pakoňů. Houpavou chůzí, hlavu skloněnou hluboko k zemi. Zvířata vypadala odevzdaně. Šla, protože musela jít, nebylo pro ně volby. Byl jsem jim úplně jedno, stejně jako náklaďáky, řítící se jen pár metrů od nich. Když se usadil prach a krajina se otevřela pohledům do dálky, bylo vidět, jak se hnědý had táhne od obzoru k obzoru, muselo to být dvacet, možná třicet kilometrů.

Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři.

Na okraji stád si přijdou na své velcí predátoři.

FOTO: archiv CK Marco Polo

A co zbude, si rády odnesou hyeny.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Mýtus o začátku a konci velké migrace

Mezi lidmi je vžitá představa, že velká migrace je pohyb obrovského počtu zvířat mezi dvěma body. Mezi Serengeti a Masai Mara. A že probíhá ve dvou fázích, koncem srpna a v září směrem ze Serengeti do Masai Mara a na konci listopadu zpět. To je sice pravda, ale stáda se nepohybují pouze mezi těmito národními parky, ony putují mezi mnoha dalšími místy a vlastně se nezastaví nikde na delší dobu. Takže když víte, kdy a kam se vydat, můžete zažít pocit velké migrace prakticky po celý rok.

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

Tak jdeme na to. Kdo z nás to přežije?

FOTO: archiv autora

Není to žádný výlet za humna

Velká migrace probíhá na obrovském prostoru v oblasti Velké příkopové propadliny v Keni a v Tanzanii, především v oblasti rezervace Serengeti, v okolí kráteru Ngorongoro a rezervace Masai Mara. Okrajově ovšem zasahuje i do mnoha dalších míst. Některé zdatné kusy ujdou během migrace až 1600 km.

Tak kterou?

Tak kterou?

FOTO: archiv autora

Kde je nejlepší místo na pozorování?

Pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci Velké migrace se neustále přou o to, kde je nejlepší místo k pozorování. Někdo dává přednost blízkosti vodních toků pro dramatické okamžiky při přechodu. Jiní dávají přednost otevřeným rozlehlým pláním, kde velmi intenzivně vnímáte neuvěřitelný rozsah migrace a desítky tisíc zvířat máte jako na dlani. Další pak dávají přednost místům, kde přicházejí na svět mláďata, protože se tato místa hemží predátory a drama a napětí boje o život je cítit velmi bezprostředně. Jedno je ale jisté: ať už budete sledovat Velkou migraci kdekoliv, vždy to bude fascinující zážitek.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

Není cesty zpátky, musíme přes řeku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přechod řeky Mara chce vidět celý svět

Když zvířata přecházejí řeku Mara, stojí na březích řeky lidé z celého světa. Všechny přitahuje fascinující podívaná, plná strachu a napětí. Je to často smrt v přímém přenosu. Kempy jsou plné k prasknutí. Kdo se chce této podívané účastnit, musí si zajistit své místo dlouho dopředu. Když se ale vydáte do Východní Afriky na konci června nebo začátkem července, nepotkáte tu tolik lidí a máte šanci vidět stejná dramata.

Břeh byl tak blízko.

Břeh byl tak blízko.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archív CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín:  24. 10. 2014

Cena: 79 990,–

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 28.06. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle svého vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín : 01.06. 2014

Cena : 54 900,–

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 9. 2014

Cena: 59 400,–

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,–

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresívnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, Ck Marco Polo