Kalahari je příliš veliká na jednu návštěvu

Vydat se do pouště Kalahari a myslet si, že si ji prohlédnete během jediné návštěvy, je trochu pošetilé. Území velké jako Německo a Francie dohromady si prostě za pár dnů, dokonce ani za pár týdnů, prohlédnout nemůžete. Musíte se rozhodnout, kam se v Kalahari chcete vydat, co chcete zažít, co vidět. Navíc návštěvu Kalahari můžete spojit s návštěvou dalších míst v Botswaně, v Jihoafrické republice, v Namibii, Zimbabwe, Zambii nebo ve stále populárnější Malawi. Jednou z výborných variant je vydat se ke Kubu Island, malému ostrůvku v moři soli.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

To je pohled. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jen hromádka kamení

V Africe můžete vidět opravdu impozantní hory. Hory, o kterých většina lidí ani neví a před kterými se Sněžka musí cítit jako trpaslík. Dračí hory v Jihoafrické republice, Mt. Kenya v Keni, pohoří Simien v Etiopii a Ruwenzori v Ugandě. Když pak vidíte, kolik povyku se nadělá kolem skalního uskupení Kubu Island v Botswaně, kroutíte nevěřícně hlavou. Je to dokonce národní monument! Trochu to vypadá, jako by Bůh, když vytvářel ta krásná pohoří Velké příkopové propadliny, nevěděl, co s malým zbytkem žuly, tak ho hodil jen tak za sebe a on dopadl doprostřed jezera uprostřed Kalahari. Jezero pak vyschlo a ta malá hromádka kamení připomíná ostrov. Tak by to opravdu na první pohled mohlo vypadat. Jenže když si sednete na balvan na okraji Kubu Island a nad pouští začne zapadat slunce, pochopíte, že na velikosti nezáleží. Tohle místo má svého ducha a pozornost si zaslouží.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

Jít svou cestou je pro Sany nejdůležitější věcí. Botswana.

FOTO: archiv autora

Není nic důležitějšího než cesta

Před lety jsem seděl v malé soukromé rezervaci Bongani u ohně a povídal si se Stewemem. Byl to první Křovák, se kterým jsem si mohl popovídat. Jak se blížila půlnoc, přibývalo ticha. Oba jsme se stále více nořili do svých vlastních myšlenek. „Afrika byla naše,“ prohlásil z ničeho nic Stewem. „Dřív než sem dorazili černoši a po nich běloši, byli jsme tu jen my.“ Mlčel jsem. Nikdy předtím mne nenapadlo, že i černoši jsou na jihu Afriky naplaveninou, že vlastně sebrali zemi někomu jinému. „Už nemáme kudy chodit. Víš, nemůžeme být šťastní, když nechodíme.“ „Můžeš přece chodit, jak chceš. Pláně, hory, pobřeží, všude můžeš chodit.“ „Ne, to je jiné. Nerozumíš tomu. Nikdo tomu nerozumí. Nemůžu chodit, můžu obcházet! Nemůžeš se sebrat a jít a jít. Všude narazíš na plot, na někoho, kdo tě někam nepustí. Už nemáme svoje cesty. A pro nás není nic důležitějšího než cesta.“ Dopil pivo, vstal a šel.

Solná pánev Sua a solná pánev Makgadikgadi vás dovedou až ke Kubu Island. Botswana.

Solná pánev Sua a solná pánev Makgadikgadi vás dovedou až ke Kubu Island. Botswana.

FOTO: archiv autora

Nic není důležitějšího než cesta. Cesta ke Kubu Island, k té malé hromádce kamene, je to, proč se sem vydat. Musíte překonat rozsáhlou solnou pánev. Záleží na tom, z které strany pojedete. Buď to bude solná pánev Sua, nebo solná pánev Makgadikgadi. Sanové tu cestu chodili pěšky. Po rozpálené solné pánvi. A tam někde v dálce je čekaly nádherné baobaby, stín a obrovské balvany, které už po staletí byly součástí jejich legend. Vystupte z auta a zkuste si ujít kus cesty pěšky. Pošlete auto pryč, aby vás nerušil hluk motoru a zůstaňte uvězněni solnou pánví, tak jako staří Sanové. Jen málokde můžete slyšet takové ticho. Ticho, které bude rušit jen bušení vašeho srdce.

Vypněte motor a poslouchejte to ticho. Kubu Island. Botswana.

Vypněte motor a poslouchejte to ticho. Kubu Island. Botswana.

FOTO: archiv autora

Sedm sester. Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: archiv autora

Sedm sester na vás čeká s otevřenou náručí

Kromě balvanů jsou dominantou ostrůvku Kubu rozměrné baobaby. Sedm baobabů, sedm sester. Někdo dokonce tvrdí, že je to vlastně jen jeden jediný baobab a že je tedy největším baobabem na světě. Jsou nádherné a je úplně jedno, zda jsou to samostatné rostliny, nebo silné větve rostliny jediné.

Baobaby v Kudu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

Baobaby v Kudu Island jsou opravdu veliké. Kalahari. Botswana.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

Nocleh pod širákem v oblasti Kubu Island, Kalahari, Botswana.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Spěte venku, pod širákem

Plánujte svou cestu tak, abyste zůstali přes noc a spěte pod širákem. Pokud se ke Kubu Island vydáte v období od června do října, určitě nebude pršet a hluboké africké nebe plné hvězd bude tím nejkrásnějším stropem, na který se můžete při usínání dívat.

V poušti Kalahari čtyřkolky nikomu nevadí. Botswana.

V poušti Kalahari čtyřkolky nikomu nevadí. Botswana.

FOTO: ralph bousfield, archiv CK Marco Polo

Malý Dakar, aneb Čtyřkolky táhnou

Kdo má dobrodružnou krev v žilách a našetřeno dost peněz, může se vydat na několikadenní cestu po Kalahari na čtyřkolkách. Je to úžasné putování. Říkám mu „Malý Dakar“, i když je to určitě přehnané a účastníci pravého Dakaru se jen pousmějí. Ale sedněte si na čtyřkolku, dejte si šátek přes ústa a nos a vyrazte. Bude vám úplně jedno, co si o tom myslí účastníci pravého Dakaru. Adrenalin vám vlítne do každého kousku těla, a když navíc pojedete s rodinou nebo s partou kamarádů, nemá to chybu. Prach a vedro, na solných pláních navíc sůl. Budete se chtít vrátit.