Pobřežní vody okolo Skeleton Coast jsou plné vraků. Pro mnohé námořníky se stalo ztroskotání osudným.

FOTO: archiv autora

Bartolomeo Diaz stavěl své kamenné kříže na mnoha místech podél své cesty kolem Afriky. Některé z nich i na pobřeží Namibie.

FOTO: archiv autora

Námořníci se Pobřeží koster děsili

Branou do pekel nazval severní pobřeží Namibie Bartolomeo Diaz. Vztyčil tu sice své kamenné kříže, kterými zabíral území pro portugalskou korunu, ale vyprahlá a nepřátelská krajina mu neposkytla nic užitečného. Nenarazil na pitnou vodu, na obdělaná pole ani na domorodce, se kterými by mohl obchodovat. Mělké pobřežní vody a velmi bouřlivé počasí znamenaly pro mnoho lodí past, ve které uvízly navždy. Jméno Pobřeží koster použil poprvé spisovatel John Henry Marsh. Pojmenoval tak svou knihu o ztroskotání lodi The Dunedin Star. Skončila svou cestu Atlantikem 29.  listopadu 1942.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

Mnozí námořníci našli ve vodách u Skeleton Coast smrt.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

Některé vraky lodí časem pohltí písečné pobřeží. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Národní park

V roce 1971 vznikl národní park Skeleton Coast National Park. Bylo mu určeno území o rozloze téměř 17 000 km2, rozloha Jihočeského kraje doplněného o Vysočinu. Na první pohled se může zdát, že je to jen taková hra. Chrání se tu nehostinná krajina, která sama o sobě nahání každému hrůzu. Krajina plná skal a písku a neobydlená. Jenže pravda je trochu jiná. Návštěvníky velmi často překvapí, jak husté mlhy se válejí na pobřeží a v roklinách a jak chladné větry se mohou valit z Atlantiku. A ještě víc jsou návštěvníci překvapeni množstvím divokých zvířat, která mohou potkat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

Vyprahlá krajina národního parku Skeleton Coast je domovem mnoha zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Chladné vody si oblíbili lachtani. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na jih jedině s terénním vozem a na sever ani s ním, jen letadlem

Park je rozdělený na dvě sekce. Jižní sekce je přístupná jen terénním vozem, jiným vám nedovolí na území parku vjet. Zároveň je nutné mít svou vlastní zásobu pohonných hmot, pitné vody a jídla. Kdo není připraven, musí prokázat, že má zajištěné ubytování. Jsou to logické požadavky, vjíždíte na rozsáhlé území, kde se jen těžko dovoláte pomoci a kde vás může překvapit navátý písek na cestě, prasklá pneumatika, náhlá nevolnost a další nečekaná překvapení. Autem můžete až k řece Ugab, pak už jen letadlem. Krajina je neprůjezdná i pro terénní vozy.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

Do jižní části národního parku Skeleton Coast můžete pouze s terénním vozem. Do té severní dokonce pouze letecky.

FOTO: archiv autora

V tomhle kostele asi návštěvu papeže Františka čekat nemohou. Skeleton Coast, Namibie.

V tomhle kostele asi návštěvu papeže Františka čekat nemohou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii

 Země bez lidí, plná zvířat

Nikdy jsem úplně nepochopil, jak je možné, že v tak nehostinné krajině může žít tolik zvířat. Překvapuje mne to znovu a znovu. Když potkáte slona na naprosto vyprahlé planině a víte, kolik musí denně vypít vody a kolik si musí opatřit potravy, aby přežil, jste v šoku. Navíc když si ho prohlédnete pořádně a vidíte, že netrpí žádným nedostatkem, jeho tělo je zdravé, silné a budí respekt. Poslechnete si vysvětlení moudrých a zkušených lidí, ale stejně jen kroutíte hlavou. Pokud porovnáte životní podmínky slonů v Tarangire v Tanzanii, v deltě Okavango v Botswaně a slonů v Skeleton Coast, tak uznáte, že sloni tady zaslouží velkou úctu. A podobné je to i s dalšími divokými zvířaty, která tu můžete potkat – žirafami, černými nosorožci, zebrami, lvy nebo gepardy.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je mi trvalou záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

Kde najdou sloni v této pouštní krajině dostatek potravy a pitné vody, je záhadou. Skeleton Coast, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Hoanib Skeleton Coast Camp

Jihoafrická společnost Wilderness za posledních 15 let překvapila mnohokrát. Svým soustředěním na místa, která zdaleka nezaručují komerční úspěch, svou komunikací s místními komunitami, svou snahou o záchranu nosorožců i svým tlakem na to, aby každý, kdo se pustí do vzdělávání chudých, zaručil, že pro ně zajistí práci v místě, kde žijí. Wilderness rozvíjí další aktivity, které kultivují jih Afriky a tvoří mosty mezi mnoha totálně odlišnými skupinami lidí. Ne vždy to mají lidé z Wilderness jednoduché. Jsou komerčně úspěšní a to se neodpouští. Zvlášť ne v černobílém světě. Ale jako buldozer jedou dál a Hoanib Skeleton Coast Camp je toho důkazem.

Auta v národním parku Skeleton Coast mohou i mimo cesty. Díky tomu se dostanete velmi blízko ke zvířatům.

Auta v národním parku Skeleton Coast mohou i mimo cesty. Díky tomu se dostanete velmi blízko ke zvířatům.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Skeleton Coast Camp otevře v srpnu 2014,  vzniká na území, do kterého téměř nikdo nejezdil. Jeho vznik je velmi úzce spojený se zanedbávanými místními kmeny a vše, co se kolem kempu děje, je velmi citlivě zahrnuto do okolní přírody a do života místní komunity. Jen těžko se popisuje, proč by se sem člověk měl vydat. Je to asi ta zvláštní atmosféra konce světa, kterou je kemp obklopený. Ten zvláštní pocit, že se čas zastavil a že vlastně nevíte, v jakém věku se nacházíte. Jasně, máte kolem sebe moderní a pohodlné zázemí, ale když si odmyslíte terénní vůz, pohodlnou postel, sprchu a záchod a budete se věnovat přírodě, můžete si být jisti, že tak to tu vypadalo i v době, kdy Bartolomeo Diaz prozkoumával námořní cestu kolem Afriky.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

Zkušení stopaři vás doprovodí na pěší safari. Zažijete pocit cestovatelů před několika staletími.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

Skeleton Coast National Park, Namibie

FOTO: archiv autora

Kemp bude otevřen v srpnu 2014.

Více o kempu a rezervace zde

HOANIB  SKELETON COAST CAMP

Tento úchvatný kemp leží v jedné z nejodlehlejších oblastí Kaokveldu – země hor, rozlehlých plání a vyprahlých koryt, kde se nachází neuvěřitelné množství volně žijící zvěře.

Tuto dech beroucí krajinu můžete prozkoumat pěšky, vozidlem 4x4 nebo soukromým letadlem. Vzhledem k nedotčené přírodě této oblasti je mnoho částí přístupných pouze pěšky, neboť stopy vozidla by mohly poškodit životní prostředí. I přes vyprahlé okolí se zde vyskytují velká stáda slonů a antilop. Spatřit zde můžete také žirafy, lvy, leopardy, gepardy ad.

 

 

Namibie

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odletu: 21. 5. 2014

Cena: 59 990,–

Více o zájezdu zde

NAMIBIE – KLASICKÝ OKRUH

 Nejprodávanější okruh střední a severní Namibií. Dá se pohodlně použít jako základní stavební kámen pro návštěvu jihu Afriky. Můžete jej snadno kombinovat s Viktoriinými vodopády, s jižní Namibií nebo návštěvou Jihoafrické republiky.

Windhoek, Swakopmund, Damaraland, národní park Etosha 

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odjezdu: 15. 5. 2014

Cena: 77 990,–

Více informací o zájezdu zde

 TO NEJLEPŠÍ Z NAMIBIE

Kalahari, Sossusvlei, Swakopmund, Etosha

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte nekonečnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund, budete projíždět přes Damaraland a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoeku.

Tento poznávací zájezd do Namibie jde zkombinovat například s návštěvou Viktoriiných vodopádů nebo Kapského Města. Rádi vám zpracujeme nabídku na tyto varianty.

  
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 28.09. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  
 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 15. 4. 2014

Cena: 39 700,–  (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů neporušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

  
 

 

Perhantian

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu 

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (červenec a srpen)

54.900,- (září)

 

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, kteří to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky

aaa