Setkání s nosorožcem. To bude ve škole o čem vyprávět. Rodinné safari v Jihoafrické republice.

Setkání s nosorožcem. To bude ve škole o čem vyprávět. Rodinné safari v Jihoafrické republice.

FOTO: Lalibela Lodge

Jaké safari chcete zažít?

Tato otázka vypadá na první pohled divně. Jaké safari chcete zažít? Prostě safari, co je na tom. Jenže ono není safari jako safari. Safari v zarostlé buši je úplně jiné než safari na otevřených pláních.  Safari v autě s dalšími deseti lidmi je úplně jiné než safari v autě, které je jen pro vaši rodinu. Pěší safari je jiné než safari na koních nebo na lodi. Někdo se chce co nejvíce přiblížit zvířatům a někdo chce zažít veliká stáda. Máte na safari jen pár dnů, nebo více než týden? Jsou místa, kam nemohou děti mladší než deset let a jiná místa, kam mohou děti již od šesti let. Určitě je dobré si některé věci promyslet a pak se teprve rozhodovat kam, na jak dlouho a s kým.

Kluci, kluci, vidíte toho slona tam za křovím?

Kluci, kluci, vidíte toho slona tam za křovím?

FOTO: Lalibela Lodge

Přečtěte si další zajímavý článek o rodinném safari

Jihoafrická republika

Červenec a srpen jsou na jihu Afriky zvláštní měsíce. Je to jejich zima a na Afriku může být až překvapivě chladná. Jsou dny, kdy můžete v horách zažít i mráz. Nejlepší rodinné safari je ale právě v těchto měsících. Všude je sucho a zvířata se stahují k vodním zdrojům, kterých je málo. Navíc i většina keřů shodila listy a jsou mnohem lépe vidět než na jaře nebo v létě. Musíte ale počítat s teplým oblečením. Kulich, rukavice, šála a zimní bunda nejsou při ranním nebo večerním safari vůbec k zahození. Když k tomu přidáte velmi dobré letecké spojení a malý časový posun, pak vychází Jihoafrická republika jako jeden z favoritů při hledání nejlepších míst pro rodinné safari.

Ulovit něco lukem by nebyla žádná snadná věc. Rodinné safari Jihoafrická republika.

Ulovit něco lukem by nebyla žádná snadná věc. Rodinné safari Jihoafrická republika.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Když se řekne Jihoafrická republika a safari, většina lidí automaticky pomyslí na Krugerův národní park. Určitě je to ikona safari v Jihoafrické republice, ale není to jediný park, kde můžete pozorovat zvířata, a pro rodiny s dětmi jsou i mnohem vhodnější místa. Zaměřte svou pozornost hlavně na provincii Limpopo. V ní najdete Waterberg, a to je podle mého názoru nejideálnější místo pro safari s dětmi v Jihoafrické republice. Jedním z důležitých důvodů je ten, že se vůbec nemusíte bát malárie. Waterberg je v zóně bez malárie (Malaria free). Safari se tu jezdí v otevřených terénních vozech, ze kterých je výborný výhled. Řídí je zkušení stopaři a rangeři a jsou speciálně školeni na komunikaci s dětmi. Můžete vyrážet i na pěší safari, a to je velký zážitek. Na několika místech můžete vyrazit na safari i na koni.

Přečtěte si další zajímavé články o Jihoafrické republice
Kdo chce být stopařem, musí se učit. Rodinné safari Tanzanie.

Kdo chce být stopařem, musí se učit. Rodinné safari Tanzanie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tanzanie

Sem jezdím na safari nejraději. Nikdy mne to neomrzí. Když brzy ráno, těsně po svítání, čekáte s autem za tenkou železnou bránou u vjezdu do kráteru Ngorongoro a čekáte, až se brána pohne a budete moci vjet do kráteru, je kolem vás zvláštní ticho a klid. Slunce se začíná prodírat prstencem mlhy halící hranu kráteru, vane jemný vánek.  Křoviska nedaleko vás vypadají opuštěně a jen stěží můžete uvěřit, že tam dole pod vámi žijí stovky zvířat. Najednou se křoví rozhrne a na cestu před vámi vejde mohutný buvol a za ním další a další. Teprve, až stádo poodejde, vyleze strážce parku z malé zděné boudy, odstrčí železnou bránu a mávne na vás. Můžete vstoupit. Vítejte v kráteru. Málokde můžete dětem ukázat, jak funguje svět divokých zvířat jako v Ngorongoro.

Pěší safari je veliké dobrodružství. S dobrým stopařem se děti dostanou ke zvířatům opravdu hodně blízko.

Pěší safari je veliké dobrodružství. S dobrým stopařem se děti dostanou ke zvířatům opravdu hodně blízko.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když k návštěvě kráteru přidáte Serengeti a některé další zajímavé místo (jezero Natron, park Tarangire), pak máte o rodinné zážitky postaráno. Ale Tanzanie nabízí mnohem víc. Tady můžete dětem ukázat, jak se musí snažit lidé, aby jejich děti mohly chodit do školy, aby měly co jíst, aby si měly co oblékat. Nejde o to, ukazovat chudobu. Nejde o to ukazovat žebrající děti u silnice a zbídačené vesnice Masajů, kteří ztratili svou identitu, vyrvali staré kořeny a nedokázali je zasadit jinde. Jde o to, ukázat například národ Iraqw v oblasti Lake Manyara, který obdělává půdu a velmi usilovně pracuje. Naučit mladé Evropánky respektu k takovým národům vůbec není k zahození.

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii
Přímorožci jsou ozdobou národního parku Etosha.

Přímorožci jsou ozdobou národního parku Etosha.

FOTO: archiv autora

Namibie

Nikde v Africe (snad jen v Malawi) nenajdete vhodnější prostředí pro rodinné safari bez „pedagogického dozoru“, bez nutnosti mít řidiče nebo průvodce. Namibie je připravena dát vám šanci být svým vlastním pánem. Když si se svou cestovní kanceláři dáte práci a dobře vše promyslíte a připravíte, můžete po Namibii cestovat sami i s dětmi, a mít tak ten nejkoncentrovanější pocit objevitele a cestovatele. Bílý muž objevuje Afriku! Najedete stovky kilometrů, budete zaprášení a unavení, ale budete na to vzpomínat celý život.

Big Mama, největší duna v oblasti Sossusvlei při západu slunce. Pokud se na ní chystáte vystoupit, je lepší to udělat brzy ráno.

Big Mama, největší duna v oblasti Sossusvlei při západu slunce. Pokud se na ni chystáte vystoupit, je lepší to udělat brzy ráno.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Celá Namibie patří do lokality s malým rizikem malárie a ani kriminalita tu není vyšší než kdekoliv v Evropě. Určitě doporučujeme, abyste při takové cestě využívali k přespání malé rodinné farmy, kde můžete vidět běžný život bílého farmáře v Africe. Park Etosha nebo pouštní oblasti vás budou fascinovat. Jen musíte mít na paměti, že cestování bude únavné a vaše děti na takové cestování musí být připraveny.

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii
Při rodinném safari v Botswaně. Místo pádla dlouhá tyč a tam někde ve vodě může být i hroch.

Při rodinném safari v Botswaně. Místo pádla dlouhá tyč a tam někde ve vodě může být i hroch.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Botswana

Ještě před deseti dvanácti lety by to bylo pokládáno za nemožné. Rodinné safari v Botswaně. Naprosto cíleně se Botswana bránila dětem na safari.  Ne ze strachu o děti, ale ze strachu z dětí. Majitelé malých luxusních kempů se šesti nebo osmi bungalovy nebo stany, nabízející velmi intimní setkávání s divokou přírodou, si nedovedli představit, že by tiché rozjímání hostů rušilo pokřikování dětí, peskování rodičů nebo noční pláč. Jak zaručit hostům, že nebudou rušeni. Těžko.

Zkušení stopaři ukáží dětem i svět malých divokých zvířat. Dospělí ho často neprávem přehlížejí.

Zkušení stopaři ukáží dětem i svět malých divokých zvířat. Dospělí ho často neprávem přehlížejí.

FOTO: archiv autora

Dodnes jsou pro některé kempy děti tabu. Ale jsou i kempy, které se rodinnému safari otevřely a nelitují toho. Botswana nabízí úplně jiné safari než zbytek Afriky a na světě najdete mnoho rodin, které takové safari chtějí zažít společně. Je to drahé, pekelně drahé, ale cena odpovídá kvalitě a zážitku. Safari v deltě Okavango ukazuje divoká zvířata, která se musela přizpůsobit mokřadům, bažinám a zátopovým oblastem.

Přečtěte si další zajímavé články o Botswaně
Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5 199 m.n.m.

Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5199 m n. m.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keňa

Když se podíváte na nabídky rodinných safari v Keni, máte pocit, že vyrazit s rodinou na safari do Keni je velice snadné. Doletíte do Mombasy, ubytujete se u moře, a až se budete nudit, vyrazíte s dětmi na safari. Naprostá většina takových nabídek si plete opravdové rodinné safari se safari s dětskými účastníky. Myslí si, že jde jen o to, zda dítě smí, nebo nesmí do národního parku a za jakou cenu. Jenže rodinné safari není pouze o tom, že vám někdo dovolí, abyste si vzali dítě s sebou. Nejde o to, že dítě může absolvovat to, co je určeno pro dospělé. Rodinné safari je o společném zážitku, který respektuje schopnosti dětí vnímat divokou přírodu a zvedne adrenalin všem účastníkům. Je to o úplně jiném časovém rozvrhu, je to o detailech.

Kmen Samburu patří mezi kmeny, které výborně fungují v rámci komunitních projektů.

Kmen Samburu patří mezi kmeny, které výborně fungují v rámci komunitních projektů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Keňa je přepestrá. Nabízí nepřeberné množství možností. Možností pro dobré rodinné safari ale není tolik. Hledejte je spíše mimo hlavní tahy, na postranních cestách. Vyhněte se Masai Mara, vyhněte se Amboseli a Tsavo East. Mnohem zajímavější a na rodinné safari připravené jsou parky jako Samburu, Ol Pejeta, Lewa, Laikipia.  Keňa potřebuje pro dobré rodinné safari mnohem důkladnější přípravu a delší dialog o tom, jak má takové safari vypadat a kde ho chcete realizovat.

Přečtěte si další zajímavé články o Keni
Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

 

Namibie

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odletu: 21. 5. 2014

Cena: 59 990,–

Více o zájezdu zde

NAMIBIE – KLASICKÝ OKRUH

 Nejprodávanější okruh střední a severní Namibií. Dá se pohodlně použít jako základní stavební kámen pro návštěvu jihu Afriky. Můžete jej snadno kombinovat s Viktoriinými vodopády, s jižní Namibií nebo návštěvou Jihoafrické republiky.

Windhoek, Swakopmund, Damaraland, národní park Etosha 

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odjezdu: 15. 5. 2014

Cena: 77 990,–

Více informací o zájezdu zde

 TO NEJLEPŠÍ Z NAMIBIE

Kalahari, Sossusvlei, Swakopmund, Etosha

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte nekonečnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund, budete projíždět přes Damaraland a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoeku.

Tento poznávací zájezd do Namibie jde zkombinovat například s návštěvou Viktoriiných vodopádů nebo Kapského Města. Rádi vám zpracujeme nabídku na tyto varianty.

  
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 28. 9. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  
 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 02. 9. 2014

Cena: 39 700,–  (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů neporušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

  
 

 

Perhantian

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu 

Termín odletu: od 15. 5. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (červenec a srpen)

54.900,- (září)

 

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky