Krví parku je řeka Luangwa

Povodí řeky Luangwa je nejpůvodnější říční systém v celé Africe. A řeka Luangwa je krví národního parku stejného jména. 9059 kilometrů čtverečních jeho plochy žije především díky životodárné vodě, kterou řeka do parku přináší. Milovníci safari si tu mohou opravdu přijít na své. S jedinou výjimkou: určitě tu nepotkáte nosorožce. Bohužel byl v Luangwa vyhuben. Existuje několik projektů, které chtějí nosorožce do parku vrátit, ale vše naráží na nedostatek prostředků a lidí. Pokud mají nosorožci někde přežít, musí být chráněni 24 hodin denně. Takovou ochranu musí někdo zaplatit a South Luangwa National Park na to nemá.

Na pěší safari vás vždy doprovází ozbrojený doprovod. Nakolik by byl účinný jsem zatím, díky bohu, nemusel vyzkoušet.

Na pěší safari vás vždy doprovází ozbrojený doprovod. Nakolik by byl účinný jsem zatím, díky bohu, nemusel vyzkoušet.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ráj pěšího safari

S trochou nadsázky se dá tvrdit, že tady to všechno začalo. Tady nastala renesance pěšího safari. V době, kdy ve většině Afriky turisté nemohli ani na krok z auta, přišlo pár lidí v Zambii s myšlenkou nabídnout lidem pěší safari. Přes všechen odpor se jim podařilo projekt zorganizovat a pěší safari spatřilo opět světlo světa. Znamenalo to mnoho investic, mnoho legislativního úsilí a mnoho přesvědčování lidí z ochrany zvířat a spotřebitelů. Jedni měli strach, že lidé poškodí intimní prostor zvířat a druzí měli strach, že svět zvířat ublíží světu lidí, Naštěstí projekt připravovali zkušení lidé, kteří věděli, jak promlouvat s úředníky i ochránci přírody. Na pěší safari můžete v South Luangwa National Park vyrazit.  Pod dozorem, ale můžete. Máte tak jedinečnou možnost ocitnout se vlastníma nohama na posvátné africké půdě a zažít divokou přírodu z první ruky.

Při pěším safari mi hyeny pokaždé nahánějí strach. Národní park Luangwa, Zambie.

Při pěším safari mi hyeny pokaždé nahánějí strach. Národní park Luangwa, Zambie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si více informací o pěším safari v Africe.

 Jak vypadá typické pěší safari?

Každé pěší safari v Zambii, a v národním parku Jižní Luangwa samozřejmě také, musí být doprovázeno ozbrojenou stráží.  Není to žádná hra na vojáčky ani žádná dekorace pro turisty. Je to nezbytná nutnost. Bezpečí lidí pohybujících se pěšky v buši má prioritu. Když jedete na safari v terénním voze, jste velmi dobře chráněni. Zvířata vnímají auto jako jedno velké zvíře, jednotlivosti uvnitř jsou jim lhostejné. To velké plechové zvíře sice řve a smrdí, ale nijak neohrožuje jejich svět. Jenže když z auta vystoupíte, už nejste jedno veliké plechové zvíře, jste samostatná jednotka. Jste většinou potichu a začínáte vonět po mase.  Každý kemp má své připravené trasy pro pěší safari. Může to vypadat nahodile, ale nahodilé to není. Na trase nesmí být nějaká opravdu nebezpečná místa, úkryty, ze kterých by mohlo přijít nebezpečí tak rychle, že by na to nikdo nereagoval. Stopaři a ostraha musí znát ústupová místa a musí znát rozložení teritorií, abyste měli alespoň trochu naději, že potkáte predátory. Běžné pěší safari trvá přibližně 3 hodiny.

Sausage tree, salámovník, Kigelia Africana

Sausage tree, salámovník, Kigelia Africana

FOTO: archiv autora

Sausage tree, salámovník, Kigelia Africana. Květ rozkvetlého stromu v tanzanské Arushe.

Sausage tree, salámovník, Kigelia Africana. Květ rozkvetlého stromu v tanzanské Arushe.

FOTO: archiv autora

Boj o květy salámovníku

Rozednívalo se. Ranní chlad lezl mezi lopatky. Litoval jsem, že jsem si nevzal šátek, který bych si ovázal kolem krku a zahřál se. Drobný opar začal klesat k zemi. Seděli jsme v autě a pozorovali trojici vzrostlých salámovníků (sausage tree, kigelia africana). Právě kvetly a to je čas, kdy je kolem salámovníků hodně zajímavá podívaná. V noci do jejich velkých a složitých květů nalétávají netopýři a kdejaký hmyz, aby se napili chutného, šťavnatého nektaru. Hodně květů ten nálet nevydrží a upadne na zem. A ráno, hned po rozednění nastává závod o to, kdo první posbírá spadlé květy.  Paviáni, kudu a impaly přibíhají a přetlačují se. Jsou jakoby pobláznění. Všichni se cpou, až se jim dělají boule za ušima a zapomínají na okolí. Často někde v úkrytu čeká leopard nebo lvice. Proto tu dnes jsme. První se objevují paviáni a hned na to tři statní kudu. Za chvilku přibíhají mladí samci impaly. Je jich osm nebo deset a vehementně se tlačí mezi paviány. Nebojí se. Sladká pochoutka je láká. Opice by mohli trhat květy přímo ze stromu, ale ty spadlé začnou rychle kvasit a mají úplně jinou chuť. Paviáni cení zuby a začínají útočit. Jeden z mladých samců impaly zvedá hlavu a hlasitě zatroubí. „Varuje před lvem,“ vysvětluje mi David, náš řidič. Na vteřinu se zastavil svět. Pak se paviáni s křikem vrhají na stromy, kudu odbíhají do buše. Jen impaly zůstávají a spokojeně se zakusují do květů salámovníku. „Ten prevít. On zatroubil falešné varování, aby je odehnal,“ směje se David.

Mladí samci impaly žijí v početných mládeneckých družinách.

Mladí samci impaly žijí v početných mládeneckých družinách.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si více informací o Zambii a Viktoriiných vodopádech.
Břehům řeky kralují obrovští krokodýli. Luangwa, Zambie.

Břehům řeky kralují obrovští krokodýli. Luangwa, Zambie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Park mnoha tváří

Řeka Luangwa při své cestě parkem vytváří mnohé zákruty, rozlévá se do mokřadů, vymílá hluboká koryta mezi skalami a naplňuje malá jezírka. Každý kout parku má jinou tvář a láká jiné obyvatele parku. Mokřady jsou ideální pro hrochy, buvoly a slony, prudké zatáčky s písčitými břehy milují krokodýli a často se v proláklinách vysokých břehů schovávají lvi. Mělká jezírka přitahují stáda zeber a antilop a vysoké stromy nad nimi jsou ideální pro leopardy. Safari v parku není nikdy stejné a klidně tu vydržíte i týden, aniž byste měli pocit, že se něco opakuje.

po období dešťů se jezírka naplní vodou a rozkvetou. Hroši si tohle období nesmírně užívají.

po období dešťů se jezírka naplní vodou a rozkvetou. Hroši si tohle období nesmírně užívají.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá – „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 
 

Perhantian

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu 

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na východní pobřeží a na ostrovy na východě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

  


TO NEJLEPŠÍ Z BALI

+ POBYT U MOŘE

Vydejte se s námi poznat božské Bali - jeho chrámy, terasovitá rýžová pole, krátery sopek a milé a přátelské balijce. Užijte si 3 dny plné poznávání a pak relaxujte u moře.
Pro pobyt u moře si sami zvolte hotel z naší nabídky, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pobyt u moře je možné dle vašich požadavků prodloužit či zkrátit.
Pro zájemce rádi zajistíme na zpáteční cestě zastávku v Singapuru, kde vám bude k dispozici česky mluvící delegátka!!!!

 

Bali

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín : 19.05. 2014

Cena : 48.700,-

Více informací o zájezdu zde

  
 

Namibie

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odletu: 21. 5. 2014

Cena: 59 990,–

Více o zájezdu zde

NAMIBIE – KLASICKÝ OKRUH

 Nejprodávanější okruh střední a severní Namibií. Dá se pohodlně použít jako základní stavební kámen pro návštěvu jihu Afriky. Můžete jej snadno kombinovat s Viktoriinými vodopády, s jižní Namibií nebo návštěvou Jihoafrické republiky.

Windhoek, Swakopmund, Damaraland, národní park Etosha 

 

St. Anne, Seychely.

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu zde

 Nekompromisní luxus Seychel... s ještě luxusnější Dubají na závěr

Business class renomovaných Emirates, luxusní vilka s vlastním bazénem špičkové společnosti Beachcomber a jako bonbónek na závěr noc v exkluzívní suite exkluzívního hotelu Armani v Burj Khalifa - nejvyšším mrakodrapu světa... Co k tomu dodat? Nechte se hýčkat na úrovni top class!

Uvedená nabídka platí pro závazné rezervace (smlouva + platba 100 %) max. 48 hod. od potvrzení ze strany CK, nejpozději však 33 kalendářních dnů před odletem.
 

  

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 24. 10. 2014

Cena: 79 990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací, a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 04.05.a 28.06.

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89 990,--

NAMIBIE „A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 18.06. 2014

Cena :65.500,-

Více informací o zájezdu

Tradice i novinky

VELKÉ LETNÍ POZNÁVÁNÍ SRÍ LANKY

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce


Na léto 2014 jsme pro vás připravili komplexní poznávací zájezd s krátkým relaxem na kouzelných východních plážích. Během téměř dvou týdnů se seznámíte nejen s tradičními a turisticky nejvděčnějšími lokalitami, ale i s oblastmi, které mají naprostou premiéru. Poprvé v historii máme možnost pozvat Vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Srí Lanka vám tak ukáže velkou část palety svých kouzel...
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15. 09. 2014

Cena: 59 400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24. 11. 2014

Cena:  89 990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.