Někteří plameňáci z jezera Natron ráno odlétají do kráteru Ngorongoro.

Někteří plameňáci od jezera Natron ráno odlétají do kráteru Ngorongoro.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jezero plameňáků

Nad zemí se tetelil horký vzduch. Popraskaná půda pod nohama toužila po vodě. Malá muška si nedala pokoj a neustále útočila na můj nos a snažila se dostat pod brýle. Snažil jsem se ji odfouknout, ale asi ji to jen přimělo k tomu, aby znovu a znovu útočila. Sundal jsem si brýle, abych ji mohl praštit. A byla pryč. Nasadil jsem brýle a už tu zase byla. Tak dobrá, chvíli to bez brýlí vydržím, jen budu mít trochu rozmazaný svět. Ideální chvíle na fatu morgánu. Z rozkmitaného vzduchu začaly vystupovat bizarní postavy.  Nejprve jedna, dvě, ale najednou jich bylo tolik, že vypadaly jako středověká armáda, nastoupená k rozhodující bitvě. Růžová armáda. Moucha nemoucha, nasadil jsem brýle. Na obzoru se rýsovalo hejno plameňáků na hladině jezera Natron.

Vysušená půda v oklí jezera Natron dychtí po dešti. Ten ale přichází až v květnu nebo červnu.

Vysušená půda v okolí jezera Natron dychtí po dešti. Ten ale přichází až v květnu nebo červnu.

FOTO: archiv autora


Divoká oblast téměř bez turistů

Dnes už je situace trochu odlišná než před lety. Vyrostlo několik zajímavých lodží, kde se dá ubytovat. Legenda o banditech ale žije dál, teď se bude jen těžko vymazávat z povědomí. Většina evropských cestovních kanceláří proto Lake Natron ve svých poznávacích zájezdech do Tanzanie nemá. Divoká, nesmírně zajímavá oblast je kvůli tomu téměř bez turistů. Kdo se sem ale vydá, bývá nadšený. Je to úplně jiný zážitek než například u jezera Manyara, které komerce zničila natolik, že nebýt nádherných žiraf, které tam můžete potkat, nestálo by vůbec za to se tam zastavovat.

Činná sopka Oldoinyo Lengai, 2 960 m n.m.

Činná sopka Oldoinyo Lengai, 2960 m n. m.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na úpatí sopek

Od jezera je nádherný pohled na činnou sopku Oldoinyo Lengai (někdy psáno Ol Doinyo Lengai). Tyčí se do výšky 2960 m n. m.  Nepravidelně si ulevuje hustým šedým kouřem, a dává tak najevo, že se s ní musí ještě počítat. Naposledy vybuchla v roce 2007 a způsobila zemětřesení nejen v Tanzanii, ale i v Keni.  V horském masívu, do kterého Oldoinyo Lengai patří, najdete i další vulkány – Olmoti, Empakaai a Ngorongoro.  Ráz krajiny ale určuje Oldoinyo Lengai. Popílek z jeho erupcí je vhodný jen pro omezenou skupinu rostlin a alkalická voda jezera Natron také nechutná všem. Život na úpatí sopek má svá specifika. Ale návštěvníci se takovými starostmi trápit nemusí.

Přečtěte si zajímavé články o plameňácích v Africe a na jezeře Natron.
Plameňáci mají rádi mělkou vodu, když se jezero Natron po dešti naplní příliš, drží se u břehu.

Plameňáci mají rádi mělkou vodu, když se jezero Natron po dešti naplní příliš, drží se u břehu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Alespoň dvě noci

Když už se k jezeru Natron vydáte, zůstaňte alespoň dvě noci, ať máte celý den na místě, nejste přece japonští turisté, kteří si jen odškrtnou, kde byli, a vyfotografují se jako důkaz. Samo jezero a jeho okolí si zaslouží celý den. Nejde jen o to, vidět plameňáky, a nakonec není ani jisté, že nějaké uvidíte. Jsou totiž období, kdy jsou jich tu tisíce, a jsou období, kdy je jich tu jenom pár. Navíc hodně z nich ráno odletí do kráteru Ngorongoro a vracejí se až v podvečer. Treky v okolí jezera a v rokli Engaru Sero zaberou čas, ale stojí určitě za to.

Na březích jezera Natron na žádné davy nenarazíte.

Na březích jezera Natron na žádné davy nenarazíte.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Rokle Engero Sero

Zajímavý kousek krajiny, jaký v okolí jezera Natron určitě nečekáte. Vyprahlá a nepřátelská krajina polopouště je z ničeho nic vystřídána hlubokou propadlinou s kaskádami vodního toku. Zvuk tekoucí vody se odráží od strmých skalních stěn. Pokud se vydáte proti proudu, dostanete se až k vodopádu. Strmé skalní stěny vrhají do rokliny stín a chládek, který vás při vstupu obklopí, je moc příjemný.

Přečtěte si zajímavé články o oblasti Ngorongoro a Serengeti, které se dají výborně propojit s jezerem Natron do poznávacího zájezdu do Tanzanie.
Téměř nenavštěvovaný kráter Olmoti.

Téměř nenavštěvovaný kráter Olmoti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pěšky z Ngorongoro až k jezeru Natron

Kdo chce zažít opravdovou Afriku tak, jak ji zažívali tuláci na konci 19. století, měl by se vydat na pěší cestu z kráteru Ngorongoro s cílem u jezera Natron.  Pětidenní trek vás provede oblastí horského lesa, oblastí vysokých trav, roklinami Velké příkopové propadliny a polopouštní krajinou v okolí jezera Natron.  Během prvního úseku z kráteru Ngorongoro do Nainokanoky můžete potkat i slony a lvy, dva kilometry cesty nahoru a dolů s převýšením 300 metrů je na začátek cesty tak akorát.

Druhý úsek už dá zabrat. Šestnáctikilometrová trasa s převýšením 500 metrů vede krásnou horskou krajinou a ani tady si nemůžete být jisti, že nepotkáte divoká zvířata. Jisti si můžete být tím, že ona o vás budou vědět dříve než vy o nich. Třetí úsek vystoupá až k vulkánu Empakaai. Můžete do něj sestoupit a pokochat se hodně zblízka plameňáky na alkalickém jezírku. Čtvrtý úsek ještě stále stoupá. Třináct kilometrů s převýšením 200 metrů končí ve vesničce Nayobi. Poslední úsek je už z kopce, šest kilometrů s nádherným výhledem na krajinu a na sopku Oldoinyo Lengai a jezero Natron. I když vás doprovází průvodce, nosiči a kuchař, tělo dostane zabrat. Jenže na takové chvíle se pak vzpomíná celý život.

Kráter Ngorngoro. Pěší túra z jeho Lemala Gate až k jezeru Natron trvá 5 dnů.

Kráter Ngorngoro. Pěší túra z jeho Lemala Gate až k jezeru Natron trvá pět dnů.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

 

Namibie

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odletu: 21. 5. 2014

Cena: 59 990,–

Více o zájezdu zde

NAMIBIE – KLASICKÝ OKRUH

 Nejprodávanější okruh střední a severní Namibií. Dá se pohodlně použít jako základní stavební kámen pro návštěvu jihu Afriky. Můžete jej snadno kombinovat s Viktoriinými vodopády, s jižní Namibií nebo návštěvou Jihoafrické republiky.

Windhoek, Swakopmund, Damaraland, národní park Etosha 

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odjezdu: 15. 5. 2014

Cena: 77 990,–

Více informací o zájezdu zde

 TO NEJLEPŠÍ Z NAMIBIE

Kalahari, Sossusvlei, Swakopmund, Etosha

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte nekonečnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund, budete projíždět přes Damaraland a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoeku.

Tento poznávací zájezd do Namibie jde zkombinovat například s návštěvou Viktoriiných vodopádů nebo Kapského Města. Rádi vám zpracujeme nabídku na tyto varianty.

  
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 28.09. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  
 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 02.09. 2014

Cena: 39 700,–  (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů neporušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

  
 

 

Perhantian

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu 

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (červenec a srpen)

54.900,- (září)

 

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky