Jako vždy je vše o penězích

Až budete plánovat svou cestu do Afriky na safari a budete se probírat nabídkami cestovních kanceláří, dejte si na slovo „kemp“ zvlášť velký pozor. V mnoha případech rozhoduje právě ubytování o ceně a kvalitě cesty. Nemám nic proti tábořištím, kde si postavíte svůj stan a přespíte ve velmi prostých podmínkách. Na mnoha místech je to nejlepší způsob, jak prožít skvělé safari. Vadí mi ale, když někdo neřekne, jak vlastně takové tábořiště (campsite) vypadá, a snaží se vyvolat dojem, že se jedná o kemp. Člověk, který se chystá do Afriky poprvé, nemá šanci porovnat nabídky a vybrat si tu, která mu vyhovuje nejlépe. Rozdíl v ceně může být obrovský. Kempoviště může vyjít třeba jen na 15 USD za osobu, běžný kemp za 80 USD za osobu a luxusní na 600 USD na osobu. To všechno byste měli při svém rozhodování vědět.

Mnohá kempoviště jsou na nádherných místech.Malawi

Mnohá kempoviště jsou na nádherných místech. Malawi

FOTO: archiv autora

Kempoviště není kemp

Kempoviště (tábořiště, campsite) v národních parcích bývá místo (většinou neoplocené), kde můžete přespat a získat tak výhodu pobytu v parku i přes noc. Umožňuje vám to vyrazit na safari brzo ráno a pozdě večer, což denní návštěvníci parku nemohou. Je to většinou jen velmi jednoduše upravené místo, kde si můžete postavit svůj stan, zaparkovat auto, rozdělat za určitých podmínek oheň (ne vždy a všude). Někdy jsou k dispozici společné toalety a společná umývárna, ale není to 100% pravidlem, a málokdy předem zjistíte, zda jsou toalety a umývárna v provozu, zda mají dostatek vody apod. Na kempovišti  většinou chybí ostraha a funguje tu princip, „kdo dřív přijde, ten má místo“.  To, že budete spát na kempovišti a zůstanete přes noc v parku, musíte nahlásit při vjezdu do parku, musíte zaplatit poplatky a zaregistrovat se. Nemůžete se tedy (většinou) rozhodovat až během návštěvy parku.

Lepší kempoviště je vybaveno toaletou a umývárnou. Kibale National Park, Uganda.

Lepší kempoviště je vybaveno toaletou a umývárnou. Kibale National Park, Uganda.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další informace o stylu safari.
 

Glamping

FOTO: archiv autora

Styl Safari vás okouzlí a nadchne

Kemp

Kemp je ubytovací zařízení. Má mnoho kategorií a mnoho tváří. Může být oplocený nebo jinak chráněný před okolní divokou přírodou, ale může být i bez bariér, a být tedy součástí světa zvířat. Může nabízet celé spektrum služeb nebo jen základní službu přespání. Do některých kempů si musíte přivézt svůj spacák a v jiných máte luxusní postel s peřinou. Někde jsou společné toalety a umývárny a jinde máte přímo ve svém stanu velmi kvalitní koupelnu. V každém případě je ale i ten nejprostší kemp velkým kvalitativním skokem v porovnání s kempovištěm.  Je na vás, abyste od své cestovní kanceláře získali co nejširší a nejpravdivější informace o tom, jak vaše ubytování vypadá a co vlastně máte v ceně. Teprve pak můžete porovnávat a vybírat. Kdo vám není ochoten dát informace, nemyslí to s vámi dobře.

Mnoho trekových tras je k dispozici pouze s kempovišti. Většinou jsou vybírána s velikým citem pro zážitek. Hottentots Mountain, Jižní Afrika.

Mnoho trekových tras je k dispozici pouze s kempovišti. Většinou jsou vybírána s velikým citem pro zážitek. Hottentots Mountain, Jižní Afrika.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Výběr místa je pro glamping hodně důležitou věcí. Saruni, Samburu, Keňa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

To nejlepší – glamping – Glamour camping

Kempy té nejvyšší kvality se v posledních letech snaží odlišit od ostatních celkovým pojetím. Poskytují velmi stylové a kvalitní ubytování, nacházejí se na nádherných místech, poskytují dokonalé služby a na hony se vyhýbají masové turistice. Na světě je dost lidí, kteří dávají přednost kvalitě, jedinečnosti, velmi osobní službě a soukromí. Glamping – kouzelné kempování – všechno tohle nabízí.

Přečtěte si více informací o glampingu.

Ngorongoro Crater Lodge

FOTO: andBeyond

Kouzelné kempování - glamping
Přečtěte si zajímavé články o horách v Africe
Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

 

Namibie

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odletu: 21. 5. 2014

Cena: 59 990,–

Více o zájezdu zde

NAMIBIE – KLASICKÝ OKRUH

 Nejprodávanější okruh střední a severní Namibií. Dá se pohodlně použít jako základní stavební kámen pro návštěvu jihu Afriky. Můžete jej snadno kombinovat s Viktoriinými vodopády, s jižní Namibií nebo návštěvou Jihoafrické republiky.

Windhoek, Swakopmund, Damaraland, národní park Etosha 

  

 

Sossusvlei

FOTO: archív CK Marco Polo

 Termín odjezdu: 15. 5. 2014

Cena: 77 990,–

Více informací o zájezdu zde

 TO NEJLEPŠÍ Z NAMIBIE

Kalahari, Sossusvlei, Swakopmund, Etosha

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte nekonečnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund, budete projíždět přes Damaraland a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoeku.

Tento poznávací zájezd do Namibie jde zkombinovat například s návštěvou Viktoriiných vodopádů nebo Kapského Města. Rádi vám zpracujeme nabídku na tyto varianty.

  
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 3. 2014

Cena: 79 500,–

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  
 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 15. 4. 2014

Cena: 39 700,–  (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů neporušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

  
 

 

Perhantian

FOTO: archiv autora


Více informací o zájezdu 

Termín odletu: od 15.05. 2014 každých 10 dnů

 Cena:

49.400,- (květen a červen)

53.300,- (čevenec a srpen)

54.900,- (září)

 

LÉTO V MALAJSII NA NÁDHERNÉM OSTROVĚ

Ostrov Perhentian - Perhentian Island resort 3* s možností stopu v Kuala Lumpur

Nevěřte pověrám, které tvrdí, že do Malajsie se dá cestovat pouze v zimních měsících. Ti, co to tvrdí, buď neznají Malajsii, nebo se vás snaží „nasměrovat” jinam z obchodních důvodů.

Do Malajsie se dá létat celý rok. Jen musíte vědět kam. V létě se musíte vydat na západní pobřeží a na ostrovy na západě. Je tam v tu dobu úplně nejlepší počasí. Je tam málo turistů a ostrovy jsou velmi autentické.  A ceny velmi příjemné.

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky