V režii Jihoafričanů

Dalo by se čekat, že v Mosambiku budou investičně aktivní především Portugalci. Byla to jejich kolonie, mají s Mosambikem stále skvělé kontakty a už dávno se na Portugalce nehledí jako na zlé kolonialisty. Ale Portugalci mají své vlastní starosti a na investice do rozvoje turistiky ve vzdálené africké zemi zřejmě nemají ani pomyšlení. Až se rozkoukají, bude už pozdě. Předběhli je Jihoafričané. Ti jsou aktivní všude kolem sebe, v Namibii, Botswaně, Zambii, Malawi a i v Mosambiku. Jihoafrická republika má sice tisíce kilometrů pobřeží, ale typické dovolenkové místo byste na něm hledali stěží (snad jen Knysna). Proto Jihoafričané hledali v okolních zemích atraktivní pobřeží, kde by si mohli odpočinout u moře. A objevili nádherné mosambické ostrovy a panenské pobřeží.

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

Dlouhé písečné pláže. Mosambik.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si více o jednom z nejlepších hotelů v Mosambiku
Bílá perla v černém Mosambiku
Díky tomu, že Mosambik je na východním pobřeží Afriky, neuvidíte typický západ slunce, přesto je konec dne na pláži úchvatný.

Díky tomu, že Mosambik je na východním pobřeží Afriky, neuvidíte typický západ slunce, přesto je konec dne na pláži úchvatný.

FOTO: archiv autora

Střemhlav rovnou mezi hvězdy

Do Mosambiku nepřišli žádní nezkušení amatéři, ale velmi zkušení investoři, kteří za posledních 20 let pozvedli turistiku v Jihoafrické republice a mnoha okolních zemích na úroveň, kterou můžeme jen tiše závidět. (I když by bylo lepší nezávidět, ale poučit se.) Investice v Mosambiku byly velkorysé a resorty, které tu vznikly, patří mezi absolutní světovou špičku. Navíc ve velmi promyšleném a korektním vztahu k místním komunitám. Téměř vždy je investice spojena s projektem na rozvoj lokality. Nové pracovní příležitosti pro absolventy vzdělávacích kurzů, podpora místního zemědělství, výstavba vodovodů a kanalizace apod. Žádné skanzeny jako v kraji Masajů ve Východní Africe. Mnohem více respektu k místním komunitám. To vše je pro Jihoafričany přirozená věc.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

Některé mělké zálivy jsou plné písečných výběžků.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si o ostrůvku Vamizi, novém objevu mosambického pobřeží.
Objevte s námi Nové Maledivy
Smaragdově zbarvená voda Indického oceánu je velkým lákadlem pro návštěvníky Mosambiku.

Smaragdově zbarvená voda Indického oceánu je velkým lákadlem pro návštěvníky Mosambiku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ideální doplněk k poznávacímu zájezdu do Jihoafrické republiky

Často se říká, že je Jihoafrická republika „celý svět v jedné zemi“, a je to z velké části pravda. Jen ten Karibik tu chybí. Hodně turistů si po poznávacím zájezdu rádo na pár dnů odpočine na pláži. Zážitek z poznávání má čas se usadit, je mnohem víc času na popovídání s kamarády, tělo si odpočine a je lépe připraveno na návrat do reality všedního dne. Ale připojit takovou relaxaci k poznávacímu zájezdu do Jihoafrické republiky není tak jednoduché. Moře v okolí Kapského Města je sice krásné, ale studené a pobřeží na východě země je sice teplé, ale je bičováno velkými vlnami a silným větrem. Mosambik je v tuto chvíli ideálním doplňkem poznávací dovolené. Pravda, musí se popojet nebo ještě lépe popoletět, ale jde to, a to je to hlavní.

Ve vnitrozemí najdete krásnou tropickou krajinu.

Ve vnitrozemí najdete krásnou tropickou krajinu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si ještě víc informací o Mosambiku
Nově objevený zázrak v Indickém oceánu
MOsambik byl velkým dodavatelem otroků do Ameriky, proto jsou některé výtvarné směry v Karibiku tolik podobné těm místním.

Mosambik byl velkým dodavatelem otroků do Ameriky, a proto jsou některé výtvarné směry v Karibiku tolik podobné těm místním.

FOTO: archiv autora

Mosambik není supermarket, ale butik

Zatím má Mosambik své limity. Většina hotelů je hodně drahých. Cena odpovídá kvalitě, o tom není sporu, ale pro velkou část návštěvníků Jihoafrické republiky je Mosambik příliš drahý. Není to žádný supermarket, kde byste si ve slevě nakoupili pár dnů na bílé pláži. Mosambik je butik a podle všeho ještě pár let bude. Mosambik se zhlédl v příkladu Botswany, která si dlouhodobě hlídá, aby se nestala batůžkářskou zemí, aby významná část peněz z turistiky pomáhala rozvoji infrastruktury pro běžné místní obyvatele a aby vysoká prestiž země nebyla poškozována špatnými službami. Samozřejmě že se najde hodně kritiků takového směřování, jenže historie ukazuje, že taková cesta má mnohem větší šanci na dlouhodobý udržitelný rozvoj.

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

Blízko u pobřeží často rybaří i ženy.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Mosambik stále častěji objevují i potápěči. Pod vodou je opravdu co k vidění.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.