Tlamovec z jezera Malawi. Jedna z nejoblíbenějších akvarijních rybiček v Česku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tlamovec, ozdoba českých akvárií

Jezero Malawi patří k největším jezerům v Africe. Díky klimatickým podmínkám se v jezeře rozvinula neuvěřitelně bohatá živočišná říše. A v ní hrají prim nádherné barevné rybičky z čeledi Chchlidae, u nás známé jako tlamovci.  Akvaristé tlamovce milují pro jejich barevnost, nenáročnost v krmení a velmi slušnou možnost rozmnožování. A právě rozmnožování je věc, která je pro tlamovce velmi specifická. Oplodněné jikry totiž nosí samičky v tlamce a nosí tam i čerstvě vylíhnuté mladé rybky. Díky tomu se velmi výrazně zvyšuje šance mladých na přežití. Mnoho druhů tlamovců jsou endemické druhy a nežijí nikde jinde ve volné přírodě než právě v jezeře Malawi. Možná máte některého takového tlamovce i ve vašem akváriu.

Malawijci jsou velcí pohodáři.

Malawijci jsou velcí pohodáři.

FOTO: archiv autora


Teplé srdce Afriky

Hodně lidí má z cesty do Afriky obavy a přehnaný respekt. Téměř legendární jsou mediální informace o míře kriminality, nenávisti černochů vůči bělochům a mnoha dalších negativních věcech. Když ale potkáte vesničany v Etiopii, v Ugandě nebo v Malawi, uklidníte se a zjistíte, že Afrika má i svou vlídnou tvář. Lidé v Malawi patří k nejpřátelštějším lidem na jihu Afriky. Přidáte-li k tomu nádherné přírodní scenérie, zajímavé národní parky a jedinečné jezero Malawi, pochopíte, že pojmenování Malawi jako „Teplé srdce Afriky“ je na místě.

Zebry a další antilopy nevytváří na náhorní planině Nyika velká stáda a nemigrují na velké vzdálenosti.

Zebry a další antilopy nevytvářejí na náhorní planině Nyika velká stáda a nemigrují na velké vzdálenosti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Výkladní skříň Velké příkopové propadliny

Velká příkopová propadlina se táhne od severu k jihu Východní a Jižní Afrikou, od Etiopie až po Jihoafrickou republiku. Někdy se dokonce tvrdí, že začíná v Sýrii a že i Rudé moře je součástí propadliny. Při jejím vzniku byly darovány Africe ty nekrásnější hory, vodopády, údolí, jezera a náhorní planiny. Žádná ze zemí, kterými Velká příkopová propadlina prochází, ale není vytvarována propadlinou tak krásně, jako Malawi. Na relativně velmi malém území se tyčí velmi vysoké hory, na jejich úpatí jsou úrodná zelená údolí, některá údolí jsou zaplavena křišťálově čistými jezery a na mnoha místech je zachována divoká panenská příroda.

Roan, antilopa koňská.

Roan, antilopa koňská.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si další zajímavý článek o Malawi.
Krásu jezera Malawi začínají objevovat stále častěji i potápěči.

Krásu jezera Malawi začínají objevovat stále častěji i potápěči.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Osmička na světě, trojka v Africe

Jezero Malawi zabírá 1/5 území státu Malawi a ovlivňuje život celé země. Průzračná voda a písčité pláže evokují nádherná přímořská letoviska. Rybářské vesnice na pobřeží jezera jsou ještě dnes naprosto autentické a nadchnou každého cestovatele. Stále častěji k jezeru Malawi přijíždějí potápěči a obdivují bohatý a barevný podvodní život Malawi. Na velkém území jezera byl vyhlášen první sladkovodní národní park a stal se součástí Světového přírodního dědictví UNESCO. Zatím bylo zaznamenáno přes 2 000 druhů živočichů v jezeře Malawi a mnoho druhů endemických.

I když tu ještě není tolik turistů jako třeba v Namibii, nebo v Botswaně, najdete už v Malawi velmi hezké ubytování. Foto je z kempu Mumbo.

I když tu ještě není tolik turistů jako třeba v Namibii nebo  Botswaně, najdete už i v Malawi velmi hezké ubytování. Foto je z kempu Mumbo.

FOTO: archiv autora


Náhorní planina Nyika

Největší národní park na území Malawi najdete v nadmořské výšce přes 2 000 m n. m. 313 000 ha luk a lesů. Neporušená krajina, do které zavítá velmi málo turistů. Nebude trvat dlouho a svět Malawi objeví a už to nikdy nebude takové, jaké je to dnes. Můžete tu potkat hyeny a leopardy, ale lvi vás tu neohrozí. Díky tomu můžete chodit pěšky na velmi příjemné túry a můžete být pány svého času. Na několika místech jsou k dispozici i kola a koně.

Náhorní planina Nyika je v nadmořské výšce přes 2000 m n.m. Jsou zde moc hezké trekové trasy.

Náhorní planina Nyika je v nadmořské výšce přes 2000 m n.m. Jsou zde moc hezké trekové trasy.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pytláci zabijí ročně stovky nosorožců. Rohy jsou na černém trhu velmi ceněnou surovinou.

Pytláci zabijí ročně stovky nosorožců. Rohy jsou na černém trhu velmi ceněnou surovinou.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Podívejte se nosorožcům přímo do očí

Zachránit nosorožce je pro každou zemi na Východě a Jihu Afriky velká výzva. Pytlácké organizace placené asijskými zbohatlíky jsou stále o krok napřed. Mají modernější vybavení, mají peníze na úplatky a mají stálý přísun nových lidí, kteří jsou ochotni se vymanit z bídy i za cenu vyhubení nosorožců. Přesto se i chudé země, jako je Malawi, snaží nosorožce zachránit. V národním parku Liwonde k tomu slouží velkorysý prostor téměř 4 000 ha, který je celý oplocený a velmi pečlivě střežený. Celý park má 568 km2 (2x Praha nebo 2x kráter Ngorongoro) a je domovem největší populace slonů na území Malawi. Safari v Liwonde nejde porovnat se safari v Serengeti nebo Samburu, ale má své kouzlo. Ráz krajiny určuje řeka Shire a ta na mnoha místech vytváří mokřady. V nich jsou velké skupiny hrochů, chodí se sem pást sloni a jsou rájem vodního ptactva. Pro milovníky fotografování je Liwonde perfektním místem.

Mokřady na březích řeky Shire v parku Liwonde milují nejen hroši, ale i sloni.

Mokřady na březích řeky Shire v parku Liwonde milují nejen hroši, ale i sloni.

FOTO: archiv autora

Nádherná věc v Malawi je absence masové turistiky.Proto tu zažijete neopakovatelné chvíle. Třeba při pěším safari.

FOTO: archiv autora

 

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.