Zvláštní místo

Národní park Hwange je zvláštní místo. Vlastně jsem nikdy pořádně nevěděl, co si o něm mám myslet. Zažil jsem v něm nádherné chvíle, ale jen velmi opatrně bych jej milovníkům safari doporučoval k návštěvě. Zažil jsem tu safari, kdy jsem nepotkal jediné zvíře. Jedinou antilopu, jediného buvola, jediného slona. Najezdil jsem stovky kilometrů, a nic. Opuštěná buš. To jsem nikde jinde v Africe nezažil. S rozlohou 14 651 km2 je Hwange největším parkem v Zimbabwe. Chybí tu ale stálý nevysychající zdroj vody. Zvířata po území o velikosti dvou Plzeňských krajů migrují a může se snadno stát, že se s nimi minete.

Žirafy jsou ozdobou národního parku Hwange v Zimbabwe

Žirafy jsou ozdobou národního parku Hwange v Zimbabwe

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Doplněk k Viktoriiným vodopádům

Pro turisty bylo a je Hwange především doplňkem k návštěvě Viktoriiných vodopádů. Když už jsou u vodopádů, zajedou si na safari do Hwange. Jet na safari do Zambie je mnohem dražší, a tak si zajedou do Hwange. Většina z nich čeká, že potkají zvěř na každém kroku, nebo tu dokonce uvidí velká stáda jako v Masai Mara nebo Serengeti. Jsou pak zklamaní a cítí se podvedeni, když nemají štěstí. Hwange je ale klasická jihoafrická buš, plná křovin a mladých stromků, hustě zarostlá. Je tu málo volných ploch a mýtin. Zvěř se má snadno kde schovat a vidíte ji jen na cestách, nebo ve vyschlých korytech potoků a řek. Když narazíte na velké sloní stádo, nosorožce nebo velkou lví rodinu, máte velké štěstí.

Pohled z helikoptéry je na Viktoriiny vodopády opravdu úchvatný.

Pohled z helikoptéry na Viktoriiny vodopády je opravdu úchvatný.

FOTO: Jan Papež

Přečtěte si zajímavé články o Viktoriiných vodopádech

 Zimbabwe je o lidech

Zimbabwe je pro mne o lidech. Trish z Victoria Falls a Sharon z Hwange. Říkám jim Černá a Bílá dáma. Trish, černoška, která dokázala zachránit jednu z nejlépe fungujících cestovek v oblasti Viktoriiných vodopádů, když se postavila za původní bílé majitele a při černošském převratu v zemi převzala firmu i se zaměstnanci a původními majiteli. Postavila se zvůli a pokusům rabovat, ničit a mstít se. Obstála. A Sharon, Australanka, žijící se slony a bojující za jejich záchranu proti všem. Klobouk dolů, dámy a hluboká poklona. Mám vás rád.

Sharon Pincottová

Sharon Pincottová

FOTO: nhu africa

Sharon Pincottová

V březnu 2001 opustila Sharon Pincottová svůj australský domov a rozhodla se, že svůj život spojí se slony na plný úvazek. Ani po 13 letech tohoto rozhodnutí nelituje, i když si během té doby prožila své. Mnohokrát se dostala do střetu s pytláky, s úředníky, s ochránci přírody. První ji nenávidí pro pozornost, kterou upoutala na téměř zapomenutý národní park, druzí nesnášejí její urputnost v prosazování práv slonů a třetí jí vyčítají její blízký vztah k divokým zvířatům. Nakonec se ji ale všichni naučili respektovat. Při setkání se Sharon jsem si mnohokrát vybavil jinou ženu, se kterou jsem měl tu čest se setkat. Cynthie Moss z Amboseli. Studuje tam slony více než 40 let. Zaslouží si poklonu obě dvě. Silné ženy, které posunují východní a jižní Afriku o pořádný krok dopředu.

Díky Sharon, díky.

Seděl jsem vedle Sharon a ani jsem nedutal. Před chvilkou sjela se svým autem do středu vyschlého koryta řeky. Začalo se pomalu stmívat. Svět začal ztrácet ostré kontury. Sharon mlčela a já se neodvážil rušit. Byl to ten zvláštní posvátný okamžik, kdy den utichá a noc se ještě neprobouzí. Denní ptáci už nezpívají a noční si své skřehotání nechávají na později. Kolem hlavy mi prolétl první netopýr. Sharon mi položila ruku na rameno a kývla hlavou vpravo před sebe. Nic jsem neviděl, jen temnou hradbu lesa na břehu řeky. Ta se ale najednou začala pohybovat směrem k nám. Pohupovala se a začala se trhat na jednotlivé kusy. Z kusů temnoty se pak vylupovali jednotliví sloni. „Jdou se vykoupat,“ šeptala Sharon a usmívala se.

Národní park Hwange v Zimbabwe je především o slonech.

Národní park Hwange v Zimbabwe je především o slonech.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Během několika minut nás obklopilo dvacet nebo možná i víc slonů. Pozoroval jsem slony už mnohokrát, často jsem jim byl na dosah, ale nikdy jsem nebyl uvnitř stáda. Nechápal jsem to. Jak je možné, že dovolili, abychom narušili jejich soudržnost? Vůbec nevypadali nervózně. Pomalu a rozvážně se rozcházeli k velkým jámám ve vyschlém korytě řeky. Lehali si do nich, jako by to byla jezírka plná vody a začali se posypávat jemným prachem. Koupali se, přesně jak šeptala Sharon. Vzpomněl jsem si na suchý šampón. Byl to zvláštní obraz, tak trochu z jiného světa.

Sharon lehounce zamlaskala, jako když se v noci uklidňuje dítě. Bylo to velmi potichu, téměř neslyšně. Přesto několik slonů zpozornělo a otočilo hlavu směrem k nám. Jedna slonice se vysoukala ze své jámy a pomalým jistým krokem přišla až k autu. Chobot položila Sharon na hlavu a nechala ho spadnout na její rameno. Pak se otočila a odešla. Vrátila se do své jámy a pokračovala v „koupeli“.  Zůstali jsme na místě až do úplné tmy. Pak Sharon nastartovala, rozsvítila světla a pomalu odjížděla. Otáčel jsem se a hledal v chování slonů nějaký náznak loučení. Nic. Žádný sentiment. Ani ze Sharon nevyzařovalo nic podobného. Končil jeden den a zítra bude další. Pro mne to byl ale jeden z nejkrásnějších dnů na safari.

Prezidentské stádo v Hwange Estate

Prezidentské stádo v Hwange Estate

FOTO: archiv autora

Prezidentské stádo

Sharon mi pak v baru vyprávěla dlouho do noci všechno o rodokmenu „svých“ slonů. Má jich kolem sebe skoro 450.

Stádo, se kterým žije Sharon, se pohybuje na území tzv. Hwange Estate, což je území volně navazující na národní park Hwange. Volně navazující znamená bez bariér. Obě území nemají žádnou ostrou hranici a zvěř může volně migrovat. Ptal jsem se Sharon, jak „svoje“ slony rozpozná od ostatních a jak bych je mohl rozpoznat já. „Liší se v temperamentu. Když se přiblížíš ke slonům v národním parku, mají veliký strach, okamžitě se snaží schovat. Nedůvěřují lidem. To je důsledek řádění pytláků. Když v období sucha chybí na území národního parku voda, stahují se někteří sloni k nám  k napajedlům. Jsou mnohem agresivnější než sloni z Prezidentského stáda. Nerespektují zavedené pořádky a dochází k častým střetům. Snažím se proto zajistit dostatek vody v národním parku. Uvidíme.“

V národním parku Hwange je málo zdrojů vody. V období sucha nebude voda ani v tomhle napajedle.

V národním parku Hwange je málo zdrojů vody. V období sucha nebude voda ani v tomhle napajedle.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Proč se „tvoje“ stádo nazývá Prezidentské?

„Je prezidentské,“ směje se Sharon. „ Je pod ochranou prezidenta Mugabeho. V roce 1970 bylo na celém území Hwange Estate jen 22 slonů. Pytláci a ilegální lovci celou populaci téměř vyhubili. Alan Elliott, majitel cestovní kanceláře Touch the Wild, se pokusil slony v Hwange Estate zachránit. Pronajal si území, vybudoval ochranu proti pytlákům a začal přivážet turisty. Dvacet let rozvíjel stádo a chránil ho a v roce 1990 hrozilo, že jako běloch bude muset vše opustit. Nakonec se mu ale podařilo tak úspěšně lobovat, že se prezident Mugabe stal patronem stáda. Proto je to Prezidentské stádo. Má zvláštní status a ten si nedovolí porušit nikdo. Mám tedy své stádo s prezidentem Mugabe.“ Sharon se usmívá, ale mnohokrát jí to ochránci lidských práv vyčetli.

V Hwange jsou i období, kdy jediný slon, kterého potkáte může být na značce, a to i přes to, že je v parku přes 30 000 slonů.

V Hwange jsou i období, kdy jediný slon, kterého potkáte, může být na značce, a to i přes to, že je v parku přes 30 000 slonů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Otrávení sloni jsou mementem

325 otrávených slonů vyvolalo tak velkou odezvu i v samotném Zimbabwe, že se podařilo najít prostředky na zlepšení ochrany národního parku Hwange. I oficiální místa si uvědomila, že byly překročeny všechny hranice a něco podobného se nesmí nikdy opakovat. „Bída z lidí vlky činí,“ zpívalo se kdysi v jedné písni a v Zimbabwe to platí doslova. Prezident Mugabe přivedl zemi do katastrofálního stavu a velká část národa trpí hladem. Když umírají děti, přestávají být sloni důležití. Snad se ale nebude už nikdy opakovat tak rozsáhlý masakr.

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

 

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

  

 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
  

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.
  

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

  
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.