Tlak islámu „zmenšuje“ Afriku

Afrika je na rozcestí a pro milovníky autentických originálních míst to nemusí být zcela dobrá zpráva. Z hlediska historie se nejedná o nic, co by Afrika neznala. Střet náboženství tu za posledních pět set let proběhl několikrát. Afričané zažili příchod křesťanství i příchod islámu. Vždy to ale bylo „nařízení shora“. Vládce rozhodl o tom, že jeho lid bude to, nebo to. Lid, zvyklý poslouchat vládce, přijal novou víru. Zachoval si staré bohy a duchy a vedle nich vzýval božstva nová. Dnes je však situace odlišná. Především rovníková Afrika se dostala do situace, kdy moc přebírají velmi militantní a agresivní islámské skupiny, připomínající afgánský Talibán.

Islám láká v Africe stále více lidí.Foto: modlitba v Súdánu.

Islám láká v Africe stále více lidí. Foto: modlitba v Súdánu.

FOTO: archiv autora

Nepřebírají vládu vítězstvím ve volbách, ale se zbraní v ruce. A zbraní je v Africe dost. Po rozpadu Libye bují v subsaharské Africe obchod se zbraněmi nekontrolovaně. Kdo má prostředky, může si koupit zbraní, kolik potřebuje. A pokud chcete peníze na zbraně, abyste urvali moc, napojte se na penězovody ze Zálivu. Postavte se pod vlajku militantního islámu a budete mít dost zdrojů na hodně zbraní. Lidí ochotných zbraň zvednout najdete vždycky dost. Je to jednoduší, než zvedat motyku a pěstovat zeleninu. Jižní Súdán a severní Mali teď trpí nejvíce. Kdo bude další?

Souboj hrochů vypadá velmi dramaticky, ale jen málokdy končí smrtí jednoho ze soupeřů. Souboje etnik v Subsaharské Africe dopadají hůře.

Souboj hrochů vypadá velmi dramaticky, ale jen málokdy končí smrtí jednoho ze soupeřů. Souboje etnik v subsaharské Africe dopadají hůře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tlak masové turistiky ničí původní hodnoty

Masová turistika nebývá obyčejně žádným velkým požehnáním. Na jedné straně přinese investice, práci, možnost uplatnění vzdělání, rozvoj infrastruktury, obchodní možnosti a zvýšení životní úrovně. Jenže to je pouze jedna strana mince. Na druhé straně přináší příchod masové turistiky narušení tradičních hodnot ve všech směrech. Naruší se vztahy k půdě. Mladá generace má lepší uplatnění v turistice a přestává se o půdu starat.

Kmen Masajů asi utrpěl setkáním s masovou turistikou nejvíc.

Kmen Masajů asi utrpěl setkáním s masovou turistikou nejvíce.

FOTO: archiv autora

Naruší se tradiční vztahy generací. Starší generace, která se stará o půdu, nemá komu předat svou práci. Pracuje déle, než bývalo zvykem, a je velmi frustrovaná z toho, že půda začíná ležet ladem. Naruší se tradiční předávání zkušeností. Nejmladší generace přestává respektovat nejstarší generaci a její hodnoty. Obdivuje mladou generaci, protože radikálně mění životní úroveň, přináší peníze a spotřební zboží. Nejmladší generace už není ochotna a připravena přijímat zkušenosti nejstarší generace. Atd... Autenticita lokality se rozpadá.

Aktivita Číny ve Východní a Jižní Africe velmi rychle roste. Kdo se bude smát poslední?

Aktivita Číny ve východní a Jižní Africe velmi rychle roste. Kdo se bude smát poslední?

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tlak čínské touhy po půdě

Číňané si velmi silně uvědomují, že svět není nafukovací. V posledních letech se velmi angažují především ve východní Africe. Nabízejí místním vládám vybudování infrastruktury, staví výrobní haly, pronajímají si půdu. Nové silnice a nové pracovní příležitosti jsou samozřejmě místními vládami velmi vítány. Dopady na místní komunity jsou ale téměř stejné jako u masové turistiky.

Nové silnice se ve Východní Africe objevují i díky čínským investicím.

Nové silnice se ve východní Africe objevují i díky čínským investicím.

FOTO: archiv autora

Paradox bílého muže

Pokud byste se v 90. letech zeptali černošských komunit ve východní a Jižní Africe na poslání bílého muže v Africe, odpověď by byla téměř vždy stejná. Bílý muž je lump, který Afriku ničil a ničí a který potlačoval a potlačuje práva černošské většiny. Je třeba ho vyhnat nebo, když už ho budeme trpět, nedat mu žádné možnosti k tomu, mít vliv na chod společnosti. Nebyla to pro bílého muže v Africe vůbec jednoduchá doba. Dnes je ale na mnoha místech situace úplně jiná. Bílý muž je vnímán jako dobrý organizátor, jako garant kvality a napříč východní a Jižní Afrikou je realizováno mnoho velmi promyšlených projektů, které pomáhají lokálním komunitám a přitom nedeformují tradiční vztahy a hodnoty. Za většinou takových projektů stojí bílý muž. Projekty jsou napojeny na turistiku, ale zdaleka se vyhýbají masové turistice. Turistika je vnímána jako prostředník k setkání dvou odlišných světů, které se musí naučit vzájemnému respektu a které se mohou vzájemně pozitivně ovlivnit. Černá Afrika pochopila, že k tomu potřebuje bílého muže. A bílý muž pochopil, že staré časy jsou nenávratně pryč.

Každý ranger a stopař prošli třífázovou výukou.

Nové soukromé rezervace vznikají jako společné projekty místních komunit a zkušených investorů. Jsou co nejvíce ohleduplné k potřebám komunit. Snaží se udržet mladou generaci v původních vesnicích a ctí staré tradice a vztahy.

FOTO: andBeyond

Kam se vydat za autentickou Afrikou?

Odpověď není jednoduchá. Nelze jen tak na jednotlivé země nalepit nálepku a prohlásit, že tahle země je úplně k ničemu a tahle je skvělá. Faktem ale je, že jsou země, kde vám dá mnohem větší práci dostat se do míst, kde ještě narazíte na autentickou Afriku. V jiných zemích je to mnohem snazší. Na druhou stranu ale bohužel platí, že i v zemích, kde je vše celkem v pořádku, můžete narazit na místa a situace, kde se budete cítit velmi nepříjemně a kde budete mít pocit, že jste jen pojízdnou kasičkou, ze které místní chtějí za každou cenu něco vytřást. Určitě se před svou cestou do Afriky zamyslete nad tím, co od své cesty očekáváte a proč vlastně do Afriky cestujete – a podle toho si vybírejte místo, kam cestovat budete, a způsob, jakým svou cestu uskutečníte. Významnou roli hraje i subjektivní hodnocení. Každému člověku je sympatická jiná země. Přesto si dovolím doporučit: Malawi, Uganda, Namibie, Zambie, Botswana, Samburu v Keni, Ruaha v Tanzanii.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

aa