Skaliska často připomínají části koster dinosaurů.

Skaliska často připomínají části koster dinosaurů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Doražte do Bourke´s Luck co nejdříve ráno

Když jsem sem přijel poprvé, bylo brzo ráno. Všude ležela mlha. Zajel jsem autem na opuštěné parkoviště. Byl jsem asi jediný, kdo věřil, že má smysl zastavit se tu, i když není vidět na víc než 10 metrů před sebe. Možná ani neotevřou. Doloudal jsem se k pokladně a madam za okýnkem mi s úsměvem a nevídaným sebevědomím sdělila, že za půl hodiny bude nádherně. A měla pravdu. Za necelých dvacet minut se mlha roztrhala a slunce začalo prosvěcovat skaliska vymletá vodou do jedinečných pitoreskních tvarů. Procházel jsem pomalu areálem a užíval si samoty. Jak to asi vypadalo, když se to tu hemžilo zlatokopy?

Obří skalní hrnce v Bourke´s Luck.

Obří skalní hrnce v Bourke´s Luck.

FOTO: archiv autora

Dopřejte si při návštěvě alespoň dvě hodiny

Nemusíte být geolog, abyste ocenili krásu Bourkeho štěstí. Matka příroda svedla řeku Blyde (Radostná) k souboji s řekou Treur (Smutná) do skalnaté prolákliny. Obě řeky se do sebe zakusují v prudkých vírech a po staletí vymílají hlubší a hlubší otvory ve skalnatých březích.  Je to úžasné dílo. Na některých místech připomínají skaliska obrovskou kostru dinosaura, na jiných místech vytvářejí kaskádu malých vodopádů a jinde obří hrnce naplněné vodou, drobnými kamínky a pískem. V těch hrncích musí být zlato i dnes. Určitě dojděte až k nejvzdálenějšímu místu (cca 700 metrů) a chvilku poseďte na břehu řeky.

Bourke´s Luck leží na soutoku řek Blyde a Treur.

Bourke´s Luck leží na soutoku řek Blyde a Treur.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si články o dalších zajímavých místech Jihoafrické republiky

Na dohled od jednoho z největších kaňonů na světě

Ještě před pár lety jste se mohli vydat z Bourke´s Luck pěšky až do kaňonu Blyde River Canyon. Byl to nádherný trek a je škoda, že je trasa uzavřená a nepřístupná. Vydat se na procházku podél řeky Treur je možné i dnes, ale to nejhezčí z dech beroucí krajiny nezažijete. Přesto určitě doporučuji vydat se alespoň na chvíli do volné krajiny. Pochopíte mnohem lépe pocity tuláků, zlatokopů, lovců a pastevců, kteří v téhle krásné krajině žili v minulosti a museli s ní být v mnohem větším souladu, než jsme dnes my.

Třetí největší kaňon na světě - Blyde River Canyon - je od Bourke´s Luck vzdálený jen 5 km.

Třetí největší kaňon na světě – Blyde River Canyon – je od Bourke´s Luck vzdálený jen 5 km.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Blyde River Canyon

Blyde River Canyon je přírodní památka první velikosti. Se svou hloubkou téměř  700 metrů a výhledy na zajímavé skalnaté výběžky porostlé zelenými křovinami a květinami je bezesporu jedním z nejzajímavějších míst v oblasti Krugerova národního parku. Nenavštívit Blyde River Canyon při návštěvě parku by byla velká škoda.

Přečtěte sidalší podrobnosti o třetím největším kaňonu na světě
Bourke´s Luck je součástí Panorama Route a na ní najdete i vodopády Berlín, Lisabon a MacMac.Foto: vodopád Berlín.

Bourke´s Luck je součástí Panorama Route a na ní najdete i vodopády Berlín, Lisabon a MacMac. Foto: vodopád Berlín.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Jan Papež, CK Marco Polo