V Danakilu naprší jen asi 100 mm srážek za rok. Část vody je zadržováno solnými jezírky.

FOTO: archiv autora

Srážka zemských desek otevřela bránu

Země se pohnula. Podmořské zemské desky v Rudém moři a v Adenském zálivu vrazily do Východoafrického zlomu a odrazem odskočily zpět. Danakilská proláklina spatřila světlo světa. Proláklina hluboká až 155 metrů pod úrovní hladiny moře, se nenaplnila vodou jako jiné prolákliny. I v legendách kočovného kmene Afarů, kteří Danakil obývají, byla některá místa prolákliny pokládána za vstup do podzemí. Pekelná brána tu určitě někde je. Legendy tvrdí, že tou skutečnou bránou do pekla je nejjižnější kráter sopky Erta Ale, která je součástí Danakilu.

Sopka Erta Ale je jednou z pěti činných sopek, které mají stálé lávové jezírko.

Sopka Erta Ale je jednou z pěti činných sopek, které mají stálé lávové jezírko.

FOTO: archiv autora

Erta Ale nepřetržitě činná sopka

Naposledy si ulevila 3. ledna letošního roku. Naštěstí to tentokrát bylo bez lidských obětí. Když si Erta Ale ulevila 4. ledna 2012, zemřelo několik turistů a vědců, kteří kempovali nedaleko lávových jezer. Lávová jezera jsou velkou atrakcí. Je jenom pět míst na světě, kde můžete pozorovat aktivní lávová jezera. Ta na sopce Erta Ale přetrvávají už od roku 1906. To že poslední dvě erupce proběhly v lednu, se zdá být jako náhoda, protože předchozí erupce byly v jiných měsících (září 2005, listopad 2007, srpen 2008).

Danakil není příliš často součástí poznávacích zájezdů do Etiopie. Je to škoda, protože je nesmírně zajímavé místo.

Danakil není příliš často součástí poznávacích zájezdů do Etiopie. Je to škoda, protože je to nesmírně zajímavé místo.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si další zajímavé články o neznámé Etiopii

Kmen Mursi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když potkáte v Etiopii chlapíka s útočnou puškou, nelekejte se
 

Kněží jsou v Etiopii vždy velmi výrazné osobnosti.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Země, kde Bůh má stále ještě duši – Etiopie
 

Doporučujeme pro delší treky využít služby horských vůdců.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Nejkrásnější hory východní Afriky

 


Solná jezírka by klidně mohla být náhradou pekelných kotlů.

FOTO: CK Marco Polo International

Jedno z nejteplejších míst v Africe

Solné jezero Dallol má celoroční průměrnou teplotu téměř 35 °C.  Patří k nejníže položeným místům na světě. Někdy se uvádí, že je 116 metrů pod úrovní moře, někdy dokonce 133 metrů. Ať už je pravda jakákoli, bude vám to při návštěvě Dallolu úplně jedno. Budete totiž uchváceni krajinou a na čísla si ani nevzpomenete. Oranžová, žlutá, sněhově bílá, zelená. Nádherné barvy rozzáří měsíční krajinu nehostinné pouště.

Danakil, okolí sopky Dallol, Etiopie.

Danakil, okolí sopky Dallol, Etiopie.

FOTO: archiv autora

Dílo sopky Dallol

Před výbuchem sopky Dallol v roce 1926 vypadala krajina kolem jako zbytek prolákliny Danakil. Poušť. Spíše hnědošedá než žlutá nebo oranžová. Nehostinné místo, které působilo hodně depresivně. Po výbuchu se ale vše změnilo a svět kolem sopky Dallol se rozzářil barvami. Vrchol sopky je přitom 48 metrů pod úrovní moře.

Obdivuhodný kmen Afarů dokáže žít i v tak nehostinných podmínkách jako je poušť Danakil.

Obdivuhodný kmen Afarů dokáže žít i v tak nehostinných podmínkách, jako je poušť Danakil.

FOTO: archiv autora

Kmen Afarů využívá solná naleziště v okolí sopky Dallol k těžbě. Na krátké trasy vy užívá k transportu osly.

Kmen Afarů využívá solná naleziště v okolí sopky Dallol k těžbě. Na krátké trasy využívá k transportu osly.

FOTO: CK Marco Polo International

Afarové

Zdálo by se, že měsíční krajina s alkalickou půdou téměř bez šance na pěstování čehokoli nemůže být domovem lidí. Kmen Afarů ji ale obývá od nepaměti. Žije nejen na území Etiopie, ale i sousední Eritree a v Džibutsku. Aktivita sopky Dallol byla pro Afary božím darem. Nově vzniklá zásobárna soli jim dala šanci obchodovat, a získat tak potřebné prostředky na všechno, co k přežití potřebují. Kromě tradičního pastevectví začali Afarové těžit sůl a jejich karavany začaly sůl dovážet i do hodně vzdálených míst.

Sůl z Danakilu se na dlouhé vzdálenosti vozí formou velbloudích karavan, tak jako před mnoha lety.

Sůl z Danakilu se na dlouhé vzdálenosti vozí formou velbloudích karavan tak jako před mnoha lety.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz


Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

aaa