Je skvělé být první

Kdo chce v Africe něco zažít, musí vstávat hodně brzy ráno. A kdo chce zažít kráter Ngorongoro neposkvrněný masovou turistikou, musí se snažit vjíždět do kráteru první. Naštěstí si to málokdo uvědomuje, a tak není příliš složité být první za závorou a čekat až těsně před 6. hodinou ráno vyleze z budky v houští strážce s kalašnikovem na zádech a slavnostně odsune rezavou železnou závoru. Už jsem párkrát zažil, že jsem si ji odsunoval sám, protože strážce spal. V šest ráno je otvíračka, tak proč čekat.

Zastavte se na cestě do kráteru a užijte si ticha a ranní opuštěnosti.

Zastavte se na cestě do kráteru a užijte si ticha a ranní opuštěnosti.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Když klesáte ze hřebene kráteru, většinou projíždíte mlhou. Někdy pěkně hustou, jindy řídkou, ale málokdy se stane, aby hřeben kráteru brzy ráno nepokrývala mlha. Výškový rozdíl mezi hranou kráteru a dnem kráteru je 600 metrů. Při vjezdu do kráteru vás doprovází slunce, které se vysoko nad vámi přehupuje přes mlhu a hranu kráteru. Sami jste ještě ve stínu, ale více než polovina dna kráteru je už zalitá sluncem. Je to nádherný pohled. Ticho, ranní chlad, sluneční paprsky prohledávající krajinu před vámi, vy a kráter Ngorongoro.

Stádo pakoňů a zeber je hlavní zásobou potravy pro predátory v kráteru Ngorongoro.

Stádo pakoňů a zeber je hlavní zásobou potravy pro predátory v kráteru Ngorongoro.

FOTO: archiv autora

Kdo tu vlastně byl první?

Bylo jich hned několik. Z lidí tu zřejmě první byli lidé z kmene Hadzabe nebo kmene Watindiga. Křováčtí lovci a sběrači lesních plodů. Ty už tu ale dnes nepotkáte. Zbytky obou kmenů můžete potkat u jezera Eyasi. Živoří tam téměř bez pomoci, odsunuti na poslední kolej všemi ostatními kmeny, především Masaji.

Vzdejte se snídaně v hotelu a vydejte se do kráteru Ngorongoro co nejdřívě ráno. Snídani si dejte až v jedné ze dvou odpočinkových zón, kde je dovoleno vystoupit z auta.

Vzdejte se snídaně v hotelu a vydejte se do kráteru Ngorongoro co nejdříve ráno. Snídani si dejte až v jedné ze dvou odpočinkových zón, kde je dovoleno vystoupit z auta.

FOTO: andBeyond

Prvními osadníky v kráteru byli zemědělci z kmene Iraqw, který sem přišel z Etiopie před více než 2000 lety a přinesl s sebou nejen zemědělské plodiny, ale především obdivuhodnou pracovitost a houževnatost. Obrovské množství zvěře a predátorů ale bylo nad síly kmene a tak se posunul na úpatí horského masívu, do nedaleké oblasti kolem jezera Manyara a tam jej můžete vidět i dnes. Rád ve vesnicích kmene Iraqw zastavuji. Jsou velmi otevření, přátelští a všude kolem sebe vidíte, jak velmi hrdě bojují o přežití. Kultivují půdu, pěstují zeleninu, chovají kozy a krávy a nečekají, až přijde nějaký humanitární pracovník a dá jim něco zadarmo. Klobouk dolů před jejich pracovitostí.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

Některé masajské vesnice jsou spíše skanzeny. Turisté nesledují skutečný život vesnice, ale jen dobře promyšlené a režírované divadelní představení.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Masajové zabrali kráter teprve před 200 lety. Více o Masajích a o prvních běloších v Ngorongoro si přečtěte v postranním sloupku.

Přečtěte si další zajímavý článek o kráteru Ngorongoro
Mimořádná přírodní památka - Ngorongoro

Postupujte podél potoků a říček

Dno kráteru je veliké jako velká Praha, má přes 304 čtverečních kilometrů a několik naprosto odlišných typů krajiny. Pokud chcete vidět predátory, určitě se držte podél potoků a horských říček. Rostou tam vyšší stromy, jsou tam houštiny a zákoutí, kde se predátoři mohou skrývat, kde mohou mít doupata pro mladé a kde mohou v klidu odpočívat. V kráteru je velká koncentrace predátorů, zvláště lvů a hyen. Až by se mohlo zdát, že je jich příliš mnoho. Ale ekosystém v Ngorongoro je vyvážený, harmonický, v tom je jeho jedinečnost.

V kráteru Ngorongoro je několik velkých rodinných klanů lvů.

V kráteru Ngorongoro je několik velkých rodinných klanů lvů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nechvátejte nikam, pokud narazíte na příběh

Každý, kdo poprvé navštíví východní nebo Jižní Afriku, má sklon k tomu, co nejrychleji vidět všechna africká zvířata. Vědí to místní průvodci, vědí to i řidiči aut. Chtějí, abyste byli spokojení a šťastní, protože pak jste připraveni zaplatit nějaké spropitné. Není to nic negativního, spropitné je součást systému odměňování a dobří průvodci a dobří řidiči odvádějí velmi dobrou práci – a bez nich byste polovinu zvířat neviděli. Ale určitě je mnohem lepší nikam nechvátat. Za čtyři pět dnů, které většina z vás na safari pobude, uvidíte všechna podstatná zvířata, i když garance není nikdy 100%, protože je to divoká příroda. Spíše si dejte čas a hledejte příběhy. Uvidíte-li smečku lvic, jak se chystá na lov, dejte sami sobě čas na to, aby vám mohl průvodce vysvětlit, jak taková smečka loví, jaká je hierarchie ve smečce atd. Najednou se budete na divočinu dívat úplně jinýma očima.

V kráteru Ngorongoro můžete potkat velké sloní samce. Jsou to většinou samotáři, kteří přišli do kráteru prožít poslední období svého života.

V kráteru Ngorongoro můžete potkat velké sloní samce. Jsou to většinou samotáři, kteří přišli do kráteru prožít poslední období svého života.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si článek o nejkrásnějším ubytování u kráteru Ngorongoro
Silvio Rech respektuje hlínu a dřevo jako dominantní stavební materiál lokálních Masajů. Vytváří z nich moderní a romantické bungalovy.

Silvio Rech respektuje hlínu a dřevo jako dominantní stavební materiál lokálních Masajů. Vytváří z nich moderní a romantické bungalovy.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Treky v oblasti Ngorongoro

Množství návštěvníků kráteru Ngorongoro musí být regulováno, zatím jen výší vstupního poplatku (k 1. 3. 2014 je poplatek za osobu 50 USD plus poplatek za auto 40 USD plus poplatek za průvodce). Tak velký zájem o návštěvu kráteru je. Ale jen málo lidí zůstane na delší dobu a vydá se zkoumat nesmírně zajímavé okolí kráteru. Jste vysoko v horách. Hrana kráteru je v nadmořské výšce 2388 m n. m. a dno kráteru 1800 m n. m., takže i dno je výš než Sněžka. Navíc jsou části horského masívu porostlé mlžným pralesem a v blízkém okolí jsou další vyhaslé sopky. Výborná krajina na treky. K dispozici jsou čtyři trasy. Základní trasa, kterou zvládne každý trochu zdatný turista, vede horským mlžným lesem, kolem sloních jeskyní a vodopádů. Nejdelší trasa, která vás zavede i k sopkám Olmoti a Empakaai, vyžaduje přenocování ve stanech a vaše putování doprovází nákladní oslíci. Na žádnou trasu nemůžete sami, trasy vedou chráněným územím s divokou zvěří, s predátory a slony. Musíte mít jako doprovod zkušené ozbrojené stopaře.

Kilimandžáro.

Kilimandžáro.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Dopadne Kilimandžáro stejně jako Ngorongoro?

Ve skutečnosti se nejedná o kráter v pravém slova smyslu, ale o tzv. kalderu. Označení kaldera pochází ze španělštiny a znamená v překladu KOTEL, možná ještě přesněji kotlina. Před 15 milióny let se začal před očima medvědů, vlků a divokých opic zvedat vulkán Ngorongoro. Dosáhl až do výše 4587 m. n. m. Skoro 12 miliónů let nepravidelně vybuchoval a chrlil lávu, která se usazovala na jeho svazích. Díky výronům lávy tak vznikala uvnitř vulkánu obrovská dutina. Na vrcholu třetihor, cca před 3 milióny lety vulkán vyhasl. Eroze a tíha lávy způsobily zhroucení stěn. Bezmála 50 % vulkánu zmizelo a obrovská dutina se zaplnila.

Přečtěte si další zajímavé články o Kilimandžáru

Kilimandžáro, symbol Afriky, je na tom vlastně úplně stejně, jako na tom byla hora Ngorongoro před zhroucením. Dá se téměř s jistotou očekávat, že se i s Kilimandžárem stane to co s Ngorongorem. Jen se neví kdy.

Na alkalické jezero na dně kráteru Ngorongoro přilétají každé ráno plameňáci. Je to úchvatý pohled.

Na alkalické jezero na dně kráteru Ngorongoro přilétají každé ráno plameňáci. Je to úchvatý pohled.

FOTO: archiv autora

Určitě stojí za to do kráteru Ngorongoro vyrazit, ale je nutné vědět, jak takovou návštěvu uskutečnit, aby pro vás byla nádherným celoživotním zážitkem.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena: 89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena: 89.990,--

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.