Panenská divočina o rozloze jako Čechy

Přes 50 000 km2 nepoškozené divoké africké krajiny je pro Středoevropana neuvěřitelná rozloha. Samotný národní park, který je srdcem celého území, má rozlohu přes 20 000 km2 a je druhým největším národním parkem v Tanzanii a jedním z největších v celé Africe.  Krásný, velmi členitý terén je ideální pro život šelem. Většina parku je ve vyšší nadmořské výšce než 1000 m n. m., a to napomáhá zdravému klimatu. V této nadmořské výšce se nešíří některé tropické nemoci a ani pověstná malárie tu nehrozí tak dramaticky jako v parcích v nižších polohách.

Ruaha je rájem pro lví populaci.

Ruaha je rájem pro lví populaci.

FOTO: archiv autora

3 350 lvů

To číslo vypadá neuvěřitelně, ale tak to je, v národním parku Ruaha žije druhá největší populace lvů v Africe, téměř 10 % ze všech žijících afrických lvů – 3350 lvů. Žijí tu i další predátoři. Okolo 500 psů hyenovitých, 200 gepardů a velké množství leopardů. Na rozdíl od Serengeti a Masai Mara, lvi v Ruaha neputují po tak rozsáhlých teritoriích. Je to dáno tím, že velká migrace pakoňů a zeber nemá v Ruaha žádnou obdobu. Místní pakoně, zebry a především buvoli nemigrují na takové vzdálenosti. K pohybu stád samozřejmě dochází, je to naprosto přirozená záležitost spojená s obnovováním pastvin. Ale jde spíše o desítky kilometrů, než o stovky. Stabilní stav potravy významně přispívá k stabilizaci rodinných klanů lvů.

Pakoňů není v parku Ruaha tolik, jako v Serengeti, ale i tak zpestřují jídelníček lvů.

Pakoňů není v parku Ruaha tolik jako v Serengeti, ale i tak zpestřují jídelníček lvů.

FOTO: CK Marco Polo International

Národní park bez bariér

V Africe můžete vidět několik variant ochrany území. Jsou národní parky, které jsou kompletně oplocené (Krugerův národní park, Lake Nakuru apod.), kde zvířata mohou migrovat pouze uvnitř parku. Jsou parky, které mají přirozenou bariéru (Ngorongoro), kde část zvířat nemigruje a část park opouští, aby se do něj zase vracela. A jsou parky bez bariér. Ruaha patří mezi parky bez bariér. Proto je pro ochranu zvěře naprosto zásadní, aby i oblasti v okolí parku byly pro zvěř přátelské a bezpečné. Když jste zemědělec a vaše pole v noci zdevastuje nájezd sloního stáda, je jen velmi těžké vás přesvědčit, abyste vůči slonům zachovával přátelský postoj. Když vaše dítě chodí do školy přes území, na kterém žije početná lví rodina, jen těžko budete žít bez obav o život a zdraví svého dítěte. Přesto se daří park zachovat bez bariér a díky společným projektům s místními komunitami zlepšovat vzájemné soužití s divočinou. Náklady na oplocení by byly obrovské a navíc by se musely redukovat počty zvířat tak, aby odpovídaly 20 000 km2 ne 50 000 km2. Je lepší vyplácet vesnickým komunitám odškodnění a pomalu je zapojovat do rozvíjejícího se cestovního ruchu.

Nebývá běžné, že by lvice ulovily hrocha. Ale čas od času i k takovému souboji dojde.

Nebývá běžné, že by lvice ulovily hrocha. Ale čas od času i k takovému souboji dojde.

Zabitý hroch nasytí i velký klan.

FOTO: CK Marco Polo International

Z obětí jsou strážci

Když jsem o tom slyšel poprvé, říkal jsem si, že to musel vymyslet Čech. Udělat z kozla zahradníka, to přece umíme dobře. Před pěti lety začali strážci parku najímat mladé vesničany jako strážce lvů. Pravidelně probíhají školení dospívajících mladíků, při kterých získávají vědomosti o životě lvích klanů. Rozšiřují si tak vědomosti, které získávají v denním životě v divoké přírodě. Rodina a místní komunita je spíš učila, jak se bránit lvu a jak lvy držet daleko od stád a vesnice. Tady se učí, jak lvy chránit.

Baobab

Baobab

FOTO: CK Marco Polo International

Malý princ by měl radost            

Kromě lvů se v oblasti Ruaha daří i baobabům.  Mohutné kmeny a majestátní koruny baobabů vypadají v krajině jako strážci. Díky členitému terénu se vám často otevírají pohledy na celá „hnízda“ baobabů.  Tenhle přerostlý sukulent je krásný v každou roční dobu. V období sucha jako by vztahoval prsty k obloze a přivolával blahodárný déšť. V období dešťů jeho listy porostlé větve vytvářejí široké deštníky a zvou každého, ať se bez obav jde schovat. Po deštích nádherně rozkvete a v prohlubních svých kmenů zadržuje vodu. Baobab je zázrak a v Ruaha je takových zázraků hodně.

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii
Buvoli bývají pro lvy vítanou kořistí.

Buvoli bývají pro lvy vítanou kořistí.

FOTO: archiv autora

Sloni a buvoli

3 350 lvů má neustále hlad. To vyžaduje po přírodě, aby se postarala o neustálý přísun čerstvého masa. Tam, kde žijí lvi v malých rodinách, nebo dokonce jsou jen dvě tři lvice pohromadě, jsou hlavním přísunem potravy především stáda antilop. V Jihoafrické republice se dokonce impalám přezdívá „bushburger“. To by ale v národním parku Ruaha nestačilo. Tady žijí klany, které mohou mít i několik desítek členů a jedna antilopa byla jenom takovým drobným předkrmem. Tady se musí lovit něco většího. Co takhle si dát buvola, říkají si asi často lvice. A je to dobrá volba. Buvolí stáda v oblasti řeky Ruaha jsou dostatečně početná a mají dostatečný počet mláďat, aby ty tisíce lvů uživila. Nedají se jen tak. Lvice musí dost tvrdě bojovat, aby se k potravě dostaly, ale to je naprosto v pořádku. Zdravý genofond může být zachován, jenom když budou lvice pod tlakem.

30 000 slonů putuje parkem Ruaha za potravou a vodou.

30 000 slonů putuje parkem Ruaha za potravou a vodou.

FOTO: CK Marco Polo International

V parku je i přes 30 000 slonů a čas od času se lvi pokusí zabít i některého z nich. Není to hlavní zdroj potravy, ale i tady plní lvi regulační úlohu celkem dobře.

Setkat se slonem není v Ruaha nic výjimečného.

Setkat se slonem není v Ruaha nic výjimečného.

FOTO: CK Marco Polo International


Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

 

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.