Mapa oblasti Caprivi

Mapa oblasti Caprivi.

FOTO: CK Marco Polo International

Německá schválnost

Na mapě vypadá nepatřičně, jako nějaký kartografický naschvál. Mezi Botswanu, Angolu a Zambii někdo vložil pás země, jako by nechtěl, aby spolu sousedily. Ve skutečnosti to ale bylo trochu jinak. Ten čtvrtý vzadu, chtěl také svůj díl. To Němci v roce 1890 vyplázli přes 400 km dlouhý jazyk na Brity a donutili je, aby jim umožnili přístup k řece Zambezi. Možná doufali, že jednou bude Zambezi splavná a propojí je s pobřežím ve východní Africe. Možná to prostě jen zkusili a Britové na to skočili. Možná... Záznamy o motivaci k tomuto požadavku neexistují. Je to docela zvláštní, při té německé pořádkumilovnosti. Zlí jazykové tvrdí, že jen potřebovali „postavit pomník“ svému kancléři Leovi von Caprivi. Ten nastoupil na post kancléře právě v roce 1890 a jeho prvním mocenským aktem byla veledůležitá smlouva s Británií o rozdělení vlivu v Africe. Některý z horlivých úředníků se možná chtěl panu kancléři zavděčit a vymyslel si tuhle schválnost – Caprivi Strip – pás Caprivi. Ať tak, nebo tak, Namibie má od té doby přístup k řece Zambezi, kancléř Leo von Caprivi má svůj „pomník“ a Botswana nemá hranice ani s Angolou, ani se Zambií (i když tam někde v koutečku, nedaleko Viktoriiných vodopádů, je malinký kousek trojhranice, kde se Botswana a Zambie lehce dotknou).

Slonů je v Caprivi opravdu hodně.

Slonů je v Caprivi opravdu hodně.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Zatím je to jen plán, ale…

Západní Caprivi se má stát součástí plánovaného nadnárodního parku KaZa, který má propojit území pěti zemí (Namibie, Botswany, Zambie, Angoly a Zimbabwe). Území KaZa by bylo největším parkem v Africe a pokrývalo by především území tzv. velkého treku slonů a buvolů. Všichni znají velkou migraci v Tanzanii a Keni, ale jen málokdo ví, že velká stáda slonů a buvolů putují po podobně velkém území a během své cesty přecházejí právě území Západního Caprivi. Plán ochrany celé trasy putování stád vyvolal potřebu sloučit jednotlivá území v různých státech do jednoho velkého a společně chráněného parku.

Vysokou hladinu vody si užívají především sloni a hroši.

Vysokou hladinu vody si užívají především sloni a hroši.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Sladit zájmy pěti zemí, pěti odlišných politických směřování, není jednoduché ani v Evropě, natož v Africe. Košile je bližší než kabát všude na světě. Možná že ambiciózní plán na vznik KaZa nebude nikdy plně realizován. Ale už jen diskuse o něm pomáhá otevírat diskusi o mnoha problémech ochrany přírody v této lokalitě.

Přečtěte si více zajímavých článků o Namibii
Na mokřadech v povodí řeky Kwango v oblasti Caprivi hnízdí veliké množství druhů ptáků.

Na mokřadech v povodí řeky Kwango v oblasti Caprivi hnízdí veliké množství druhů ptáků.

FOTO: archiv autora

Vy, bílí kluci, to máte jednoduché 

Pot se ze mne řinul proudem. Zapocené brýle jsem si musel sundat, abych vůbec něco viděl. Několikrát jsem jen o vlásek unikl zranění. Černoši okolo se výborně bavili. Vysocí, svalnatí, bez gramu zbytečného tuku, měli evidentně navrch. Popíjeli moje piva a pozorovali nezkušeného bělocha, jak se snaží. Znovu a znovu jsem zvedal zvláštně zahnutou sekeru a bušil do tvrdého nepoddajného dřeva. Na dlani levé ruky jsem cítil vznikající puchýř. Nevzdám to, to bylo jasné. Jsem Kozoroh, a když se kousnu, tak je mi nějaká sebedestrukce úplně jedno. Až tahle kánoe vypluje, popluje v ní i můj duch a bude brázdit mokřady kolem řeky Okavango. Jenže  to musím vydlabat ještě nejméně 10 cm do hloubky kmene. Dvě možná tři hodiny práce. Tam, kde zkušený svalnatý černoch sekne jednou, já musím třikrát.

Mokoro

Mokoro

FOTO: archiv autora

Byla to typická furiantská sázka. Pod africkou hlubokou oblohou, u ohně s nápojem v ruce se snadno dostanete do situace, kdy se vám začne ztrácet realita a kdy o sobě začnete mít vyšší mínění, než je skutečnost. Vyprávění starých i nedávných zážitků vytváří atmosféru, kterou muži milují a ženy nenávidí. Sebevědomí pomalu roste. Hrdinných akcí přibývá. Večer už se dávno zlomil v noc, démoni vylézají z temných zákoutí duší. Pak stačí jedna jediná věta, která zapůsobí jako rozbuška: „Vy, bílí kluci, to máte jednoduché.“

„Počkej, počkej, co tím myslíš?!“ A ženy vstávají a loučí se. Přály by si být doprovázeny do svých stanů, ale musí se spokojit s hlídači a jejich kalašnikovy. Dnes budou usínat osamoceny. „Prostě dostanete kus papíru, že jste dospělí a máte to. Nás nikdo nebere vážně, dokud nesplníme hodně věcí. Tady byste pořád byli za kluky, byli by z vás pasáčci koz.“ A slovo dá slovo a druhý den stojíte u kmene odporně tvrdého dřeva se zahnutou sekerou v ruce a tesáte „svou“ kánoi mokoro.

Kánoe mokoro dominuje i mokřadům v Caprivi. Najdete ji v celé oblasti delty Okavango a Chobe.

Kánoe mokoro dominuje i mokřadům v Caprivi. Najdete ji v celé oblasti delty Okavango a Chobe.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Nakonec jsem to zvládl a svůj pětinový díl kánoe jsem vytesal. Bůhví, jak dlouho bych tu ale byl za pasáčka koz, než bych splnil všechny zkoušky dospělosti.

Bylo to v Chobe a vzpomenu si na to pokaždé, když vidím kánoi mokoro.  A mokoro je v Caprivi stejně důležitá kánoe jako v Chobe nebo v deltě Okavango.

Přečtěte si zajímavý článek o kánoi mokoro
Mokoro – kánoe, která dobyla deltu Okavango

 

 

S příchodem období dešťů se velmi často objevují i povodně. Některé vesnice se ocitnou pod vysokou vodou i během pár dnů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tady vládne řeka Kwango

Caprivi rozděluje na Západní a Východní řeka Kwango. Jakmile Kwando překročí hranice s Angolou, začíná vytvářet mokřady.  Řeka se připravuje na svůj vrcholný kousek. Musí se ještě prodrat dlouhou cestou, kdy tvoří hranici mezi Botswanou a Namibií (Caprivi), aby se vylila z břehů u jezera Liambezi a vytvořila krajinu velmi podobnou proslavené deltě Okavango. Jako by si na dělicí čáře mezi Západním a Východním Caprivi řeka Kwando zkoušela, jak mokřady vytvářet. Mokřady tady nejsou tak velkolepé, ale zažijete tu stejná setkání s koupajícími se slony, hrochy a buvoly. Uvidíte stejně velké krokodýly. Ale určitě se vyplatí popojet a vychutnat si oblast u jezera Liambezi.

Řeka Kwango tvoří hranici mazi Namibií (Caprivi) a Botswanou. Pohraniční stráž je dobře vybavena technikou a zbraněmi.

Řeka Kwango tvoří hranici mezi Namibií (Caprivi) a Botswanou. Pohraniční stráž je dobře vybavena technikou a zbraněmi.

FOTO: archiv autora

Viktoriiny vodopády na dohled

Hodně cestovatelů se při návštěvě jihu Afriky vydá k Viktoriiným vodopádům. Je to rozhodnutí, kterého nikdy nelitují, pokud vědí, co je tam čeká, a vědí, jak vypadá řeka Zambezi v různých sezónách. Impozantní vodopády v období dešťů nebo krátce po nich vypadají v době sucha jako chudý příbuzný. Přesto mají svou krásu i v tomto období a řeka Zambezi je plná zvěře a odvděčí se návštěvníkům za jejich přízeň. A právě od Viktoriiných vodopádů se můžete dostat do Východního Caprivi. Na africké poměry je to poměrně blízko (za 6 hodin autem jste v Caprivi) a máte tak skvělou možnost propojit si do jedné cesty několik velmi zajímavých míst.

Přečtěte si zajímavé články o Viktoriiných vodopádech

.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4–12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Severní Srí Lanka teprve čeká, až ji turisté objeví.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín : 13.04. 2014

Cena : 54.900,-

Více informací o zájezdu

 

TA JINÁ SRÍ LANKA!

Premiéra poznávacího zájezdu

 Český průvodce

Poprvé v historii máme možnost pozvat vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na obavy vytvořené tradičními klišé médií prahnoucích pouze po "senzacích": Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum – či vůbec žádné – což se pochopitelně během dvou tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Ladakh

FOTO: Jan Papež

Termín: 15.09. 2014

Cena: 59.400,-

Více informací o zájezdu:

 

INDICKÝ HIMÁLAJ + DILLÍ

Český průvodce

Indická himálajská oblast Ladakh je často nazývána Novým Tibetem. Pro podobnost krásné, úchvatné a dech beroucí krajiny. Ladakh je oblast na hranici tří světů – Číny, Indie a Pákistánu.

Pojďte s námi prozkoumat alespoň část tohoto nádherného kouta světa v nadmořské výšce kolem 3500 m nad mořem.

 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 24.11. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.