Dílo ománských tesařů

O tom, kde a kdo postavil první loď typu dhow, se vedou spory odnepaměti, a povedou se určitě ještě hodně dlouho. Jemenci tvrdí, že to byli oni, Indové z oblasti Goa tvrdí, že jsou autory, a stejně tak to o sobě tvrdí Ománci. Dovolme si tu drzost vybrat si Ománce. Byli to totiž právě oni, kdo byl nejaktivnější ve zkoumání nekonečných mořských dálav dotýkajících se jejich pobřeží. Od 6. do 8. století postupně pronikali směrem k Indii i směrem k Africe a budovali obchodní síť, která začala konkurovat klasické Hedvábné stezce a která zásobovala především Egypt. Odtud se pak zboží dostávalo do Evropy. Ománci rozšiřovali oblast svých zájmů po moři a na lodích typu dhow. Dá se tedy uvěřit představě, že právě jejich lodě ovlivnily jak Jemen, tak Indii.

Středně velké dhow se stále používají pro dopravu zboží mezi pobřežím Tanzanie a Zanzibarem.

Středně velké dhow se stále používají pro dopravu zboží mezi pobřežím Tanzanie a Zanzibarem. Stejně jako před mnoha staletími.

FOTO: CK Marco Polo International

Nečekaně bohatý rajský ostrov – Zandž Barr

V 8. století dopluli Ománci poprvé i k Zanzibaru. V té době žili na ostrově pouze bantuské černošské kmeny (Zanzibar = Zandž Barr = ostrov černých lidí). Ománci byli překvapeni, jak vyspělé zemědělství na ostrově objevili a jak skvělé podmínky tu byly pro pěstování tolik žádaného koření. Především hřebíček, muškátový oříšek a později i vanilka. Navíc na ostrově rostly stromy týku a palisandru, jejichž dřevo se skvěle hodilo na opravy ománských lodí. Netrvalo dlouho a ze Zanzibaru se stala nejen zásobárna kořením, ale i logistické centrum pro plavby Ománců k pobřeží východní Afriky. Pravidelná produkce dhow na Zanzibaru začala.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

Pro stabilnější plavbu v pobřežních vodách Zanzibaru používají rybáři postranní plováky.

FOTO: CK Marco Polo International

Univerzální loď

Při pohledu na běžnou rybářskou dhow si jen těžko dokážeme představit, jak univerzální tento typ lodí je. Ve své největší podobě byla loď schopná pojmout posádku až třiceti námořníků, měla až tři trojúhelníkové plachty a velmi dobré manévrovací schopnosti. Tyto velké verze sloužily především obchodníkům. Malé verze dhow používají především rybáři a nevyměnili by je za žádnou moderní loď.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo na stěžni.

Rybáři na pláži Nungwe se chystají na noční rybolov. Až se setmí, bude ze břehu vidět jen rozsvícená petrolejka na přídi nebo stěžni.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si další zajímavé články o ostrově Zanzibar

Originál je bez jediného hřebíku

Stavitelé dhow byli (a dodnes jsou) velmi hrdí na to, že jejich lodě nejsou nějakou krabicí stlučenou pomocí hřebíků. Lodě se dodnes staví ručně, stejnou technologií jako před staletími. Dřevo se spojuje pomocí vrbových kolíčků nebo šlach zvířat. Takový způsob výroby popsali už portugalští mořeplavci v 15. století. Ti dali dhow přezdívku „šité lodě“. I cestovatel Marco Polo, který se v Orientu setkal se stavbou dhow, byl velmi překvapený stabilitou a pevností těchto lodí. Někteří historici dokonce tvrdí, že portugalští stavitelé lodí využívali při stavbě svých lodí některé prvky, se kterými se při plavbách kolem pobřeží Afriky a Arábie setkali.

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Doha, Quatar.

Tradiční větší dhow využívaná pro turisty v Doha, Quatar.

FOTO: archiv autora

Stavba lodí funguje na Zanzibaru i dnes

Je nesmírně zajímavé pozorovat tesaře, který staví loď. Na první pohled se to zdá velmi jednoduché. Vždyť o co jde? Pár prken se přitluče ke konstrukci (žebrům) lodi, připevní se stožár, napne plachta, a hurá na moře. Postavit malou rybářskou loď trvá zkušenému tesaři přibližně 4 týdny. Malá loděnice v městečku Mtoni i dnes přijímá objednávky z celého světa na stavbu tradiční dhow. Ten, kdo by se zajímal o stavbu do větší hloubky a podrobností, si může zajet na pláž Nungwi, kde je přímo na pláži manufaktura. Můžete si dokonce zaplatit dvouhodinovou výuku (test) stavby. Je to zajímavá zkušenost.

Dobře postavená dhow vydrží i déle než 50 let. Zub času pracuje především na vnějším vzhledu lodí.

Dobře postavená dhow vydrží i déle než 50 let. Zub času pracuje především na vnějším vzhledu lodí.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si zajímavé články o Tanzanii

 Řemeslo má na Zanzibaru stále ještě zlaté dno

Práce se dřevem je na Zanzibaru natolik zakořeněná, že se řemeslo drží stále při životě, i když jsou mnohem jednodušší způsoby obživy ve službách turistům. Ale v hloubi duše je každý muž na Zanzibaru rybářem a tesařem. Vzít do ruky tesařskou sekyru nebo vyrazit před rozbřeskem na moře patří k životu, a ten, kdo nezvládá alespoň jedno, nemůže očekávat respekt od lokální komunity.

Zanzibaské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

Zanzibarské dveře a okenice jsou proslavené. Dobrá řemeslná práce má svou cenu. Mnoho Evropanů si je nechává ze Zanzibaru dovézt.

FOTO: CK Marco Polo International

.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín: 25.4. a 24.10. 2014

Cena: 79.990,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.


 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 29.03. 2014

a pak každý měsíc jeden termín

Cena:  89.990,--

NAMIBIE „ A LA CARTE”

Tento poznávací zájezd do Namibie je specifický tím, že se na jednotlivých místech cesty můžete rozhodnout podle vašeho vkusu a momentální nálady, jakým aktivitám se chcete věnovat, případně zvolit jen relaxaci. Budete cestovat v malé mezinárodní skupince (4 - 12 osob) s anglicky mluvícím průvodcem a průběžně se s ním budete domlouvat, jaké výlety/aktivity byste chtěli v daném místě podniknout. U každé z navštívených lokalit najdete uvedené aktivity, které se v daném místě dají provozovat.

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte poušť Namib a symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.
 
Doporučené hotely na Zanzibaru, které jsme osobně prověřili a jejich kvalita odpovídá standardům cestovní kanceláře Marco Polo a náročnosti našich klientů.

Neptune Pwani Beach

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu zde 

Pláž Kiwengwa na severovýchodě

Neptune Pwani Beach - 4*

Výborná volba z hlediska poměru kvalita-cena. Palmový háj přímo u krásné písčité pláže. Příjemné prostorné bungalovy, výborně vybavené. Skvělá kuchyně a velmi ochotný personál.

Výborná volba pro rodiny s malými dětmi.

Pláž Kiwengwa podléhá, stejně jako jiné pláže na východě ostrova, vlivu odlivu a přílivu. Během dne je velmi nízká hladina moře, pro děti ale skvělá záležitost.

 

La Gemma Dell´Est

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více o hotrlu zde

Pláž Nungwi

 

Diamonds La Gemma Dell´Est - 5*

All inclusive resort s nádhernou polohou na vyhlášené pláži Nungwi. Architektura hotelu výborně využívá svažitý terén a všechny pokoje směřují k moři.  Udržovaná tropická zahrada umocňuje pocit tropického ráje.

Hotel patří italské hotelové společnosti a díky tomu je v hotelu i velmi dobře vedená kuchyně italským šéfkuchařem.

Skvělá volba pro rodiny s dětmi, především pro nádhernou pláž a možnost celodenního plavání v moři.

 
 Doporučené hotely v Ománu, které jsme osobně prověřili a jejich kvalita odpovídá standardům cestovní kanceláře Marco Polo a náročnosti našich klientů.
 

Al Waha

FOTO: Shangri La Resort

Více o hotelu

 Al Waha, Shangri-La Barr Al Jissah Resort and Spa

Tento unikátní hotelový komplex se skládá ze tří hotelů a nachází pouhých 15 minut jízdy od centra Muscatu, 45 km od letiště, leží v soukromém zálivu přímo u pláže, která je dlouhá asi 500 metrů, hotelové spojení do Muscatu.

 

Al Bustan

FOTO: Al Bustan

Více o hotelu

Al Bustan Palace, A Ritz-Carlton hotel

Velice oblíbený hotelový komplex, patřící mezi nejluxusnější v Ománu, leží přímo na 1 km dlouhé privátní písečné pláži s krásným panoramatickým výhledem na okolní hory, cca 30 min. jízdy od letiště. Hotel má krásnou rozlehlou zahradu.

 
 Nechce se vám ani do Afriky ani na Arabský poloostrov? Podívejte se s námi do Latinské Ameriky.
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 01.04. 2014

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.