Šnorchlování v Indickém oceánu u ostrůvku Lazy Lagoon.

FOTO: archiv autora

Není tu jenom Zanzibar

Když se řekne „pláž v Tanzanii“, každý si představí Zanzibar a jeho vyhlášené bílé pláže. Jenže Tanzanie má stovky kilometrů pobřeží, omývaného Indickým oceánem, a desítky malých ostrůvků kousek od pobřeží. Kdo je ochoten podstoupit trochu námahy, může si najít téměř opuštěný kout, kde nebude součástí masové turistiky a kde se ještě potká s autentickou východní Afrikou. A nemusí se trmácet daleko. Svět totiž ještě kontinentální pobřeží a malé ostrůvky Tanzanie neobjevil. Jedním z takových míst je i ostrůvek Lazy Lagoon nedaleko městečka Bagamoyo. Jste jen hodinku a půl od Dar es Salamu, a přitom jste v úplně jiném, mnohem autentičtějším světě.

Městečko Bagamoyo. Na několika místech najdete ruiny starých budov.

Městečko Bagamoyo. Na několika místech najdete ruiny starých budov.

FOTO: archiv autora

Bagamoyo – město ztracených srdcí

Všude se dočtete, jak bylo Bagamoyo hlavním městem Německé východní Afriky, a každý v Bagomoyu vám to rád připomene. Těch pět let od roku 1886 do roku 1891 je už dávno pryč a poctivě řečeno muselo to být od německé koloniální správy nedopatření, že si zvolila právě Bagamoyo za své první sídlo ve východní Africe. I když to možná určitou logiku mělo. Byl tu přístav. Dost velký na to, aby tu mohly přistávat i zaoceánské lodě. Byli tu obchodníci, kteří znali vnitrozemí. Po staletí se tu obchodovalo s otroky a právě díky obchodu s otroky získalo město své jméno, jež v překladu zní „Město ztracených srdcí“. Každý otrok, který odplouval do neznáma, tu zanechával své srdce, svou minulost. Dnes jsou to všechno ale jen vzpomínky a záznamy v kronikách. Městská katedrála a ruiny starých staveb na různých místech ve městě určitě nejsou jediným důvodem, proč se do Bagamoya vydávat. Tím hlavním je zvláštní atmosféra, která vás nechá pocítit lehce dekadentní obraz rozkladu starého světa a nemožnost vybudování něčeho nového. Typický obraz mnoha míst v Africe.

Městečko Bagamoyo. Katedrála.

Městečko Bagamoyo. Katedrála.

FOTO: archiv autora

Malý ostrůvek má 9 km písečné pláže.

Malý ostrůvek má 9 km písečné pláže.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Lazy Lagoon

Malý ostrůvek s devíti kilometry opuštěné pláže na břehu Indického oceánu, to by mělo být dostatečným důvodem, proč se do Lazy Lagoon vydat. A vlastně tu ani moc víc než moře a pláž nečekejte. Bungalovy jsou postaveny velmi jednoduše a celý resort má hodně daleko do vymydlených a upravených resortů na Zanzibaru. Ale přesně tak to majitelé chtěli. Neokázalé, rustikální, co nejpřírodnější. Kvalitní koupelny, pohodlné vybavení pokojů a vynikající kuchyně, to samozřejmě patří k věci. Ale všechno je podřízeno přírodnímu stylu. Kdo čeká mramor a klimatizaci, musí jinam. Nejčastěji sem zavítají cestovatelé, kteří právě skončili své safari. Chtějí si na konci cesty odpočinout, srovnat si v hlavě všechny zážitky z divočiny a relaxace je pro ně to nejcennější. Nehledají vzrušení a divokou aktivitu, hledají klid a pohodu.

Jen tak si pohovět a užívat si moře.

Jen tak si pohovět a užívat si moře.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Každý bungalov je duplex s má i krásnou terasu s výhledem na moře.

Každý bungalov je duplex a má i krásnou terasu s výhledem na moře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pobyt na ostrůvku Lazy Lagoon lze výborně kombinovat se safari v Tanzanii. Přečtěte si zajímavé články o safari v Tanzanii.

Pobřeží zvolna ožívá

Kontinentální pobřeží bylo hodně dlouho přehlížené. Zanzibar byl natolik lákavým místem, že investovat peníze někam jinam vypadalo jako nesmysl. Dnes se ale ukazuje, že lidé, kteří v době největšího růstu Zanzibaru v tichosti obcházeli kontinentální pobřeží v pohodlné vzdálenosti od Dar es Salamu a kupovali pozemky, rozhodně neprohloupili. Pobřeží pomalu ožívá a rok za rokem přibývají i možnosti vybrat si ubytování podle svého vkusu a svých možností.  Je to určitě alternativa, která v blízké budoucnosti překvapí svět.